Artykuły

Umowa kupna sprzedaży samochodu (Wzór DOC i PDF)

Najważniejsze informacje, tajniki oraz pliki do pobrania

W pewnym momencie naszego życia dochodzi do sytuacji, w której chcemy sprzedać auto lub zakupić nowe. To właśnie wtedy ważną rolę pełni umowa kupna sprzedaży samochodu, z którą wypada się dobrze zapoznać. Niektóre umowy mogą się od siebie różnić, ale kluczowe jest to, aby znajdowały się w nich podstawowe zapisy. Przed złożeniem podpisu należy ją dokładnie sprawdzić. W ten sposób zabezpieczamy własne interesy. Warto zbadać, jakie konkretnie elementy składowe powinny znaleźć się w profesjonalnie przygotowanej umowie kupna sprzedaży samochodu. Jeśli nigdy nie mieliśmy styczności z takimi dokumentami porozmawiajmy najpierw z bardziej doświadczonymi osobami. Eliminujemy tym samym ryzyko popełnienia błędu.

Można również pobrać inny wzór umowy kupna sprzedaży pojazdu na https://najtaniejuagenta.pl/.

Umowa kupna sprzedaży samochodu – z jakich elementów się składa?

Umowa kupna sprzedaży samochodu jest jednym z najważniejszych dokumentów w życiu każdego kierowcy. Sprzedaż lub zakup nowego auta nie może się bez niej obyć. To potwierdzenie zawartej transakcji, którym możemy dysponować na długi czas po jej zakończeniu. Dzięki temu mamy dowód na to, że dany samochód jest już naszą własnością. Oczywiście taką umowę powinno się przygotować na piśmie, aby nie występowały żadne niedomówienia. Posiadanie jednego egzemplarza wspomnianej umowy umożliwia potwierdzenie własnych racji przed sądem. Musimy przygotować się na to, że czasami takie sytuacje będą mieć po prostu miejsce. Nie każdy człowiek jest przecież uczciwy, a my nie jesteśmy w stanie wszystkich dokładnie sprawdzić. Po jednym egzemplarzu otrzymuje każda z zainteresowanych stron.

Prawidłowo skonstruowana umowa kupna sprzedaży samochodu powinna zawierać takie elementy, jak:

  • data oraz miejsce zawarcia konkretnej umowy,
  • dane osobowe obu stron (zarówno sprzedającego, jak i kupującego),
  • przedmiot transakcji (jaki jest to samochód – model, marka, itd.),
  • warunki umowy (np. ustalona cena, wypłata gotówki, itd.),
  • informacje o stanie technicznym auta i podpisane oświadczenie,
  • oświadczenie mówiące o tym, że samochód jest własnością sprzedającego,
  • podpisy.

Powyższych elementów nie można zlekceważyć, ponieważ umowa może okazać się niekompletna. Najlepiej jeśli przeanalizujemy ją wraz z wykwalifikowanym prawnikiem. Podpisu nie powinniśmy składać zbyt pochopnie, ponieważ w niektórych przypadkach niesie to za sobą surowe konsekwencje. Taką umowę warto trzymać przez minimum 3 lata od zakończenia transakcji.

umowa kupna sprzedaży wstęp

Umowa kupna sprzedaży samochodu – jak to wygląda w niecodziennych przypadkach?

Umowy kupna sprzedaży samochodu mogą być tworzone na wiele różnych sposobów. Musimy być przygotowani na to, że samochód, którym się zainteresujemy będzie miał kilku właścicieli. Wtedy sytuacja nieco się komplikuje, ale nie powinniśmy tego zbyt mocno przeżywać. Mając u boku wykwalifikowanych specjalistów poradzimy sobie z każdą przeszkodą.

Oczywiście równie dobrze może dojść do sytuacji, gdy pojawi się dwóch lub trzech nabywców. Wszystkie te kwestie należy zawrzeć w przygotowywanej umowie kupna sprzedaży samochodu. Co za tym idzie wymieniamy wszystkie najistotniejsze dane osobowe każdego z nabywców lub współwłaścicieli. Należy tego dopilnować, bo w przeciwnym razie w przyszłości możemy mieć z tego tytułu dość duże problemy. Każda ze wspomnianych osób musi złożyć podpis na danej umowie. Dzięki temu zachodzi pewność, że wszyscy zainteresowani wiedzieli o realizowanej transakcji i nikt nie sprzedał samochodu potajemnie. Takich sytuacji na współczesnym rynku motoryzacyjnym nie brakuje, dlatego należy to bardzo dokładnie sprawdzać. Każdemu zależy przecież na tym, aby jak najbardziej zabezpieczyć swoje interesy, a przy tym przeprowadzić ekspresową transakcję na korzystnych warunkach finansowych.

numer VIN

Umowa kupna sprzedaży samochodu a rękojmia – co warto wiedzieć na ten temat?

Umowa kupna sprzedaży samochodu jest ściśle powiązana z tzw. rękojmią. To nic innego, jak odpowiedzialność sprzedawcy za wszelkie wady fizyczne lub prawne przy sprzedawanych samochodach. Zapisy, które o tym mówią znajdują się w Kodeksie cywilnym. Pamiętajmy o tym, że:

  • w przypadku, gdy kupujący w momencie podpisywania umowy został poinformowany o tym, iż w samochodzie znajdują się pewne wady i mimo to zdecydował się na zakup auta nie będzie mógł się powołać na rękojmię,
  • w pozostałych przypadkach ochrona związana z rękojmią wynosi 2 lata.

Jak widać za każdym razem wypada dokładnie analizować to, jaki konkretnie samochód się kupuje, aby mieć stuprocentową pewność, że nie będzie się z nim działo nic złego. W razie potrzeby możemy skierować sprawę na drogę postępowania sądowego, lecz najpierw dowiedzmy się u prawnika, czy takie prawo w konkretnej sytuacji w ogóle nam przysługuje.

kupowanie samochodu

Umowa kupna sprzedaży samochodu a kwestia odstąpienia od umowy – kiedy możemy się na to zdecydować?

Osoby zmotoryzowane często obawiają się tego, że po podpisaniu umowy kupna sprzedaży samochodu nie będą mogły od niej odstąpić. Wiadomo, że takie sytuacje nie zdarzają się może zbyt często, ale niekiedy kupujący stwierdzają, że coś poszło nie po ich myśli lub nie są do końca zadowoleni z przeprowadzonej transakcji. Na całe szczęście istnieją pewne wyjątkowe okoliczności, dzięki którym możemy zdecydować się na odstąpienie od podpisanego dokumentu. Mowa o:

  • ukryciu informacji ze strony sprzedawcy na temat tego, iż samochód jest powypadkowy,
  • sprzedaży auta przez osobę nieuprawnioną (nie będącą właścicielem konkretnego samochodu),
  • zastawie ustanowionym na danym pojeździe.

W każdym z powyższych przypadków powinniśmy postawić na współpracę z uznanym prawnikiem, tak aby sprawa zakończyła się zgodnie z naszymi oczekiwaniami i nie ciągnęła się długimi miesiącami. Powyższe sytuacje doprowadzają do tego, że kupujący będzie mógł się powołać na wspomnianą wcześniej rękojmię. Dzięki temu jesteśmy w stanie ubiegać się o obniżenie ceny za kupowany samochód, całkowite odstąpienie od umowy lub wymianę auta na samochód wolny od jakichkolwiek wad.

otwieranie zakupionego samochodu

Umowa kupna sprzedaży samochodu – jak to wygląda w przypadku aut uszkodzonych oraz płatności ratalnej?

Nie da się ukryć tego, że o umowach kupna sprzedaży samochodu należy wiedzieć dosłownie wszystko. W przeciwnym razie nie warto decydować się na podpisywanie jakichkolwiek dokumentów, ponieważ możemy wyrządzić sobie dużo szkód. Nie prowadzi to do niczego dobrego, dlatego osoby, które posiadają prawo jazdy od kilku miesięcy i nie są zbyt dobrze zaznajomione z dziedziną motoryzacji powinni skorzystać z usług profesjonalistów.

Zastanówmy się w tym momencie nad podpisaniem umowy kupna sprzedaży samochodu uszkodzonego. Formalnie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby taka umowa mogła wejść w życie. Wiele zależy od kupującego, czy godzi się na zakup auta z pewnymi usterkami technicznymi. W ten sposób jesteśmy w stanie wynegocjować zadowalającą cenę, co wpłynie korzystnie na nasz domowy budżet. Oczywiście o wszystkich awariach i uchybieniach musimy wiedzieć przed podpisaniem umowy. Co najważniejsze w przygotowanym dokumencie muszą znaleźć się wszystkie informacje na temat usterek. Zawsze można sporządzić to w formie załącznika do umowy.

Jedną z istotniejszych kwestii dla osób zmotoryzowanych jest również podpisywanie umowy kupna sprzedaży samochodu w przypadku płatności ratalnych. W tym przypadku również nie powinniśmy napotkać na jakiekolwiek przeszkody. Każda osoba może zdecydować się na zakup samochodu płacąc za niego w ratach. To często spotykane zjawisko m.in. w salonach lub komisach samochodowych. Nie każdy dysponuje przecież tak dużą gotówką, aby od razu zapłacić za wymarzony model samochodu. Często zakup nowego auta wiążę się ze staraniami o przyznanie kredytu samochodowego. W tym przypadku zwróćmy uwagę na pojęcie zaliczki oraz zadatku, które pojawiają się przy podpisywaniu umowy przedwstępnej. Musimy mieć pełną świadomość tego, że:

  • zaliczka jest odliczana od umówionej ceny za samochód, a w przypadku odstąpienia od transakcji jest zwracana kupującemu,
  • zadatek sprawia, że w przypadku zrezygnowania z transakcji sprzedający będzie mógł go zatrzymać.

Zakup auta w systemie ratalnym wymaga oczywiście dodatkowych zapisów w umowie. Często jest to równoznaczne z tym, iż do momentu wypłacenia całej kwoty samochód jest własnością sprzedającego, ale w tym okresie nie można sprzedać go innej osobie. Zbadajmy takie kwestie, zanim będzie na to za późno.

zapłata za samochód

Umowa kupna sprzedaży samochodu – na co zwracać szczególną uwagę?

Przy podpisywaniu umowy kupna sprzedaży samochodu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. To poważna decyzja, która ma wpływ na naszą przyszłość oraz finanse. Jeśli podejdziemy do tematu lekceważąco szybko może się okazać, że sprzedawca to wykorzysta, a my zostaniemy z niczym.

W pierwszej kolejności skupmy się na tym, aby dane podane na umowie były w stu procentach poprawne (zawsze można je zweryfikować). Poza tym w umowie musi być podana konkretna cena za sprzedawany samochód. Nie może być ona zaniżona, ponieważ w razie jakichkolwiek sporów kupujący nie będzie w stanie odzyskać pełnej kwoty. Możemy być na tym po prostu stratni.

Poza tym odpowiednio skonstruowana umowa kupna sprzedaży samochodu zawiera w sobie wszystkie niezbędne informacje na temat stanu technicznego auta. Sprawdźmy również czy otrzymaliśmy komplet dokumentów, a więc:

  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu,
  • potwierdzenie zakupu polisy OC.

Jeśli nigdy wcześniej nie kupowaliśmy auta poprośmy o cenne wskazówki znajomych. Będziemy wiedzieli na co konkretnie się przygotować oraz jakich błędów mamy unikać. Nie każdy sprzedawca wzbudzi nasze zaufanie. Do umowy może być też załączony dokument potwierdzający wykonanie badania technicznego samochodu. Opinia może być wystawiona przez niezależnego eksperta lub też przez pracowników stacji diagnostycznej.

Umowa kupna sprzedaży samochodu a brak ubezpieczenia – czy powinniśmy się tym martwić?

W dzisiejszych czasach mogą się nam przytrafić różne sytuacje z zakresu motoryzacji. O zakupie samochodów niektórzy wiedzą prawie wszystko, ale zawsze możemy się przykro zdziwić. To od nas samych zależy to, czy nie damy się wmanewrować w podejrzaną umowę kupna sprzedaży samochodu. Nieco więcej problemów może pojawić się przy podpisywaniu umowy na zakup auta bez ważnego ubezpieczenia. Zgłębmy wiedzę na ten temat, aby wiedzieć, jak do tego podejść. Brak ważnego OC może być związany z tym, iż wartość auta będzie nieco niższa, a więc uda nam się zaoszczędzić na zakupie.

Od dnia zakupu samochodu to kupujący będzie odpowiedzialny za ważne ubezpieczenie OC. Takiej odpowiedzialności nie będziemy w stanie przerzucić na sprzedającego. To my musimy dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja z ubezpieczeniem i czy w razie potrzeby musimy natychmiastowo zareagować i je wykupić. Informacje na temat obowiązującej polisy OC można zdobyć np. poprzez sieć internetową. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mieli stuprocentową pewność tego, że danym samochodem możemy poruszać się po drogach bez większego stresu i nie grożą nam z tego tytułu żadne konsekwencje. Jeśli decydujemy się na zakup samochodu bez ważnej polisy OC od razu po jego nabyciu musimy ją zakupić. W takiej sytuacji przyda nam się rzetelny kalkulator OC/AC, który pomoże wybrać nam odpowiednią firmę ubezpieczeniową. Dowiemy się, w którym miejscu zapłacimy aktualnie najmniej.

Jak widać kupno takiego samochodu nie jest powodem do zmartwień, więc nie należy się przed tym wzbraniać. Kluczowe jest to, aby posiadać kompletną wiedzę na temat auta. Nie bójmy się pytań i starajmy się uzyskać od sprzedającego wyczerpujące informacje. Najlepiej na spotkanie z nim udajmy się z jakimś specjalistą lub doświadczonym znajomym, który wcześniej kupował już auto i wie na jakich zasadach ma się to odbywać.

Umowa kupna sprzedaży samochodu – obowiązki ciążące na sprzedającym oraz kupującym

Ostatnią kwestią nad którą się pochylimy są obowiązki ciążące na sprzedających oraz kupujących, w związku z podpisywaną umową kupna sprzedaży samochodu. Sprzedawcy muszą dopełnić kilku istotnych formalności, w tym m.in.:

  • w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy zgłosić sprzedaż samochodu do odpowiedniego Wydziału Komunikacji (w którym auto było rejestrowane),
  • w ciągu 14 dni poinformować o fakcie sprzedaży auta ubezpieczyciela.

Wszystko jest proste jedynie z pozoru, lecz do sprawy należy podejść profesjonalnie i racjonalnie. Tyczy się to także kupujących. Nie wystarczy jedynie wyłożyć pieniędzy na zakup wymarzonego samochodu. Osoba, która kupuje auto musi w ciągu 30 dni od momentu nabycia zarejestrować je w Wydziale Komunikacji. Poza tym należy podjąć decyzję, co do tego, czy dalej chce się korzystać z polisy sprzedającego, czy też zdecydować się na inną firmę ubezpieczeniową. Pozostaje również kwestia złożenia deklaracji PCC-3 w odpowiednim Urzędzie Skarbowym i opłacenie podatku (wysokość 2 procent w ciągu 14 dni). Jeśli wartość kupowanego auta nie jest wyższa niż 1000 złotych takiego podatku nie będzie trzeba płacić.

umowa kupna sprzedaży podpis

Umowa kupna sprzedaży samochodu – kilka słów podsumowania

Umowa kupna sprzedaży samochodu jest potwierdzeniem dokonanej transakcji pomiędzy sprzedającym a kupującym. Przedmiotem transakcji jest oczywiście wskazane w umowie auto. Każda ze stron powinna dostać po jednym egzemplarzu umowy. Warto trzymać ją przez minimum 3 lata.

umowie kupna sprzedaży samochodu muszą znaleźć się następujące elementy: data oraz miejsce zawarcia umowy, dane osobowe każdej ze stron, przedmiot transakcji, warunki umowy, informacje o stanie technicznym auta wraz z podpisanym oświadczeniem, oświadczenie mówiące o tym, że samochód należy do sprzedającego oraz podpisy. Jeśli nabywców jest kilku lub auto jest własnością dwóch osób w umowie muszą znaleźć się odpowiednie adnotacje. Należy zadbać o to, aby w dokumencie były wymienione dane osobowe każdego z właścicieli lub nabywców. Nie zapominajmy o komplecie podpisów.

Ważną kwestią w przypadku podpisywania umowy kupna sprzedaży samochodu jest rękojmia. Jest to odpowiedzialność sprzedawcy za wszelkie wady prawne oraz fabryczne sprzedawanego auta. Jeśli kupujący wiedział o tym przed finalizacją transakcji nie może powołać się na rękojmię. W innym przypadku ma na to 2 lata. Od umowy możemy odstąpić w sytuacji, gdy sprzedający nie podał nam informacji na temat tego, iż auto jest powypadkowe. Poza tym na taki krok zdecydujemy się, gdy auto zostało nam sprzedane przez osobę nieuprawnioną lub jest na nim ustanowiony zastaw.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zdecydować się na podpisanie umowy w przypadku aut uszkodzonych lub przy zakupach ratalnych. Ważne jest to, aby w dokumencie znalazły się odpowiednie zapisy. Zbadajmy też temat zaliczki (zwracana przy odstąpieniu od transakcji i odliczana od ceny auta) oraz zadatku (rezygnacja jest związana z tym, iż pieniądze pozostają przy sprzedającym) przy umowach przedwstępnych. Przed podpisaniem umowy kupna sprzedaży samochodu sprawdźmy czy wszystkie dane podane w dokumencie są poprawne i jest w nim wskazana odpowiednia cena. Upewnijmy się, że otrzymaliśmy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i dokument potwierdzający ważność polisy OC (jeśli jej nie ma musimy ją wykupić).

Umowa kupna sprzedaży samochodu jest równoznaczna z pewnymi obowiązkami po stronie sprzedawcy oraz kupującego. Sprzedawca w ciągu 30 dni musi zgłosić sprzedaż auta w Wydziale Komunikacji, w którym rejestrował auto. Kupujący w tym samym okresie czasu musi je zarejestrować. Dodatkowo w ciągu 14 dni sprzedający informuje o zaistniałym fakcie ubezpieczyciela. Kupujący podejmuje decyzję, czy pozostaje przy polisie sprzedawcy, czy wybiera inną firmę ubezpieczeniową. Musi też odprowadzić podatek (2 procent – 14 dni) i zgłosić to w Urzędzie Skarbowym. Podatku nie zapłacimy, gdy wartość auta nie będzie przekraczać 1000 złotych.

Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie: autoumowa.pl/download/

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button