Artykuły

Retrofity LED – czym się wyróżniają i co należy o nich wiedzieć?

Retrofity LED to pojęcie, z którym mamy styczność w branży motoryzacyjnej. Kierowcy często zmagają się z problemem przepalających się żarówek, na co należy jak najszybciej zareagować. W tym przypadku niekiedy stawia się na wspomniane retrofity LED, które są zamiennikami dla żarówek pasujących do klasycznych reflektorów. Wykazują się wysokim poziomem trwałości, ogromną wytrzymałością, niezawodnością działania i nowoczesnym wyglądem. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że są rozwiązaniem nielegalnym, dlatego w ogóle nie powinniśmy rozpatrywać ich zakupu. Nie wszyscy podchodzą do sprawy na poważnie. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat i podjąć finalnie racjonalną decyzję.

Retrofity LED – czym konkretnie są i na jakiej zasadzie działają?

Retrofity LED to odpowiednio skonstruowany zestaw lamp w wersji diodowej, które można samodzielnie montować w swoich autach. Jak już zostało wspomniane warto się nad tym dobrze zastanowić, ponieważ zły ruch może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Atutem retrofitów LED jest to, iż można je zamontować w miejsce klasycznych żarówek halogenowych. Są dość łatwo dostępne, a poza tym nie powinny być dla osób zmotoryzowanych zbyt drogim zakupem.

Stosując retrofity LED nie trzeba zamartwiać się wymianą całych reflektorów. Wystarczy zdecydować się na wymianę samych lamp. Oczywiście kluczowe jest to, aby posiadać w tej dziedzinie większe doświadczenie. Brak specjalistycznej wiedzy może grozić wieloma poważnymi błędami, a na takie właściciele aut raczej nie mogą sobie pozwolić. Przy zastosowaniu retrofitów powinniśmy pamiętać o tym, że konieczne będzie wykorzystanie dodatkowych modułów sterujących.

Warto w tym miejscu pochylić się nieco nad działaniem retrofitów LED. Gwarantują zainteresowanym:

  • jaśniejsze i intensywniejsze światło,
  • skierowanie światła dokładnie w to miejsce, w którym powinno się znaleźć,
  • zdecydowanie lepszą widoczność na drodze,
  • zmianę temperatury barwowej.

Nic dziwnego, że kierowcy tak chętnie decydują się na ich zakup mimo tego, że jest to nielegalne działanie. Retrofity można znaleźć m.in. w sklepach internetowych. Ta wersja jest trwała, designerska oraz spełnia oczekiwania najbardziej wymagających kierowców.

Retrofity LED - czym się wyróżniają i co należy o nich wiedzieć? 1

Retrofity LED – w jaki sposób należy je montować?

Montaż retrofitów LED wcale nie musi być prostym działaniem. Jeśli ktoś wcześniej miał styczność z takimi produktami powinien sobie z tym poradzić od ręki. W innym przypadku konieczna będzie interwencja fachowca. Eksperci podkreślają, iż często nie uda się nam znaleźć odpowiednio dopasowanych zestawów retrofitów do posiadanej marki i modelu samochodu. Trzeba się w to bardzo zaangażować. Poszukiwania mogą zająć nawet kilka dobrych tygodni.

Większość dostępnych modeli można dopasować na tej zasadzie, co fabryczne elementy. Niekiedy będziemy mieć z tym niemałe problemy. Istnieją modele, które nie zmieszczą się w obudowie reflektora. Należy na to uważać, aby zakup nie okazał się całkowicie nietrafny. Pewne moduły będzie trzeba zamontować poza obudową. Potrzebna jest szeroka wiedza oraz odpowiednie umiejętności. Kierowcy z mniejszym doświadczeniem mogą temu wyzwaniu po prostu nie sprostać.

Kluczową kwestią w przypadku montażu retrofitów LED jest:

  • konstrukcja wykorzystywanego zestawu retrofitów,
  • konstrukcja reflektora.

Zawsze możemy zdecydować się na precyzyjne wywiercenie dodatkowych otworów. Związane jest to oczywiście z zastosowaniem profesjonalnych narzędzi i akcesoriów, ale też z cierpliwością i zachowaniem maksymalnego spokoju. Dajmy działać w tym zakresie prawdziwym fachowcom, którzy dobrze się na tym znają i nie doprowadzą do żadnych uszkodzeń. Chodzi przecież o nasz ukochany samochód. Wiercenie wymaga również dodatkowego czasu, a nie każdy może sobie na to w dzisiejszych czasach pozwolić. Przed zakupem retrofitów LED warto zdać się na poradę specjalisty, aby zakupić właściwy model i zabezpieczyć się przed potencjalnymi błędami i awariami. Skorzystanie z usług fachowców może pochłonąć z naszego budżetu przynajmniej kilkaset złotych.

Retrofity LED – ile to kosztuje i czy ich montaż jest w ogóle możliwy?

W tym miejscu wypada zastanowić się nad całkowitym kosztem optymalnie dobranego zestawu retrofitów LED. W tym przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu około 350-450 złotych, chociaż istnieją również takie modele, które zakupimy za około 200 złotych.

Wiemy już w jaki sposób możemy zamontować wybrane retrofity, ale zastanówmy się nad tym, czy jest to w ogóle możliwe. Jeśli zamierzamy podróżować samochodem po terenie Unii Europejskiej nie możemy sobie pozwolić na przeprowadzenie takiego procesu. Mogą nam za to grozić poważne sankcje. Pamiętajmy o tym, że prawo nie pozwala na ingerowanie w reflektory samochodowe i wszelkie modyfikacje mogą grozić dużymi karami. Poza tym każdy typ oświetlenia ma oddzielną homologację. Doświadczonym osobom raczej nie trzeba tego tłumaczyć, ale w innych przypadkach warto najpierw poczytać na ten temat, a dopiero potem zdecydować się na ewentualne złożenie zamówienia. Oszczędzimy w ten sposób dużo pieniędzy oraz nerwy.

Retrofity LED - czym się wyróżniają i co należy o nich wiedzieć? 2

Legalne zamontowanie retrofitów w miejsce tradycyjnych żarówek nie jest możliwe. Z takich lamp nie można korzystać na drogach publicznych i do panujących zasad powinniśmy się bezwzględnie dostosować. W innym przypadku nasz domowy budżet może się znacznie uszczuplić, a raczej nie chcielibyśmy doprowadzać do takich sytuacji. Kierowcy powinni wiedzieć o tym, że:

  • pojazd z zamontowanymi retrofitami LED nie powinien przejść przeglądu technicznego,
  • większość producentów retrofitów udostępnia informacje na temat tego, iż korzystanie ze wskazanych produktów nie jest możliwe na drogach publicznych w Europie.

Zawsze czytajmy informacje znajdujące się na opakowaniu kupowanych lamp. Dzięki temu jesteśmy w stanie poszerzyć własną wiedzę i ochronimy się przed poważnymi konsekwencjami nieprzemyślanych działań. Jeśli to zlekceważymy policjanci w trakcie kontroli drogowej mogą zatrzymać nasz dowód rejestracyjny i nakazać wykonanie ponownego przeglądu technicznego. Poprawnie zamontowane zestawy nie powinny oślepiać innych kierowców i sprawiać na drogach problemów, jednak zawsze istnieje ryzyko, że modyfikacja zostanie przeprowadzona niepoprawnie i doprowadzi np. do groźnego wypadku.

Retrofity LED – kilka słów podsumowania

Warto zebrać powyższe informacje w jedną całość. Retrofity LED są alternatywą dla tradycyjnych żarówek, jednak na terenie Unii Europejskiej korzystanie z takich rozwiązań jest nielegalne i grożą za to surowe konsekwencje. Z takich lamp nie będziemy mogli korzystać na drogach publicznych.

Retrofity LED zdobywają uznanie ze względu na swoją trwałość, designerski wygląd oraz nowoczesność. To lampy w wersji diodowej, które w autach można montować samodzielnie. Potrzebna jest jednak dość rozbudowana wiedza, więc w większości przypadków nie obejdzie się bez interwencji fachowców. Może nas to kosztować kilkaset złotych, podobnie jak zakupienie kompletnego zestawu retrofitów LED.

Retrofity gwarantują intensywniejsze i jaśniejsze światło, a poza tym lepszą widoczność na drodze, lecz każda modyfikacja reflektorów samochodowych jest niezgodna z obowiązującym prawem. Montaż może wymagać od nas wywiercenie dodatkowych otworów i zastosowania specjalistycznych narzędzi. Przy montażu powinniśmy się skupić zwłaszcza na konstrukcji użytkowanego zestawu, jak i samego reflektora. Kluczowe jest to, że samochody z zamontowanymi retrofitami w wersji LED nie przejdą przeglądu technicznego, a policjanci podczas kontroli drogowej mogą zatrzymać nasz dowód rejestracyjny. Na ich zakup i montaż (na terenie UE – drogi publiczne) lepiej się nie decydować.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button