Artykuły

Zaniżone odszkodowanie – co zrobić gdy odwołanie nie przyniosło zamierzonego skutku?

Kiedy zgłaszamy szkodę do ubezpieczyciela, pierwszym etapem jest zawsze postępowanie likwidacyjne. To takie dochodzenie, które zakład ubezpieczeń prowadzi na własną rękę, aby ustalić okoliczności powstania szkody i podjąć decyzję o wypłacie, lub odmowie wypłaty odszkodowania. Niestety musimy pamiętać o tym, że zakład ubezpieczeń to także przedsiębiorca i będzie dążył do tego, żeby zminimalizować ilość wypłacanych odszkodowań. Co możemy zrobić, kiedy ponownie otrzymujemy decyzję o odmowie wypłaty odszkodowania?

Przede wszystkim – prawo do sądu

Odmowna decyzja to jeszcze nie koniec świata. Zawsze możemy skorzystać z usług kancelarii prawnej albo na własną rękę usiłować dochodzić praw w sądzie. Choć nie jest to proste, jeżeli sąd ustali winę sprawcy szkody, najprawdopodobniej otrzymana przez nas kwota będzie znacznie większa niż zostałaby nam przyznana w ramach postępowania likwidacyjnego. 

Przede wszystkim, musimy się solidnie przygotować do sprawy sądowej. W praktyce oznacza to dokładne i kompleksowe przygotowanie materiału dowodowego, a zwłaszcza świadków, dokumentacji medycznej dla ustalenia wysokości zadośćuczynienia oraz rachunków i faktur, które pozwolą na precyzyjne wyliczenie odszkodowania. Musimy liczyć się z opiniami biegłych z zakresu medycyny, a to także znacząco przedłuża postępowanie. Bez kosztownej obsługi prawnej bardzo ciężko poradzić sobie z tym samemu.

Niestety sprawa sądowa to przynajmniej kilka rozpraw, miesiące czekania na terminy i ryzyko, że wyrok będzie dla nas niekorzystny, co oznacza konieczność sporządzenia apelacji, dalsze koszty i czekanie. A co zrobić w sytuacji, gdy potrzebujemy pieniędzy na rehabilitację, leki lub przekwalifikowanie się więc nie możemy czekać, aż sprawa w sądzie się skończy?

Sprzedaż roszczenia, czy to dobry pomysł?

Na rynku funkcjonują firmy, które specjalizują się w odkupie odszkodowań. W praktyce wygląda to tak, że w drodze umowy cesji przekazujemy swoje roszczenie na osobę trzecią w zamian za wynagrodzenie. Cały proces jest szybki i przebiega bardzo sprawnie. Firma odszkodowawcza dokonuje oceny naszej sprawy i szacuje szanse na jej wygraną oraz oblicza potencjalną kwotę możliwą do uzyskania. My, jako poszkodowani otrzymujemy z góry określony w umowie procent tej kwoty, a zamian pozbywamy się kłopotu z głowy. Jedyny kontakt, jaki będziemy mieli z sądem w danej sprawie to jako świadek, jeżeli zostaniemy wezwani w takim charakterze przez sąd, ale nie jest to regułą.

Warto w kontaktach z firmą odszkodowawczą negocjować kwotę, jaką otrzymamy. Często przedsiębiorcy idą w tym zakresie na ustępstwa zwłaszcza, jeżeli w grę wchodzi duża kwota.

Rozwiązanie jest o tyle korzystne, że nie musimy więcej martwić się o przebieg postępowania sądowego, całym procesem zajmie się firma, która kupiła nasze odszkodowanie. Pieniądze dostajemy szybko i od razu możemy przystąpić do realizacji nowych celów. Oczywiście wiele osób waha się przed takim rozwiązaniem, licząc, że wdając się w spór sądowy jest w stanie wywalczyć wyższą kwotę. Niestety często to obłuda. Co więcej, w przypadku przegranego procesu będziemy musieli zapłacić koszty pomocy prawnej strony przeciwnej. Dlatego warto rozważyć sprzedaż swojego odszkodowania profesjonalistom.

Dowiedz się Więcej

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button