ArtykułyTechnika samochodowa

Systemy wspomagania w Mercedes-Benz seria EQA

Samochodów elektrycznych, zarówno na polskim, jak i na światowym rynku wciąż przybywa. Elektroniczne pojazdy są przede wszystkim przyjazne dla środowiska, ale również przyjemniejsze w prowadzeniu oraz tańsze w eksploatacji, nic więc dziwnego, że coraz więcej kierowców decyduje się na ich zakup. Mercedes-Benz podąża za trendami, potrzebami swoich klientów a także za najnowszą wiedzą dotyczącą ekologii. Właśnie dlatego powstała linia Mercedesów EQA – komfort dla kierowcy, ochrona dla planety.

Napęd to jednak nie wszystko. Tu liczy się całość, na którą składają się multimedia, pakiety komfortu, pakiety bezpieczeństwa oraz omawiane w tym miejscu – systemy wspomagania.

Asystent znaków drogowych 

Jest to system, który zachowuje orientację, nawet w krótkiej chwili, kiedy stracisz czujność. Dzieje się tak dzięki asystentowi rozpoznawania znaków drogowych, który swoją wiedzę czerpie z danych pochodzących z kamer i map. Kierowca informowany jest na bieżąco o ograniczeniach prędkości, zakazach wyprzedzania oraz ich zniesieniu. Mogą także rozpoznawać zakazy wjazdy oraz ostrzegać przed nieprawidłowym wjazdem. Należy jednak pamiętać, iż asystent znaków drogowych jest jedynie systemem pomocniczym i nie zwalnia on kierowcy z odpowiedzialności.

Aktywny asystent parkowania z systemem PARKTRONIC

Asystent parkowania z systemem PARKTRONIC wspiera kierowcę podczas parkowania i wykonywania manewrów. Zainstalowane czujniki ultradźwiękowe monitorują obszary znajdujące się przed pojazdem oraz za nim. Wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia pełnią rolę informacyjną, dzięki nim kierowca lepiej może ocenić odległość pojazdu od wykrytych przeszkód, a co za tym idzie, może uniknąć wszelkich uszkodzeń parkingowych auta zarówno swojego, jak i cudzego.

Aktywny asystent pasa ruchu

Aktywny asystent pasa ruchu to jeden z tych asystentów, który realnie wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Chwila nieuwagi bądź zmęczenie kierowcy mogą spowodować, że w pewnym momencie pojazd zjedzie z zajmowanego przez siebie pasa ruchu, a kierowca tego nie zauważy. W takiej sytuacji asystent pasa ruchu natychmiast ostrzeże kierowcę sensorycznie poprzez wysłanie wibracji do kierownicy. W przypadku braku reakcji ze strony kierowcy, aktywny asystent może dzięki jednostronnemu uruchomieniu hamulców sprowadzić pojazd z powrotem na właściwy pas ruchu. Działania te są możliwe dzięki kamerze, która rozpoznaje, czy doszło do najechania na oznaczenie w postaci linii przerywanej na jezdni.

Aktywny asystent limitu prędkości

Aktywny asystent limitu prędkości ułatwia przestrzeganie zalecanej prędkości na drodze. Kamera pojazdu rozpoznaje znaki symbolizujące ograniczenia prędkości, które automatycznie przejmuje aktywny asystent odległości DISTRONIC, korygując prędkość jazdy w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu. Należy pamiętać, iż asystent pełni w pojeździe jedynie funkcję wspomagającą, a zachowanie bezpieczeństwa na drodze leży w gestii kierowcy.

Sprawdź naszą ofertę: Mercedes EQA od MB Motors – nowy, dostępny w atrakcyjnym finansowaniu lub używany z gwarancją Mercedes. Zapraszamy na jazdę próbną!

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button