ArtykułyTechnika silnikowa

Jak często wymieniać filtr oleju?

Są kierowcy, którzy nie przywiązują zbytnio uwagi do wymiany oleju silnikowego, a co dopiero mówić o wymianie filtra. A wbrew pozorom tak jak i olej, tak i filtr ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy silnika. Dlatego należy wymieniać go w odpowiednim momencie. Kiedy? Na jakie filtry warto postawić? Odpowiedzmy na te pytania!

Kiedy trzeba wymienić filtr oleju?

Filtr oleju silnikowego jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu. Jest zarazem jednym z najważniejszych filtrów znajdujących się w pojeździe, ponieważ oczyszcza olej z zanieczyszczeń, które przedostają się do niego razem z powietrzem. Obecność zanieczyszczeń w oleju mogłaby przyczynić się do szybkiego zużycia silnika, a także do pogorszenia właściwości samego oleju. W związku z tym nie trzeba już chyba nikogo przekonywać o tym, że wymiana filtra oleju jest bardzo ważna. Kiedy to robić? Filtr oleju należy wymieniać raz w roku lub co 10-15 tysięcy przejechanych kilometrów.

Jaki filtr oleju wybrać?

Wybór filtra oleju nie zawsze jest łatwy. Na pewno należy zwrócić uwagę na markę, model i rocznik samochodu. Poza tym trzeba wybierać tylko spośród filtrów renomowanych producentów. To zagwarantuje odpowiednie właściwości oraz parametry tego elementu. Wymiana tego elementu nie jest droga, jednak jest to bardzo ważna część która powinna być kontrolowana regularnie.

Różnice w cenie mogą być spore, ale cena jest najmniej ważna, dlatego warto zainwestować w bardziej renomowane podzespoły. Najważniejsze jest to, aby filtr oleju spełniał swoją rolę, by chronił silnik i zapewniał prawidłową pracę. Wymiana filtra zajmuje tak naprawdę niewiele czasu, zwłaszcza jeśli mamy podstawową wiedzę motoryzacyjną. Czynność jest tak naprawdę prosta do wykonania dla każdego, kto wymienia olej w swoim aucie. Tym bardziej nie sprawi kłopotu serwisom, które na co dzień zajmują się wymianą olejów, czy jakimikolwiek naprawami tych pojazdów.

Jeżdżąc na starym oleju i długo nie wymieniając filtra, można nie zauważyć różnicy. Jednak silnik na pewno ją odczuje. Lepiej go nie przeciążać i nie narażać na uszkodzenie, które będzie wiązało się z bardzo kosztowną naprawą jednostki napędowej (w starszych autach nierzadko na granicy opłacalności). Nie pozostaje więc nic innego, jak rozejrzeć się za odpowiednim filtrem, tak by w momencie, kiedy pojawi się konieczność wymiany, mieć go już pod ręką. A kupić go można w każdym sklepie motoryzacyjnym. Sprawdź również dlaczego dobrze eksploatowana chłodnica, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie pojazdu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button