ArtykułyPolecane
Popularne

Samochód bez prawa jazdy, czyli czterokołowy mini car

Samochody bez prawa jazdy podbijają polski rynek motoryzacyjny. Mini car, to niewielkie auto czterokołowe, dwuosobowe i rozwijające prędkości poniżej 45km/h. Choć to wciąż rzadki widok, na polskich drogach pojawia się coraz więcej tego typu pojazdów. Kto może użytkować taki samochód, ile kosztuje i jakie są parametry techniczne?

Dla osób, które nie posiadają prawa jazdy, możliwość samodzielnego podróżowania po drogach jest bardzo atrakcyjną opcją. Odpada konieczności poruszania się pieszo, komunikacją miejską lub z wykorzystaniem bliskiej osoby na zasadzie podwózki. Ponadto żyjemy w kraju, gdzie zimy potrafią być długie, a liczba dni deszczowych jest większa niż słonecznych. Dla tych osób stworzono pojazdy, które pomimo budowy zbliżonej do samochodów osobowych, mogą być rejestrowane jako motorowery. W ten sposób możemy stać się posiadaczem pojazdy czterokołowego, mimo braku prawa jazdy.

Auto bez prawa jazdy – czy na pewno?

Samochód bez prawa jazdyPojazdy czterokołowe, czyli mini samochody, dzielimy na dwie kategorie pod względem wagi:

 • LEKKIE – czyli do 350kg, unijna homologacja L6e
 • CIĘŻKIE – w zakresie masy z przedziału 350-550kg, unijna homologacja L7e

Samochody bez prawa jazdy lżejsze (L6e) nie rozwijają zawrotnych osiągów. Ich prędkość maksymalna wynosi 45km/h, a moc maksymalna to zaledwie 4kW. Ma to również swoje zalety. Niewielka masa oraz moc przekłada się na zużycie paliwa na poziomie poniżej 3 listów na 100 kilometrów. Istotnym ograniczeniem jest maksymalna pojemność silnika, która wynosi 50ccm. To właśnie dzięki spełnieniu wymogu niewielkiej masy oraz pojemności silnika, samochód taki mogą prowadzić osoby nie posiadający prawa jazdy, wymagane jest jedynie posiadanie prawa jazdy kategorii AM, które można już uzyskać wieku 14 lat. Uzyskanie tego typu dokumentu, choć jest trudniejsze niż wcześniej obowiązująca karta motorowerowa, nadal jest znacznie łatwiejsze niż „dorosłego” prawa jazdy kategorii B. Wymagane jest odbycie szkolenia, 10 godzin teorii oraz 10 godzin praktyki. Zdaje się egzamin przeprowadzany w miejscu odbywania szkolenia. Następnie przystępuje się do właściwego egzaminu w WORD. Wymagane jest również posiadanie orzeczenia lekarskiego, a osoby niepełnoletnie ponadto muszą posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Cena takiego kursu wynosi 700zł

Zobacz również:  Walutomat – jak sprawniej i taniej wymieniać walutę będąc w podróży czy planując zakup samochodu za zagranicą

Natomiast w przypadku cięższego typu mini samochodów bez prawa jazdy (L7e), aby użytkować  ten typ pojazdu, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B1. Na kategorię kurs przygotowujący na kategorię B1 można zapisać się na 3 miesiące przed ukończeniem 16 roku życia. Kurs jest dłuższy niż w przypadku kategorii AM. Dla B1 jest to minimum 30 godzin szkolenia teoretycznego oraz 30 godzin praktyki, czyli jazd na pracy manewrowym oraz w ruchu miejskim. Natomiast podobnie jak w przypadku AM, przeprowadzany jest wewnętrzny egzamin, czyli w ośrodku w którym odbywało się szkolenie. I dopiero później następuje właściwy egzamin przeprowadzony w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego (WORD). Cena kursu wynosi ok 1300-1400zł.

Samochody  bez prawa jazdy spełniające wymagania dotyczące kategorii B1 są znacznie szybsze i cięższe niż te z kategorii AM. Ich masa może wynosić do 550kg, a moc silnika nie może przekroczyć 15kW, czyli ok. 21 koni mechanicznych. Takie samochody potrafią rozwijać prędkość do 100km/h.

Ciekawostka: Maluch (Fiat 126p) nie spełnia wymagów na kategorię B1, ponieważ jego moc wynosi, „aż” 17kW. A zatem maluchem bez prawa jazdy nie możemy poruszać się po naszych drogach.

Mini samochód bez prawa jazdy – czy to się opłaca?

Mini samochódIstotną zaletą samochodów bez prawa jazdy jest to, że ich obecni posiadacze prawdopodobnie nie planują użytkowania tego typu samochodu przez wiele lat. A zatem istnieje dość spory rynek aut używanych w tej kategorii. W dodatku będą to samochodu charakteryzujące się niewielkim zużyciem oraz niewielkim przebiegiem.

Zobacz również:  Pojazdy AGRO – przyczepy rolnicze od Polskiego producenta

Najtańsze modele używane kosztują od 6 tysięcy zł. Za zadbane egzemplarze zapłacimy jednak kilkanaście tysięcy zł.
Nowe auto to wydatek przynajmniej 30 tysięcy zł, aczkolwiek w tej cenie można znaleźć tylko podstawowe modele. Auta dobrze wyposażone kosztują od 45 tysięcy w górę. Do popularnych samochodów zaliczyć można: Smart,  Aixam oraz Renault Twizy.

Charakterystyka samochodów bez prawa jazdy

Mini car L6eSamochody typu mini car, czyli tanie na które nie trzeba „dorosłych” prawa jazdy kategorii B, mogą budzić pewne obawy pod względem ich bezpieczeństwa oraz zachowania na drodze. Jest to jednak bardzo błędne myślenie. Samochody te projektowane są tak, aby miały stabilnie rozłożony ciężar. Nie można się nimi wywrócić. Dobrze spisują się na deszczu jak i na śniegu. Wszystkie samochody bez prawa jazdy posiadają kompletne wymagane wyposażenie:, czyli mają np.: pasy bezpieczeństwa, światła, wycieraczki oraz lusterka wsteczne. Można się nimi poruszać zarówno w dzień jak i w nocy. Parkowanie w zatłoczonym mieście samochodami o niewielkich wymiarach to wręcz przyjemność. Mini samochody najczęściej posiadają 2 miejsca oraz są wyposażone w automatyczną bezstopniową skrzynię biegów CVT.

Podsumowanie

Mini samochód bez prawa jazdy to z pewnością bardzo dobra alternatywa dla skuterów i motorowerów. To również pierwsza możliwość na samodzielnie poruszanie się po drogach pojazdem czterokołowym. Samochody bez prawa jazdy to w końcu znacznie lepsze bezpieczeństwo oraz możliwość podróżowania niezależnie od pogody i pory roku. Cena zakupu nowego mini samochodu odstrasza, ale na rynku osiągalne są zadbane egzemplarze za relatywnie niewielkie pieniądze, a niskie koszty eksploatacji z pewnością powinny znacząco ułatwić decyzję o zakupie mini samochodu.

Przykład samochodu bez prawa jazdy
(VIDEO – 2019 Aixam Crossover)

 

 

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

11 komentarzy

 1. Samochód bez prawka to spoko rozwiązanie dla rodziców nastolatków. Z pewnością jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż jazda do szkoły rowerem w zimie.

 2. Wyczytałem, iż motorower może się poruszać do prędkości max 50 km/h. Większy musi już mieć tablicę rejestracyjną. Jak na moje oko, to auto do pojemności 50ccm3, to w rzeczywistości motorower, cyli osoba która ukończyła 18 lat, nie musi mieć prawa jazdy do prowadzenia takiego samochodu.

 3. To może być dobre rozwiązanie, ale dla dorosłego bez prawa jazdy. Nastoletni wiek nie jest odpowiedni, młodzi ludzie nie są aż tak odpowiedzialni… za innych – pieszych, dzieci idące do szkoły. Na drodze trzeba mieć zawsze oczy dookoła głowy, stosować zasadę ograniczonego zaufania i często myśleć za innych. Pamiętajcie, że odpowiedzialność pozostanie po stronie rodziców, to oni w końcu kupią małemu auto.

 4. Słuchajcie! Mam 60 lat, i jeżdżę codziennie (po mieście) autem aixam 440cm poj. 350kg predkosc 45km/h.
  Policja zatrzymywała mniej kilkuktornie i do tej pory było OK… aż do dzisiaj. Zatrzymała mniej policja i wlepiła 500zł i nakazali zakaz dlaszej jazdy takim samochodem Jestem załamany, co robić? Odwoływać się?

  1. W artykule masz odpowiedź na swoje pytanie twój micro car na 440 cm3 pojemności i potrzeba na niego prawo jazdy kategorii B1, jakby silnik miał 50 cm3 to można nim jeździć bez prawa jazdy.

 5. Smarty nie zaliczają się do micro car. Kiedyś jak Polskie prawo nie było sprecyzowane to kombinowano obniżając masę Smarta poniżej 500kg. Teraz na Smarta trzeba mieć prawko kat. B.

  1. Jest wiele ośrodków szkolenia kierowców oferujących kurs na kategorię AM, praktycznie w każdym większym mieście w Polsce. Np w Warszawie będzie to przykładowo nauka jazdy PIERO (ul. Bazyliańska 20). Kurs AM kosztuje obecnie 790zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close