Technika samochodowaArtykułyPolecane

Tempomat – jak działa i co to jest?

Działanie tempomatu w samochodzie, wszystko o tempomacie aktywnym

Co to jest tempomat?

Tempomat z nazwy pochodzi od połączenia dwóch słów: TEMPO oraz AUTOMAT. Jego zadanie jest bardzo proste: Tempomat ma na celu utrzymanie stałej prędkości określonej i ustawionej przez kierowcę. Tempomat reaguje na nachylenia terenu. Steruje on przepustnicą, dodaje gazu kiedy auto zwalnia w celu utrzymania prędkości oraz odejmuje gazu, kiedy auto zjeżdża z nachylenia.

Tempomat wynaleziono już w latach 40 XX wielu. Do samochodów produkowanych seryjnie rozwiązanie zaczęło być montowane w latach 60 poprzedniego stulecia.

Urządzenie jest dopracowane w swojej skuteczności i praktycznie bezawaryjne. Obecnie stosowane tempomaty uwzględniają opory powietrza oraz wzniesienia terenu. W przypadku samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, tempomat współpracuje ze sterownikiem skrzyni i jest w stanie redukować biegi. W przypadku skrzyń manualnych, to kierowca jest odpowiedzialny w całości za wrzucony bieg w skrzyni.

Skąd tempomat bierze dane nt. prędkości? Różnie: Dane mogą pochodzić z sensorów systemu ABS, a także radarów umieszczonych w aucie. W przypadku radarów, możliwe jest użycie nowoczesnego rodzaju urządzenia, zwanego tempomatem aktywnym.

Zobacz również:  Nie tylko Tesla, czyli o najbardziej popularnych dziś samochodach elektrycznych

Tempomat aktywny

Tempomat aktywny zwany jest czasem adaptacyjnym, a w skrócie znany jako ACC. Ten typ urządzenia pozwala nie tylko utrzymywać stałą prędkość, redukować biegi w skrzyni automatycznej, ale również pozwala na korygowanie prędkości w zależności od warunków na drodze oraz sytuacji na drodze. Tempomat aktywny może przyśpieszać oraz zwalniać w zgodnie z potrzebami. Aktywny typ tempomatu współpracuje już tylko z automatyczną skrzynią biegów. Jego montaż w autach z manualną skrzynią nie miałby sensu.

Tempomat aktywny przy współpracy z radarami, czujnikami odległości i kamerami jest w stanie samodzielnie zachować do zera (w niektórych modelach aut), ruszyć ponownie z zatrzymania oraz utrzymywać stałą odległość od poprzedzającego pojazdu.

Kontrola tempomatu

Tempomat niezależnie od swojego zaawansowania, jest tylko i wyłącznie urządzeniem wspomagającym pracę kierowcy. W żadnym wypadku nie jest to system autonomiczny. Kierowca ponosi wszelką odpowiedzialność za poruszanie się samochodem.

Zobacz również:  Awaria samochodu — Jak sprawnie sobie z nią poradzić?

Tempomat zareaguje na każde polecenie kierowcy. Naciśnięcie pedału hamulca, pedału przyśpieszenia czy zmiana biegu jest zawsze możliwe do kierowcy i samochód zawsze zareaguje na nasze polecenie.

W większości typów tempomatów, po naszym ręcznym zwolnieniu lub przyśpieszeniu, możliwe jest powrócenie do prędkości ustawionej na tempomacie za pomocą naciśnięcia jednego przycisku.

Przyciski tempomatu

  1. Włączenie tempomatu – włącznik („cruise”)
  2. Konfigurowanie prędkości – kiedy samochód jedzie z żądaną prędkością zatwierdzamy ją klawiszem „set” lub „
  3. Zmiana ustawionej prędkości – przyciski „+” i „
  4. Wyłączenie ustawień tempomatu – przycisk „cancel” dezaktywuje tempomat, ale w jego pamięci pozostaje ustawiona prędkość, którą można ponownie aktywować.
  5. Powrót do wybranej prędkości – wystarczy nacisnąć „+” lub „res„.
Tagi

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close