ArtykułyTuning

Oklejanie samochodu – idealny sposób na zmianę koloru auta

Często kierowcy nie są zadowoleni z koloru kupowanego samochodu, zwłaszcza gdy jest kupowany od osób prywatnych. Kusząca jest wtedy jednak cena, a w niektórych przypadkach również parametry techniczne i kompletne wyposażenie. Jeśli nie podoba się nam kolor kupowanego auta zawsze możemy się zdecydować na oklejanie samochodu. Najlepiej jeśli będą za to odpowiadać profesjonaliści. W tym procesie wykorzystywane są specjalne folie, a całość musi być wykonana niezwykle precyzyjnie. Fachowcom oklejanie nie powinno zająć dużo czasu, a my będziemy mogli nacieszyć swoje oczy głębokim i wymarzonym kolorem. Lista dostępnych barw jest stosunkowo długa, więc nie będzie problemów z dobraniem tej optymalnej. Koszt takiego przedsięwzięcia nie musi być wysoki. Ważne jest to, aby oklejanie samochodu nie było realizowane niecierpliwie i bez wysokiego poziomu dokładności.

Oklejanie samochodu przy pomocy folii – co warto wiedzieć o tym procesie?

Na temat oklejania samochodów krąży wiele legend, lecz warto zaczerpnąć informacji z pierwszej ręki. Firm oferujących takie usługi jest na polskim rynku pod dostatkiem. Znajdują się m.in. w największych miastach. Wystarczy udać się na bezpośrednią rozmowę z pracownikiem takiej firmy i zasięgnąć kilku przydatnych wskazówek. Na pewno wyjdzie nam to na dobre. Wykorzystanie folii sprawia, że:

 • samochód zmieni swój kolor i nie będzie się ingerowało w jego fabryczny lakier,
 • samochód zyska dodatkową powłokę ochronną.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybraną folię w pewnym momencie ściągnąć. Nie jest to dla fachowców żadnym wyzwaniem, a co najważniejsze na aucie nie pojawią się żadne ślady zarysowania. Jeśli zdecydujemy się na wspomnianą wyżej folię zawsze taki wydatek możemy uwzględnić przy ewentualnej sprzedaży auta. Możemy sobie za nie zażyczyć nieco więcej pieniędzy i wytłumaczyć kupującym na jakiej podstawie sporządziliśmy konkretną ofertę. Każdy kierowca powinien to zrozumieć.

dopasowywanie folii samochodowej
dopasowywanie folii samochodowej

Oklejanie samochodu musi być poprzedzone wykorzystaniem wysokiej jakości detergentów, które są odpowiedzialne za dokładne oczyszczenie powierzchni. Jeśli usługa ma być wykonana profesjonalnie i bez jakichkolwiek uchybień konieczny będzie demontaż:

 • drzwi,
 • lusterek,
 • kierunkowskazów,
 • lamp.

Już w tym momencie widać, że za taką usługę muszą być odpowiedzialne wykwalifikowane osoby. Folia może być nałożona również bez demontowania powyższych elementów, lecz jeśli zdecydujemy się na taki krok mamy pewność, że zostanie to zrealizowane precyzyjnie i bez żadnych błędów. Przy okazji usprawnimy prace montażowe.

Oklejanie samochodu – jak przebiega taka usługa?

Warto pochylić się chwilę nad konkretnym przebiegiem wspomnianej usługi. Oklejanie samochodu nie musi być skomplikowanym procesem, jeśli odpowiednio się do niego przygotujemy i zakupimy niezbędne akcesoria. W związku z tym słuchajmy fachowców, którzy na ten temat posiadają najszerszą wiedzę i będą starali się nam ją przekazać.

Wykorzystywana folia charakteryzuje się niewielką grubością (od 50 do 100 mikronów). Poza tym jej nieodłącznym elementem jest mocny klej, dlatego czynność ta może być dość czasochłonna. Osoby bez żadnego doświadczenia i przeszkolenia mogą temu po prostu nie podołać. Na nakładaniu folii na własny samochód raczej nie powinno się oszczędzać, ponieważ finalnie może się okazać, że wszelkie poprawki mogą nas kosztować znacznie więcej, niż początkowo zaplanowana usługa.

szczegółowe oklejanie samochodu

Folia powinna być nakładana bardzo dużymi arkuszami. Należy przy tym zachować maksymalną dokładność. Ruchy nie mogą być zbyt energiczne i agresywne. Dzięki temu nie będą występowały żadne ślady łączenia. Całość będzie jednolita i zachwycimy nią potencjalnych odbiorców. Istotne jest też przestrzeganie najważniejszych zasad w zakresie warunków termicznych. W tym przypadku mogą się nam przydać informacje zawarte na opakowaniu od zakupionej folii, które są nam przekazywane przez producentów. Zlekceważenie wskazówek na temat temperatury to największy błąd właścicieli aut. Po zakończeniu całego procesu nasze auto powinno być bardzo dobrze wygrzane. Efekty będą dla nas zdumiewające, a z zewnątrz trudno będzie zauważyć, że wykorzystana została folia.

Osoby zajmujące się oklejaniem samochodów dysponują w tej kategorii bardzo bogatą wiedzą, dlatego nie należy się z nimi kłócić. Oczywiście musimy kontrolować ich poczynania i stale sprawdzać postęp realizowanych prac, ale trzeba dać im pracować w spokoju i maksymalnym skupieniu. Często na stosowane folie producenci dają nawet dziesięcioletnią gwarancję. Warto to sprawdzić przed zakupem i dobrać dla siebie najkorzystniejsze produkty.

Stosowanie folii do oklejania samochodów – podstawowe zalety

Stosowanie folii do oklejania samochodów jest coraz bardziej popularnym zjawiskiem i wcale nie uszczupli zbytnio naszego domowego budżetu. To optymalna alternatywa dla lakierowania karoserii auta. W dowolnym momencie możemy powrócić do poprzedniego koloru. W końcu każdemu właścicielowi samochodu po pewnym czasie nowy kolor może się po prostu znudzić. Warto wyróżnić w tym miejscu, że:

 • odpowiednio nałożone folie nie są w stanie uszkodzić lakieru,
 • dostępne na rynku są folie w wersji bezbarwnej,
 • folia będzie doskonałą ochroną dla lakieru, np. przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i drobnymi kamieniami.

Folie, którymi dysponują profesjonalne firmy prezentują się bardzo estetycznie i z pewnością spełnią oczekiwania kolejnych kierowców. Oklejanie samochodu to ogrom rozmaitych korzyści. Auto jest odświeżone i zyskuje zupełnie nowy wygląd. Na takie usługi decyduje się obecnie przede wszystkim młodzież, która przekroczyła 18. rok życia, chociaż usługa jest coraz bardziej powszechna również wśród osób starszych. Nie trzeba od razu kupować nowego samochodu, aby uruchomić własną wyobraźnię i całkowicie odmienić dotychczasowy samochód.

oklejanie wraz z wnękami
oklejanie wraz z wnękami

Folia pomaga nam nie tylko zmienić kolor auta, ale też podnieść jego wartość estetyczną i finansową. Możemy zdecydować się na dość niekonwencjonalne kolory, które nie podobają się naszym znajomym, za to nam przypadły do gustu już na samym początku. Jeśli kolor nie spełni naszych oczekiwań zawsze możemy go zmienić na inny. Wszystko jest uzależnione od naszych indywidualnych wizji. Oczywiście lepiej wszystko sobie dokładnie przeanalizować i opierać się na jednym kolorze, lecz nie zawsze ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zdecydowanie się na folię pomoże nam dużo zaoszczędzić, ponieważ wybranie nietypowego koloru lakieru mogłoby mieć duży wpływ na późniejsze problemy ze sprzedażą naszego samochodu. W przypadku folii unikniemy takich kłopotów.

Jak postępować z folią na co dzień?

Jak widać oklejanie samochodu może być dla nas strzałem w dziesiątkę, lecz warto dowiedzieć się, jak postępować z taką folią na co dzień, aby przypadkiem jej nie uszkodzić. Przede wszystkim miejmy świadomość, że folie używane przy zmianie koloru auta różnią się od tych, które są wykorzystywane w celach reklamowych. Chodzi m.in. o parametry techniczne oraz właściwości. Folie zmieniające kolor samochodu są stworzone z wyższej jakości materiałów, cechują się wytrzymałością i nie zmienią swojej barwy pod pływem promieniowania UV.

Jeśli chodzi o pielęgnację folii warto dostosować się do kilku poniższych zasad:

 • oklejone folią samochody powinny być czyszczone jedynie na myjniach automatycznych,
 • folia może być woskowana (nie ma problemów z wykorzystywaniem delikatnych detergentów, a nawet pasty polerskiej),
 • ptasie odchody powinny być z niej usuwane jak najszybciej.

Pielęgnacja nie przysporzy nam większych trudności, nawet jeśli z folią mamy styczność po raz pierwszy. Gdy już zdecydujemy się na taki krok bardzo szybko polecimy go wszystkim swoim znajomym. Każda osoba będzie zachwycona z otrzymanych efektów.

Oklejanie samochodu folią – ile pieniędzy musimy przygotować?

Popularność oklejania samochodów przy pomocy folii jest coraz większa. Najpierw jednak wypada zbadać swoje możliwości finansowe, aby nie okazało się przypadkiem, że przy samej końcówce realizowania procesu po prostu nas na niego nie stać. Na finalną cenę składa się kilka istotnych etapów:

 • zakup specjalistycznych materiałów,
 • demontaż poszczególnych elementów nadwozia,
 • sama usługa oraz wiedza fachowców.

Szacuje się, że wykorzystanie folii jednobarwnej może nas kosztować około 3-5 tysięcy złotych. Nie jest to duży koszt, jak na wieloletnią gwarancję i satysfakcjonujące właściwości, ale najpierw trzeba zgromadzić taką kwotę. Koszt jest też uzależniony od wielkości posiadanego samochodu. Im większe auto, tym więcej pieniędzy będziemy musieli przeznaczyć na zmianę koloru. Ma to oczywiście związek z wykorzystywanymi materiałami do oklejania samochodu.

podgrzewanie folii
podgrzewanie folii

Co istotniejsze ogólna cena oklejania aut przy z wykorzystaniem folii jest korzystniejsza, niż lakierowanie samochodu. Auto możemy okleić folią o zróżnicowanym kolorze, więc daje nam to nieograniczone możliwości. Liczy się nasza kreatywność, ale też porady uzyskane bezpośrednio od fachowców, których nigdy nie powinniśmy lekceważyć. Zazwyczaj oklejanie samochodu folią trwa 2-3 dni, lecz czynność ta może się nieco przeciągnąć w czasie (np. w przypadku większych samochodów). Jeśli chcemy okleić wyłącznie jeden z elementów naszego samochodu nie powinno to zająć więcej niż kilkaset godzin. Poza tym przeznaczymy na to zaledwie kilkaset złotych. Opłaca się więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i dopiero potem zdecydować się na wykonanie konkretnej usługi.

Folie samochodowe – dlaczego są obecnie tak popularne i chętnie się z nich korzysta?

Folie samochodowe zdobywają coraz większą grupę zwolenników, dlatego należy zastanowić się nad ich najmocniejszymi stronami. Jak już zostało wspomniane zagwarantują nam wysoką trwałość oraz wysoki komfort użytkowania. Nie musi to być też zbyt drogie przedsięwzięcie, ale wiele zależy od stworzonego projektu prac.

ostatnie poprawki

Folia będzie w stanie perfekcyjnie ochronić nasz lakier przed zabrudzeniami, zanieczyszczeniami, nieprzychylną pogodą, osoloną jezdnią i otarciami. Poza tym warto zauważyć, że:

 • jest zdolna do samoczynnej regeneracji – wszystko to za sprawą oddziaływania ciepła,
 • można ją w stu procentach usuwać i fachowcy nie mają z tym żadnego problemu,
 • są łatwe w aplikacji,
 • zapewniają odpowiednią warstwę ochronną (przydatną głównie w okresie zimowym).

Nic dziwnego, że oklejanie samochodu zachwyca nie tylko młodzież, ale też bardziej zaawansowanych kierowców. Musimy pamiętać o tym, że oklejanie samochodów to proces, który powinien być przeprowadzony w sterylnych warunkach i przy absolutnej precyzji działania. Jeśli nie znamy się na tym, a chcemy zaoszczędzić parę złotych lepiej nie decydujmy się na wykonanie takiego kroku. Uszkodzimy jedynie lakier.

Folia może być nałożone na różnorodne elementy, m.in. na klamki, progi, zderzaki czy też na pełen front. Wszystko zależy od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć, dlatego porozmawiajmy na ten temat z profesjonalistami, których zatrudniliśmy. Dzięki temu będziemy wiedzieć z jakich etapów składa się cały proces, jak to wszystko ma przebiegać oraz z czego możemy ewentualnie zrezygnować.

Folie są uważane za bardzo mocne i niezwykle solidne materiały, a poza tym doskonale chronią lakier przed odpryskami, obcierkami, rysami i śladami intensywnego użytkowania samochodu. To właśnie z tego względu w dzisiejszych czasach tak chętnie decydujemy się na oklejanie własnego samochodu wykorzystując do tego wiedzę i umiejętności fachowców. Powinno się to odbywać w profesjonalnie działających warsztatach, aby później nie trzeba było niczego poprawiać. Nie musimy od razu decydować się na oklejenie całego samochodu. Na samym początku mogą to być jedynie niektóre części, aby sprawdzić efekty i zaoszczędzić nieco pieniędzy. Brak ograniczeń finansowych doprowadza do tego, że kierowcy bardzo chętnie decydują się na przeprowadzenie kompletnego procesu zmiany koloru auta przy pomocy wspomnianych folii. Weźmy wszystkie za i przeciw.

Oklejanie samochodu folią – kilka słów podsumowania

Zajmijmy się w tym momencie podsumowaniem artykułu i zebraniem wszystkich powyższych informacji w całość. Oklejanie samochodu to alternatywa dla popularnej usługi lakierowania samochodu. Jest znacznie tańsza, a poza tym powinna w stu procentach zaspokoić nasze oczekiwania. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne materiały (folie). Czynność jest realizowana bardzo dokładnie i w sterylnych warunkach. Odpowiadają za to przeszkolone i wykwalifikowane osoby.

oklejony samochód - efekt końcowy
oklejony samochód – efekt końcowy

Dzięki wykorzystaniu folii nasz samochód zmieni swój dotychczasowy kolor, a w razie potrzeby możemy zdecydować się na usunięcie folii lub na kolejną zmianę koloru. Proces jest odwracalny, ale to właśnie z tego względu tak ważne jest to, aby zajmowali się tym specjaliści. Dla większości osób zmotoryzowanych może to być po prostu za trudne. Folia pozwoli nam także na zyskanie dodatkowej powłoki ochronnej przed zarysowaniami, zabrudzeniami, obtarciami, drobnymi kamieniami i nieprzychylną pogodą. Przed oklejaniem samochodu powierzchnię należy dokładnie wyczyścić, wykorzystując do tego odpowiedniej jakości detergenty. Nie obejdzie się również bez demontażu niektórych części nadwozia (np. lamp, kierunkowskazów, lusterek i drzwi).

Zastosowaną folię możemy w dowolnym momencie zdjąć. Wystarczy o tym poinformować zatrudnionych fachowców, a oni zajmą się tym od ręki. Warto jednak przemyśleć swoje działania, ponieważ tracimy na tym po prostu czas. Grubość folii waha się w granicach od 50 do 100 mikronów. Nakłada się ją bardzo dużymi arkuszami, bez zbędnego pośpiechu. Jeśli ruchy nie będą zbyt energiczne, nie zauważymy na powierzchni absolutnie żadnych śladów łączenia. Wszystko będzie estetyczne i eleganckie. Przestrzegamy również wszelkich zasad w zakresie warunków termicznych, które są podawane na opakowaniach po folii. Dbają o to producenci. Proces powinniśmy zakończyć wygrzaniem auta. Większość dostępnych folii ma nawet 10-letnią gwarancję użytkowania.

Współczesny rynek jest przepełniony foliami do oklejania samochodów, dlatego należy się im nieco bliżej przyjrzeć. Nie mamy problemów z tym, aby wyposażyć się w folie w wersji bezbarwnej. Poprawne ich nałożenie nie będzie w stanie uszkodzić lakieru. Folia podniesie wartość finansową oraz estetyczną naszego samochodu. Nie ma trudności z jego późniejszą sprzedażą. Potencjalny kupiec zawsze może zmienić kolor. Jest to banalnie proste. O zastosowane folie należy dbać na co dzień, m.in. korzystając wyłącznie z myjni automatycznych, woskując je i usuwając z nich natychmiastowo ptasie odchody.

Pozostało skupić się na cenie za wykonanie takiej usługi. Zwykle nie powinna przekroczyć 3-5 tysięcy złotych, a czas trwania usługi wynosi maksymalnie 3 dni. Im większy samochód, tym większe pieniądze będą musieli przygotować kierowcy. Przy okazji może się też wydłużyć czas pracy fachowców. Musimy wziąć to pod lupę przed przystąpieniem do jakiegokolwiek działania. Folie są łatwe w aplikacji, mają zdolność do samoczynnej regeneracji, a ponadto występują w zróżnicowanych wersjach. W związku z tym w krótkim czasie dobierzemy je do własnych potrzeb i odświeżymy swój samochód, tak aby zachwycił całą rodzinę.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button