Artykuły

Alkomat dla kierowcy – Jaki wybrać?

Każdy kierowca powinien posiadać własny alkomat. Dzięki temu może uniknąć ryzyka prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Zwiększy to znacznie bezpieczeństwo jego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Co ważne, wykonywanie pomiarów alkomatem nie jest skomplikowane. Można to zrobić szybko i łatwo. Wynik pomiaru widoczny będzie już po kilku sekundach. Jest to zatem dość wygodne urządzenie. Dziś na rynku dostępne są różne rodzaje alkomatów. Zatem jaki alkomat kupić powinien odpowiedzialny kierowca?

Jak działa alkomat?

Alkomat dokonuje pomiaru ilościowej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu urządzenie określa wysokość stężenia alkoholu we krwi. Dziś alkomaty znajdują się na wyposażeniu niemal każdej firmy transportowej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy kierowca posiadał własny. Mowa tu nie tylko o kierowcach zawodowych, ale wszystkich osobach prowadzących na co dzień pojazdy mechaniczne. Alkomat zbudowany jest z wielu elementów. Najważniejszym z nich jest sensor, czyli element czuły na alkohol. Samo badanie alkomatem polega na wdmuchiwaniu powietrza przez ustnik urządzenia. Niektóre alkomaty zamiast ustnika mają specjalny otwór, do którego wdmuchuje się powietrze. Następnie urządzenie przeprowadza pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Już po kilku sekundach wynik widoczny jest na wyświetlaczu.

Jakie są rodzaje alkomatów?

Jak wspomniano, na rynku kupić można różne rodzaje alkomatów. Wśród nich najczęściej wybierane są urządzenia półprzewodnikowe lub elektrochemiczne. Kierowcom poleca się jednak ten drugi rodzaj alkomatów. Są one bowiem dużo dokładniejsze. Alkomaty półprzewodnikowe są czułe na czynniki zewnętrze. Oznacza to, że badania nie powinno się przeprowadzać zaraz po spożyciu posiłku czy spaleniu papierosa. Znacznie lepiej sprawują się urządzenia elektrochemiczne. To profesjonalne alkomaty, które wskazują bardzo dokładny wynik pomiaru.

Jaki alkomat wybrać?

Wybierając konkretny model alkomatu, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. W pierwszej kolejności wspomnieć trzeba o rodzaju zastosowanego czujnika przepływu powietrza. Dostępne są m.in. nowoczesne alkomaty, które same informują o tym, ile jeszcze powietrza należy wdmuchnąć, aby można było uzyskać precyzyjny wynik pomiaru. Takie urządzenie jest dość wygodne w użytkowaniu. Drugim istotnym elementem jest wielkość samego czujnika. Im jest on większy, tym wynik pomiaru będzie precyzyjniejszy. Ważna jest również wielkość wyświetlacza. Powinien być dość duży, aby nie było problemu z odczytaniem wyniku pomiaru bądź innych informacji wyświetlanych przez urządzenie. Kolejny aspekt to funkcja informowania o ilości wykonanych już pomiarów alkomatem. Dzięki temu na pewno nie zapomni się o jego kalibracji. Można jeszcze wymienić przynajmniej kilka ważnych parametrów. Kierowcy swoją uwagę z powodzeniem zwrócić mogą na przykład na alkomat Alcofind Pro X-5.

Dlaczego warto kupić alkomat Alcofind Pro X-5?

Urządzenia marki Alcofind cieszą się dużą popularnością, ponieważ oferuje ona produkty naprawdę wysokiej jakości. Wspomniany model Pro X-5 to alkomat, który śmiało polecić można każdemu kierowcy. Dzięki temu, że do jego produkcji stosuje się nowoczesne i zaawansowane technologie, można mieć pewność, że zawsze wskaże prawidłowy i dokładny wynik. To, co dodatkowo wyróżnia to urządzenie, to łatwa i intuicyjna obsługa. Użytkownik otrzymuje także informację o konieczności przeprowadzenia kalibracji. Jest to zdecydowanie najlepszy alkomat dla kierowców.

Alkomat – jaki kupić, aby nie żałować?

Decydując się na wybór konkretnego modelu alkomatu, koniecznie przed zakupem sprawdzić należy, czy posiada on odpowiedni atest. Będzie to gwarancją tego, że urządzenie jest wysokiej jakości, bezpieczne i działa prawidłowo. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zakup alkomatu w sprawdzonym i renomowanym sklepie. Istotne jest, aby sklep ten udzielał gwarancji na oferowane przez siebie produkty. Opinie na temat różnych sklepów z tego typu asortymentem bez problemu można znaleźć w internecie.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button