Nowości
Popularne

Leasing konsumencki samochodu osobowego

Najważniejsze
  • Czym jest leasing?
  • Wady i zalety leasingu konsumenckiego
  • Kredyt na samochód czy leasing konsumencki

Leasing samochodu osobowego jest bardzo popularną formą finansowania pośród firm. Leasingować można nie tylko samochody, ale również maszyny i inne pojazdy. Co jednak w przypadku kiedy nie prowadzimy działalności gospodarczej? Czy pozostaje nam tylko kredyt? Od niedawna również osoby prywatne mogą leasingować samochody. Nazywa się to leasing konsumencki dla osób prywatnych. Czy jest tak samo opłacalny jak w przypadku leasing dla firm?

Przede wszystkim firmy korzystają z leasingu ponieważ po pierwsze całość raty leasingowej wrzuca się w koszty oraz jest to wygodniejsze rozwiązanie od kredytu. Dla osób indywidualnych może to nie mieć aż tak dużego znaczenia. Czy zatem jeśli nie prowadzimy własnej działalności, wciąż leasing konsumencki będzie atrakcyjnym rozwiązaniem?

Czym jest leasing?

Nie każdy konsument wie czym jest leasing. Termin ten jest powszechnie znany wśród firm, ale nie każda osoby prywatna miała okazję zaznajomić się z tym pojęciem. Leasing jest alternatywą dla kredytu samochodowego. Firma leasingowa jest właścicielem samochodu i ona dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

Podobnie jak w przypadku kredytu, biorąc auto w leasing zobowiązujemy się do płacenia comiesięcznych rat. Aż do zakończenia okresu leasingowego, nie jesteśmy właścicielem auta i nie widniejemy jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym. Po zakończeniu okresu leasingu istnieje możliwość wykupienia auta na własność. To leasingobiorca ma pierwszeństwo wykupu samochodu. W zależności od warunków leasingu, wartość wykupu może wynosić tylko 1% wartości początkowej pojazdu.

Wady i zalety leasingu konsumenckiego

Od kiedy weszła w życie bankowa rekomendacja T, znacznie trudniej uzyskać kredyt. Pożyczkobiorcy są znacznie wnikliwiej sprawdzani przez banki. A ponieważ rynek nie lubi próżni, znaleziono inny sposób na przyciągnięcie klientów i zachęcenie ich do kupowania nowych samochodów. W przypadku leasing konsumenckiego, warunki udzielenia są najczęściej znacznie mniej restrykcyjne, niż kredyt na podobną kwotę.

Zaletami leasingu jest zatem znaczące ograniczenie formalności. Dodatkowo można uzyskać ubezpieczenie samochodu na korzystniejszych warunkach. Niestety musi wykupić również AC oraz NNW. Samo OC to zdecydowanie za mało, ale jeśli decydujemy się na zakup nowego auta, to prawdopodobnie i tak będziemy chcieli mieć wykupione AC.

Ponadto zyskujemy dużo większą ekstatyczność wyboru. W leasing konsumencki weźmiemy nie tylko samochody osobowe, ale również quady, motocykle, przyczepy i inne pojazdy. Ciekawe jest to, że niektóre firmy leasingowe oferują również leasing pojazdów używanych.

leasing konsumencki samochodu osobowego

Leasing konsumencki nie wpływa również na naszą zdolność kredytową. Nie jest uwzględniany w BIKu, co dla niektórych konsumentów jest bardzo ważnym kryterium wyboru.

Do wad leasingu konsumenckiego należy przede wszystkim fakt, że nie jesteśmy właścicielami samochodu. Umowa leasing wygada wraz z kradzieżą lub zniszczeniem samochodu. Musimy ponosić koszty dodatkowych ubezpieczeń wymaganych przez leasingodawcę. Kolejną wadą jest konieczność czujniejszego pilnowania terminów spłat rat leasingowych. W przypadku kredytu bank będzie upominał się o zaległa raty po 30 lub nawet 90 dniach. W przypadku leasingu, już nawet 1 dniowe opóźnienie w spłacie może mieć konsekwencje.

Co jest lepsze, kredyt na samochód czy leasing konsumencki

Leasing konsumencki samochodu osobowego 1

Uzyskanie kredytu jest znacznie bardziej czasochłonne i wymagane jest dostarczenie większej liczby dokumentów, zaświadczeń o zarobkach. Sprawdzana jest historia kredytowa. Zaletą leasingu jest pozostawienie zdolności kredytowej na niezmienionym poziomie. Można zatem pozwolić sobie na lepszy model auta z bogatszym wyposażeniem. Jednak zawsze przed ostatecznym wyborem, warto zrobić dokładną kalkulację i sprawdzić czy leasing konsumencki, mimo swoich zalet, będzie wciąż dla nas opłacalny.

Obecnie w Polsce leasing konsumencki wciąż nie jest popularną formą finansowania samochodów. Leasing kojarzony jest przede wszystkim z formą finansowania zakupu pojazdów przez firmy, gdzie całość rat leasingowych jest kosztem podlegającym odliczeniom. Warto jest sprawdzić czy leasing nie będzie bardziej opłacalny od kredytu konsumenckiego, ponieważ firmy leasingowe mogą posiadać dodatkowe rabaty od dealerów samochodowych.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button