Artykuły

OC dla młodego kierowcy. Kto zapłacił najmniej w sierpniu 2020?

Wyobrażasz sobie płacić ponad 1500 zł za ubezpieczenie samochodu? Jeśli nie, to pewnie nie jesteś młodym kierowcą, dla których to niestety często smutna rzeczywistość. Co nie znaczy, że wszyscy oni są skazani na tak wysokie stawki – sprawdź, kto i dlaczego zapłacił za OC nawet cztery razy mniej.

325 zł to najniższa stawka ubezpieczenia, jaką wyliczył na mubi.pl kierowca w wieku maksymalnie 25 lat w sierpniu. To ponad 100 zł więcej, niż wyniosła najniższa składka w ogóle (212 zł), ale aż 1154 zł mniej od średniej ceny dla wszystkich młodych właścicieli aut. Z czego wynikają tak duże różnice i dlaczego porównywarka OC AC może mieć decydujące znaczenie przy obliczaniu taniego ubezpieczenia?

Ile płacą za OC młodzi kierowcy i dlaczego tak dużo?

Średnia cena ubezpieczenia OC, jaką wyliczyli sobie wszyscy kierowcy korzystający z porównywarki Mubi w sierpniu, wyniosła 827 zł. Jeśli jednak ograniczymy się do najmłodszych użytkowników, a więc tych mieszczących się w przedziale wiekowym 18-25 lat, okaże się, że cena wzrosła do 1479 zł. To kwota o 652 zł większa – niejeden kierowca za takie pieniądze kupiłby bez problemu nawet dwie polisy.

To każe się zastanowić: dlaczego najmłodsi kierowcy ponoszą tak wysokie koszty ubezpieczenia? Można się wszak domyślić, że dla wielu z nich jednorazowy wydatek rzędu ponad 1000 zł to olbrzymie obciążenie budżetu – czy ubezpieczyciele nie mają w sobie ani grama litości, że każą im tyle płacić?

Niestety dla młodych właścicieli pojazdów, wytłumaczenie takiego stanu rzeczy jest proste i logiczne. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ocenie ryzyka związanego z objęciem ochroną poszczególnych kierowców posiłkują się statystykami policyjnymi. A te nie pozostawiają wątpliwości, że to właśnie najmłodsi użytkownicy dróg najczęściej biorą udział w wypadkach – w 2019 roku spowodowali ich aż 4910!

Ryzyko ubezpieczeniowe jest ściśle powiązane ze wskaźnikiem liczby wypadków na 10 000 osób, a ten jest zdecydowanie najwyższy wśród kierowców w przedziale wiekowym 18-24 lat. Firmy ubezpieczeniowe ponoszą ogromne koszty na likwidacji szkód spowodowanych przez takich klientów, więc odbijają je sobie na wysokości proponowanych im stawek – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl.

Czy młody kierowca ma szansę na tanie OC?

Co trzeci wypadek spowodowany przez młodego kierowcę jest efektem zbyt szybkiej jazdy. Potwierdza to, że brawura i brak rozsądku połączone z minimalnym doświadczeniem na drodze to fatalne zestawienie, a ubezpieczyciele mają pełne prawo traktować najmłodszych klientów jako grupę podwyższonego ryzyka.

Nie znaczy to jednak, że wszyscy muszą ponosić ogromne koszty ubezpieczenia. Najtańsze OC dla młodego kierowcy obliczone na Mubi w sierpniu wyniosło w końcu tylko 325 zł, a znalazł je 25-latek z niewielkiej wsi z mazowieckiego, jeżdżący Volkswagenem Golfem z silnikiem o pojemności 1588 cm3. Czy wiek, miejsce zamieszkania i parametry samochodu miały wpływ na cenę jego polisy?

Jak najbardziej tak. Okazuje się bowiem, że nawet niewielkie różnice pomiędzy młodymi kierowcami mogą znacząco wpłynąć na wysokość ich składek OC. Spójrzmy, jak kształtowały się średnie ceny ze względu na dokładny wiek.

 • 18 lat – 1998 zł,
 • 20 lat – 1813 zł,
 • 22 lata – 1447 zł,
 • 24 lata – 1167 zł,
 • 25 lat – 1052 zł.

Równie duże różnice można zobaczyć, rozpatrując średnie ceny OC dla młodych kierowców pod kątem pojemności silników ich samochodów.

 • Silnik do 1000 cm3 – 1118 zł,
 • Silnik między 1000 a 2000 cm3 – 1466 zł,
 • Silnik powyżej 2000 cm3 – 1655 zł.

Oczywiście średnie ceny wciąż są bardzo wysokie, ale wyraźnie widać po nich panujące tendencje. Im starszy kierowca z samochodem o mniejszej pojemności silnika, tym większe ma szanse na tanie ubezpieczenie.

Na niesamowicie niską cenę uzyskaną przez sierpniowego rekordzistę wpływ miało też miejsce zamieszkania poza dużym miastem, gdzie byłby narażony na znacznie większy ruch (np. w Warszawie kierowcy w jego wieku płacili średnio aż 1839 zł) i marka samochodu dobrze wypadająca w policyjnych statystykach.

Jak obniżyć cenę OC dla młodego kierowcy?

25-latek miałby jednak niewielkie szanse na znalezienie OC w tak korzystnej cenie, gdyby nie wykorzystał do tego porównywarki ubezpieczeń. Za jej pomocą mógł w kilka minut sprawdzić składki zaproponowane przez różne firmy i wybrać najlepszą dostępną ofertę bez ryzyka, że przepłaci. Kupując online, mógł też liczyć na zniżkę.

W jaki jeszcze sposób młodzi kierowcy mogą zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC?

 • Współwłaściciel ze zniżkami – najskuteczniejszym sposobem na obniżenie ceny OC jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego auta starszego kierowcy z bezszkodową historią jazdy. Jego zniżki zneutralizują zwyżki niedoświadczonego współwłaściciela.
 • Zbieranie zniżek – im szybciej zaczniesz to robić, tym lepiej. Możesz np. wcześnie zostać współwłaścicielem auta starszego kierowcy lub rodzinnego pojazdu, zbierając w ten sposób zniżki za bezszkodową jazdę na przyszłość.
 • Jednorazowa zapłata składki – wprawdzie płatność za OC w całości to duży wydatek, jednak dzieląc ją na raty, zapłacisz finalnie jeszcze więcej.
 • Rozsądny wybór samochodu – pamiętaj, że na auto prestiżowej marki o świetnych parametrach masz jeszcze czas. Może zamiast uznania w oczach rówieśników lepiej jednak będzie postawić na oszczędność, wybierając np. niewielką miejską Skodę czy Toyotę?

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button