Artykuły

Lina kinetyczna – właściwości i zalety

Na rynku znajduje się duża ilość akcesoriów, które ułatwiają jazdę na nierównych drogach. Wśród nich znajdziemy właśnie liny kinetyczne, które idealne sprawdzą się do holowania oraz wyciągarek, szczególnie u miłośników jazdy off-road. Podczas wyboru odpowiedniej liny należy kierować się przede wszystkim tym, aby była bezpieczna oraz komfortowa w swoim użytkowaniu. Powinna także cechować się długą żywotność i odpornością na czynniki zewnętrzne. Jakie zatem właściwości oraz zalety ma lina kinetyczna? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Mamy nadzieję, że pomożemy Ci wybrać odpowiednie akcesoria do jazdy.

Rodzaje lin do wyciągarki

Lina kinetyczna nie jest jedyną z lin dostępnych na rynku do wyciągarki. Do najpopularniejszych z nich należy choćby lina syntetyczna, która cechuje się tym, że jest miękka w dotyku, nie kaleczy dłoni oraz jest lżejsza niż inne rodzaje liny. Co więcej, ma znacznie większą siłę zrywającą niż lina stalowa do wyciągarki o podobnej średnicy. Jednak ma również swoje wady – jest wrażliwa na przetarcia oraz przecięcia.

Oprócz syntetycznej liny możemy dostać także jej stalowy odpowiednik. Ten rodzaj liny do wyciągarek i holowania wymaga częstej konserwacji oraz pokrycia olejem, ponieważ szybko się plącze oraz zahacza. Jej wadą jest również to, że w przypadku spiętrzenia liny w jednym miejscu bębna może grozić to uszkodzeniem poprzeczki. Jednak, jeśli mowa o zaletach liny stalowej: w pełni odporna na przecięcia i przetarcia – to jej najważniejsze cechy. Ponadto jest całkowicie niewrażliwa na wysoką temperaturę.

Liny kinetyczne – właściwości

Lina kinetyczna wykonana jest z poliamidu, przez co może pochwalić się najbardziej zaawansowaną budową spośród lin dostępnych na rynku. Jej użytkowanie jest zdecydowanie łatwiejsze, ponieważ zapewnia rozciągliwość, która sięga aż 30%. Jest zazwyczaj grubą liną, ale przy tym charakteryzuje się lekkością, dlatego nie ma problemów z jej przenoszeniem czy wyciąganiem oraz wkładaniem. Liny kinetyczne dzięki swojej rozciągliwości oraz wytrzymałości absorbują dużą siłę kinetyczną, która powstaje podczas wyciągania. W tym czasie przenosi pojazd w odpowiednie miejsce bardzo zwinnie, praca w takich warunkach staje się zatem przyjemna oraz wygodna. Charakterystyka lin kinetycznych redukuje naprężanie oddziałujące na punkty zaczepienia. Tym samym zmniejsza to ryzyko uszkodzenia konstrukcji auta w trakcie wyciągania z użyciem tego rodzaju liny.

W jakich sytuacjach przyda się lina kinetyczna?

Oczywiście używanie liny kinetycznej z pomocą wyciągarki może odbywać się w sytuacjach, gdzie chcemy wyciągnąć pojazd z danego miejsca, np. zaspy, wody, piasku czy błota. Nie zawsze sprawdzi się w przypadku holowania po zwykłej drodze – tutaj należy uważać, ponieważ lina jest bardzo elastyczna i jak już wspomnieliśmy, bardzo się rozciąga. Zdecydowanie używanie kinetycznych lin sprawdzi się podczas trudniejszych zadań.

Liny kinetyczne bez problemu znajdziesz w większości sklepów z tego typu elementami, ale również w sklepach, które specjalizują się w akcesoriach do jazdy off-road oraz sprzedaży wyciągarek. Znajdziesz w nich także odpowiednie akcesoria do nich, jak choćby szekle, a także dopasujesz zakończenia do wybranej liny.

źródło zdjęcia: freepik.com

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button