Artykuły

Jak działa carport fotowoltaiczny i czy na wiatę potrzebne jest pozwolenie?

Miejsce parkingowe wyposażone w panele fotowoltaiczne? Czemu nie! Carport fotowoltaiczny to coraz częstsze rozwiązanie, wybierane zarówno przez użytkowników prywatnych, jak i komercyjnych. Jak działa wiata fotowoltaiczna i czy jej budowa wymaga uzyskania pozwolenia? Wyjaśniamy!

Czym jest carport fotowoltaiczny?

Carport fotowoltaiczny to nic innego jak wiata wyposażona w panele słoneczne. Najczęściej służy jako garaż fotowoltaiczny, choć można ją wykorzystać nie tylko do zadaszenia dla samochodu. Wiata fotowoltaiczna to metalowa, najczęściej stalowa konstrukcja, stanowiąca podparcie i podłoże dla paneli. Jeśli chodzi o carport fotowoltaiczny, producent zwykle stosuje moduły szkło-szkło. Są to panele o podwyższonej wytrzymałości, która w przypadku wiat jest szczególnie pożądana. Jeśli moduły montowane są na dachu, dodatkowo należy zabezpieczyć ich dolną część folią przed kontaktem z podłożem. Z kolei ogniwa na wiacie są z obu stron narażone na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne oraz na działanie czynników atmosferycznych, dlatego z dwóch stron zabezpiecza się je szkłem hartowanym.

Wiata fotowoltaiczna a wymiary i budowa

Carporty fotowoltaiczne mogą być bardzo różnorodne. Osoby prywatne zwykle decydują się na jedno- lub dwustanowiskową wiatę fotowoltaiczną. Wymiary konstrukcji nie przekraczają wtedy kilku metrów, a moc 6-7 kW. Jednak garaż fotowoltaiczny może być o wiele większy, mieszcząc nawet kilka do kilkunastu aut. Całkiem często spotykana jest wiata fotowoltaiczna 10 kW, a nawet o mocy kilkukrotnie wyższej. Mowa jednak o konstrukcjach przeznaczonych do użytku komercyjnego.

Różnice pomiędzy wiatami dotyczą również konstrukcji. Powierzchnia zawsze jest pochylona, aby na panelach słonecznych nie osiadał deszcz i śnieg. Spotyka się jednak wiaty jednospadziste i dwuspadziste.

Kiedy wiata fotowoltaiczna to dobry pomysł?

Alternatywne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Prym wiodą panele słoneczne, które najczęściej pojawiają się na dachach budynków lub jako farmy fotowoltaiczne. Kiedy natomiast dobre rozwiązanie stanowi carport fotowoltaiczny? Warto się na niego zdecydować, gdy:

  • brak miejsca lub kształt dachu uniemożliwiają montaż modułów,
  • chcemy zagospodarować wolną przestrzeń,
  • poszukujemy źródła zasilania dla ładowarki samochodu elektrycznego,
  • chcemy urozmaicić przestrzeń,
  • korzystamy z okazji, aby zadaszenie dla pojazdu wyposażyć w dodatkową funkcjonalność.

Wiata fotowoltaiczna a pozwolenie budowę – czy jest wymagane?

Wiele osób zastanawia się, czy na budowę garażu fotowoltaicznego wymagane jest uzyskanie zgody urzędowej. Otóż na takie budowle jak wiata fotowoltaiczna pozwolenie nie jest wymagane. Spełniony musi być tylko 1 warunek – powierzchnia konstrukcji nie jest większa niż 35 m2. W zdecydowanej większości wiaty fotowoltaiczne przyjmują wymiary mniejsze od wskazanych.

Carport fotowoltaiczny a cena – od czego zależą koszty?

Budowa wiaty fotowoltaicznej wymaga rzecz jasna pewnej inwestycji. Niemniej jednak zwykle jest to wydatek, który dosyć szybko się zwraca. Warto mieć na uwadze, że koszty budowy mogą być zróżnicowane. Jeśli chodzi o carport fotowoltaiczny cena zależy przede wszystkim od takich czynników, jak:

  • całkowita moc paneli,
  • wielkość konstrukcji,
  • materiał wykonania paneli,
  • materiał wykonania pozostałych elementów konstrukcji.

Generalnie im wyższa jakość modułów i konstrukcji, na której się one znajdują, tym wyższe koszty. Niemniej jednak jeśli chcemy mieć pewność w kwestii jakości naszego carportu fotowoltaicznego, producent którego wybierzemy, powinien posiadać odpowiednią renomę. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wiata fotowoltaiczna 10 kW i słabsze kwalifikują się do programu Mój Prąd. Oznacza to możliwość otrzymania dofinansowania na realizację projektu.

Tanie wytwarzanie zielonej energii, przy jednoczesnym zagospodarowaniu wolnego terenu i zapewnieniu zadaszenia dla pojazdu, wydaje się atrakcyjną opcją. Z pewnością warto rozważyć zalety carportu fotowoltaicznego. Więcej na temat tego rozwiązania można się dowiedzieć pod adresem – https://suncurrent.pl/carport-fotowoltaiczne-wiaty-i-garaze-czy-warto-montowac-panele-sloneczne-na-garaz/.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. jak się nie ma środków/ miejsca czy czegokolwiek innego to za wszelką cenę trzeba się chwytać wiaty fotowoltaicznej. Nie dość, że darmowy prąd to i fura zabezpieczona przed potencjalnym gradem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button