Artykuły

Motocykl nowy czy używany?

Aktualnie motocykl staje się bardzo popularnym środkiem transportu. Wraz z nadejściem wiosny na ulicach miast wybrzmiewają wibrujące dźwięki silników jednośladów, przykuwając uwagę niejednego kierowcy samochodu. Kupno motocykla nie jest łatwą sprawą, ponieważ transakcja zależy od wielu kwestii. Spośród wielu pytań, jedno pojawia się niemal zawsze: kupić pojazd nowy czy używany?

Pierwsze skrzypce grają finanse

Uniwersalna odpowiedź na powyższe pytanie brzmi „To zależy od pieniędzy”. Jeszcze do niedawna różnice między motocyklem nowym oraz używanym były mocno zauważalne. Dziś można nabyć nowy model jednośladu w cenie używanego, zyskując przy okazji szeroki wachlarz zalet, o których mowa poniżej.

Zasada ograniczonego zaufania

Kupując pojazd używany nie pozostaje nic innego, jak uwierzyć w uczciwość i dobre chęci sprzedawcy. Niestety prawdomówność często niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Nawet najbardziej zachwalane motocykle mogą skrywać skutecznie zamaskowane awarie, których nie jest w stanie wychwycić nawet wprawione oko motoryzacyjnego fachowca. Jeśli naprawa jest wykonana solidnie, pozostaje tylko negocjować odpowiednią cenę. Kiedy natomiast ktoś pobieżnie dokona naprawy tylko w celu szybkiej sprzedaży pojazdu, wówczas pojawiają się kwestie bezpieczeństwa podczas jazdy. Kupując nowy motocykl z firmowej oferty, ryzyko nabycia wadliwego egzemplarza jest równe zeru.

Koszty serwisowe

Zakup używanego modelu niemal zawsze wiąże się z kosztami tuż po jego nabyciu. Pomimo zapewnień sprzedawcy, należy trzymać się zasady ograniczonego zaufania. W praktyce oznacza to wydatek kilkuset złotych na wymianę oleju z filtrem, regulację zaworów, serwis wtrysków czy gaźników, lub ewentualną wymianę napędu. Powyższych wydatków można uniknąć przy zakupie motocykla z serwisu. Pierwszy koszt po nabyciu nowego jednośladu to zazwyczaj wymiana oleju z filtrem po przejechaniu pierwszego tysiąca kilometrów (branżowy termin stosowany przez miłośników motoryzacji wskazuje na moment „po dotarciu silnika”).

Nie tylko za gotówkę

Szanse na zakup używanego motocykla na raty są raczej niewielkie. Każdy oczekuje natychmiastowej gotówki. Zakupu nowego jednośladu można dokonać na kilka sposobów. Właściciele serwisów motocyklowych umożliwiają dokonanie wpłaty w formie gotówki lub rozłożenie zakupu na wygodne raty. Dzięki temu transakcja nie wpływa zbyt mocno na domowy budżet, a mimo to pozwoli nowemu właścicielowi cieszyć się komfortową jazdą.

Zakup nowego jednośladu ma także kilka innych zalet. Nowe motocykle przeważnie objęte są dwuletnią gwarancją. W razie jakiejkolwiek awarii, nie ma też problemu z zakupem odpowiednich części, a właściciel zawsze liczyć na fachową pomoc ze strony serwisu, w którym nabył swój motocykl.

Podsumowując, zakup nowego jednośladu jest dla nabywcy o wiele bezpieczniejszy. Biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, uczciwości sprzedającego, a także finanse, czasem lepiej zainwestować nieco większą kwotę i cieszyć się sprawdzonym i sprawnym modelem, który objęty jest kilkuletnią gwarancją.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button