Artykuły

Elektryczna hulajnoga – sprytny sposób na korki

Korki to coś, co skutecznie potrafi zirytować, choć większość z nas jest obdarzona pewną dozą cierpliwości. Monotonne stanie w kolejce pojazdów to nic miłego. Jest na ten problem kilka sposobów. Jedno z coraz popularniejszych rozwiązań to inwestycja w elektryczną hulajnogę. W naszym krótkim tekście przyjrzymy się głównym zaletom takiego wyjścia.

Stosunkowo duży zasięg

Jest to jedno z podstawowych kryteriów, jakie mają wpływ na cenę danego modelu elektrycznej hulajnogi. Standardowo, nie przekracza on 20 km. Jak zaznaczają producenci tego typu sprzętu – jest to pewna wartość umowna. Bardzo wiele zależy od tego, ile waży użytkownik. Bateria hulajnogi będzie też dłużej działać, gdy nie przemieszczamy się z maksymalną prędkością, a jeździmy raczej spokojnie. Częste zrywy, przyśpieszanie i hamowanie – tego typu manewry będą naturalnie kosztować więcej prądu. Na zużycie prądu będzie też mieć wpływ stosowanie oświetlenia, zamontowanego w naszej hulajnodze. Choć kilkanaście kilometrów nie jest prawdopodobnie gigantyczną odległością, na warunki gęsto zabudowanej przestrzeni miejskiej to stosunkowo dużo.

Poręczna konstrukcja hulajnogi elektrycznej

Dużym plusem posiadania tego typu niewielkiego pojazdu jest fakt, że jest on bardzo praktycznie skonstruowany. Wystarczą dwa ruchy, by taką hulajnogę złożyć. W po złożeniu mieści się wygodnie pod pachą i można z nią np. wsiąść do autobusu lub tramwaju. Ciężar standardowej hulajnogi elektrycznej to kilka kilogramów. Zwykle rama jest wykonana z aluminium, nie stanowi więc zbyt dużego ciężaru. Zdrowa, dorosła osoba poradzi sobie z takim zadaniem bez problemu.

Zwrotność i stabilność

Wybierając dla siebie hulajnogę elektryczną, postarajmy się wpierw o jazdę próbną. Większość z tego typu produktów to rozwiązania łączące dwie duże zalety: są jednocześnie zwrotne i stabilne. Pewnym ulepszeniem, które pojawia się ostatnio coraz częściej jest amortyzacja przedniego koła. Jest to szczególnie wskazane w przestrzeni miejskiej, gdzie nietrudno natknąć się na drobne wyboje.

Wygoda i oszczędność czasu

Elektryczna hulajnoga świetnie sprawdzi się w ciepłe dni, gdy nie mamy zamiaru jechać komunikacją miejską. Wycieczka do nieopodal położonego parku zamiast dłuższego spaceru może trwać znacznie krócej. Typowa hulajnoga napędzana baterią rozwija prędkość do ok. 20-25 km/h. Warto też zwrócić uwagę (jeszcze przed zakupem) czy silnik jest bez oporowy. Oznacza to w skrócie tyle, że po wyczerpaniu baterii będziemy mogli dalej korzystać z naszego małego pojazdu tradycyjnie, czyli odpychając się nogą.

Czy elektryczne hulajnogi są drogie?

Jak w każdym przypadku – odpowiedź brzmi: „to zależy”. Jeżeli zdecydujemy się na znanego producenta, duży zasięg (czytaj pojemną baterię) oraz wersję składaną – zapłacimy rzecz jasna więcej. Dobra hulajnoga z wyższej półki to równowartość kilku średnich krajowych pensji. Nie trzeba jednak od razu mierzyć tak wysoko. Średniej klasy sprzęt kupimy już w granicach 1500 PLN. Zaznaczmy, że hulajnogi, przeznaczone dla dzieci są tańsze – przede wszystkim ze względu na znacznie mniejsze rozmiary.

Jak widać, popularność elektrycznych hulajnóg to nie tylko efekt przejściowej mody. Jest to bardzo praktyczne, wygodne i pozwalające znacznie zaoszczędzić czas i wysiłek rozwiązanie. Choć dobry sprzęt tego typu kosztuje stosunkowo dużo – na pewno docenimy tę decyzję, przemieszczając się sprawnie po mieście w godzinach szczytu, gdy większość z kierowców tkwi w korkach.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Milion pojazdów elektrycznych premiera Morawieckiego – hulajnoga elektryczna. Wygląda na to że program został zrealizowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button