Artykuły

Renowacja felg – jak to wygląda? Czy warto się zdecydować?

Osób zainteresowanych renowacją felg stale przybywa. Warto zastanowić się nad tym, czy jest to opłacalny proces i dowiedzieć się, jak to konkretnie wygląda. Aluminiowe felgi odpowiadają za nadanie samochodom efektownego wyglądu i blasku. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że wraz z biegiem czasu mogą się na nich pojawiać pewne ślady użytkowania i zarysowania. W związku z tym należy je regularnie pielęgnować i pilnować, aby nie utraciły swojego blasku. Jeśli jednak nasze starania spełzną na niczym zawsze pozostaje nam renowacja felg. Nie musimy od razu rozglądać się za nowym kompletem. Czasem warto dać dojść do głosu specjalistom.

Renowacja felg – dlaczego to się opłaca?

Przeprowadzenie zabiegu renowacji felg jest bardzo opłacalnym krokiem, ponieważ sporo pieniędzy pozostaje na naszym koncie. Renowacja przywróci je do stanu użyteczności i nada im naturalnego wyglądu. Proces ten wcale nie jest zbyt czasochłonny, za to gwarantuje nam niesamowite efekty. Auto zostanie odświeżone i zacznie wzbudzać zachwyt na drogach.

Oczywiście zawsze możemy się zdecydować na kupno używanych felg, lecz jeśli ktoś przykłada sporą wagę do wyglądu swojego samochodu nie powinien iść tą drogą. To opłacalne działanie jedynie w przypadku ograniczonych możliwości finansowych. Komplet używanych felg w dobrym stanie technicznym można znaleźć na rynku (w Internecie) już za 600-700 złotych. Warto obliczyć ewentualne koszty renowacji i sprawdzić, czy jesteśmy na to przygotowani finansowo.

Renowacja felg sprawdzi się przede wszystkim w nieco nowocześniejszych samochodach, które dzięki temu wyglądają jeszcze bardziej luksusowo i prestiżowo. Naprawa jest uzależniona przede wszystkim od materiału, z którego została wykonana felga. Najmniejsze pieniądze zapłacimy w przypadku felg stworzonych ze stali. W tym przypadku mowa o kwocie 30-50 złotych za jedną sztukę. Jeśli mamy jednak styczność z poważnymi uszkodzeniami od strony bocznej często są one niemożliwe do usunięcia. Renowacją zajmują się profesjonalne serwisy, którym możemy w stu procentach zaufać. To właśnie w takich miejscach zostaną wykonane następujące usługi:

  • lakierowanie (metodą proszkową lub przy pomocy specjalnego pistoletu),
  • piaskowanie (zabezpieczenie środkiem antykorozyjnym),
  • prostowanie.

Jak widać renowacja może się nam niekiedy przydać, lecz wszystko powinno być dobrze przeanalizowane, aby potem nie żałować swojego ostatecznego wyboru.

felgi po renowacji

Renowacja felg aluminiowych – kilka wskazówek

Przy renowacji felg aluminiowych sprawa wygląda nieco inaczej. Musimy pamiętać o tym, że aluminium jest dość miękkim materiałem. Co za tym idzie będzie podatny na uszkodzenia, lecz również jest łatwiejszy w naprawie. Nie będzie problemów z usunięciem bocznych skrzywień. Dbają o to doświadczeni specjaliści, którzy dysponują szeroką wiedzą branżową i odpowiednimi sprzętami oraz akcesoriami. Nie posiadamy ich w swoich garażach. Renowację felg należy przeprowadzać pod czujnym okiem fachowców. Nie zajmujmy się tym samodzielnie w warunkach garażowych, ponieważ możemy doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.

Sporym problemem w przypadku felg aluminiowych mogą być poważne pęknięcia. Mowa o tych w okolicach:

  • środka,
  • ramion.

Z nimi specjaliści mają najwięcej trudności. Rzadko kiedy naprawia poddawane są ubytki znajdujące się na bocznej ścianie felgi. Co prawda można je wyeliminować, ale felga w tym miejscu już na zawsze będzie osłabiona, a koszt usługi może wynosić nawet 150 złotych. Jeśli chodzi o niewielkie skrzywienia nie powinno to być zbyt dużym obciążeniem dla naszego portfela. Zwykle waha się to w granicach 60-80 złotych. Do wyboru mamy różne kolory i wzory obręczy (przy lakierowaniu). Najpopularniejsze to:

  • srebrny (około 75-100 złotych za sztukę),
  • czarny (około 80-100 złotych).

Niekiedy lakierowanie będzie wymagało nałożenia kilku warstw farby. Cena usługi w takim przypadku rośnie. Nie ma się co temu dziwić, ponieważ fachowcy muszą mierzyć się z większym wyzwaniem i jest to dla nich ogrom pracy. Obtarta i pełna rys felga przed lakierowaniem powinna być:

  • wygładzona,
  • uzupełniona szpachlą.

Do usługi renowacji felg należy się dobrze przygotować, dlatego na samym początku zaleca się poszerzyć własną wiedzę, a dopiero potem udać się do specjalistów.

schnięcie felg

Renowacja felg – z jakimi zaletami jest to związane?

Odpowiednio przeprowadzona renowacja felg wiążę się z wieloma zaletami. Przede wszystkim jest to dla nas szansa na odświeżenie samochodu oraz nadanie mu blasku, połysku i eleganckiego wyglądu. Nowe i oryginalne felgi będą nas kosztować około 2000 złotych (czasami nawet 5 tysięcy), dlatego nie zawsze powinniśmy decydować się na ich wymianę. Co prawda używane kupimy za dużo mniejsze pieniądze, bo około za tysiąc złotych. Czasami lepszym rozwiązaniem będzie renowacja.

Jeśli mamy styczność z drobnymi usterkami i rysami koszt renowacji nie powinien przekroczyć 600 złotych. Problemy pojawiają się przy zdecydowanie poważniejszych uszkodzeniach. W takiej sytuacji musimy dokonać analizy kosztów oraz sprawdzić nas aktualny stan finansów. Renowacja felg to ogrom zalet. Mianowicie uzyskana powłoka jest wyjątkowo trwała i odporna na ścieranie. Poza tym możemy dostrzec, że jest dużo odporniejsza na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Renowacja felg – kilka słów podsumowania

Popularność usługi renowacji felg cały czas rośnie. W sytuacji, gdy zauważymy problemy z użytkowanymi felgami (np. intensywna eksploatacja, małe pęknięcia i drobne rysy) powinniśmy zdecydować się na ich wymianę lub renowację. Nie zawsze wymiana będzie opłacalna pod kątem finansowym. Decydując się na oryginalne felgi od renomowanych producentów musimy przygotować się na wydatek rzędu 2-5 tysięcy złotych. Za używane felgi zapłacimy około tysiąc złotych, natomiast profesjonalna renowacja nie powinna pochłonąć z budżetu więcej niż 600 złotych. Oczywiście dużo zależy od rodzaju uszkodzeń. W przypadku tych najpoważniejszych koszt będzie znacznie większy i wtedy lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup używanego kompletu.

Renowacja felg doprowadzi do tego, że felgi w krótkim czasie odzyskają swój naturalny wygląd, a uzyskana powłoka będzie trwała i odporna na niekorzystne warunki pogodowe oraz ścieranie. Samochód zyska na wartości estetycznej, stanie się elegancki i pełen blasku. Najmniejsze pieniądze zapłacimy za renowację felg wykonanych ze stali. Jeśli chodzi o felgi aluminiowe powinniśmy wiedzieć, że jest to miękki i podatny na uszkodzenia materiał, ale jednocześnie jest on łatwy w naprawie.

Na proces renowacji składa się lakierowanie, piaskowanie i prostowanie. Lakierowanie może być wykonywane metodą proszkową lub przy pomocy pistoletu. Piaskowanie pozwoli na uzyskanie ochronnej powłoki antykorozyjnej. Osoby decydujące się na renowację zazwyczaj wybierają (w trakcie lakierowania) kolor czarny lub srebrny. Czasami konieczne jest zastosowanie kilku warstw farby, co przekłada się na znacznie większe wydatki finansowe. Omówmy to ze specjalistami i zdecydujmy się na najkorzystniejszą dla nas opcję. Felgi obtarte i pełne rys przed wykonaniem renowacji powinny być wygładzone i uzupełnione szpachlą. Na taką usługę nigdy nie decydujmy się w warunkach garażowych, ponieważ może to doprowadzić do jeszcze poważniejszych usterek.

Przeanalizujmy na spokojnie wszystkie za i przeciw. Na podstawie zebranych informacji oraz porad ze strony fachowców zdecydujmy, czy renowacja będzie dla nas strzałem w dziesiątkę. Sprawdzi się to na pewno w nowoczesnych samochodach. Niekiedy lepiej jest jednak postawić na używane felgi.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button