Artykuły

Ładowanie samochodów elektrycznych — ile to kosztuje?

Auta elektryczne to relatywnie nowa technologia, która w Polsce dopiero zyskuje na popularności. O zaletach wykorzystania aut elektrycznych nie trzeba wiele mówić. Pozytywny wpływ na środowisko, wygoda i komfort użytkowania, a także znacznie mniejsze koszty sprawiają, że coraz więcej osób myśli o zakupie takiego właśnie modelu samochodu. Wciąż jednak niektórzy obawiają się nadmiernych kosztów związanych z ładowaniem samochodu elektrycznego. Postaramy się precyzyjnie wyjaśnić, ile tak naprawdę kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego.

Ładowanie samochodu w domu

Na początek popularna forma ładowania samochodów elektrycznych, jaką jest ładowanie w domu. W tym aspekcie musimy rozróżnić taryfy, w ramach których zużyta energia będzie rozliczana. Zgodnie z obowiązującym prawem, obecnie mamy do dyspozycji taryfę dzienną – G11, taryfę nocną – G12, oraz taryfę weekendową G12w. Ceny różnią się między sobą, czego dowodem jest średnia cena za pobranie 1 kWh.

W przypadku popularnej taryfy dziennej zapłacimy około 60 groszy, co w prostym rozrachunku pozwala nam stwierdzić, że samochód zużywający średnio 15 kWh/100 km będzie kosztować nas 9 złotych za każde przejechane 100 kilometrów. Znacznie bardziej opłacalną metodą ładowania samochodu elektrycznego jest wykonywanie tego działania w nocy.

Nocna taryfa jest prawie o połowę tańsza, co w przeliczeniu daje nam około 32 groszy za 1 kWh. A zatem eksploatacja samochodu również będzie znacznie tańsza. Warto jeszcze wspomnieć o taryfie weekendowej, której koszt poboru energii jest zbliżony do taryfy nocnej.

Ładowanie za pośrednictwem publicznych ładowarek

Jeśli nie chcemy na ten moment korzystać z prywatnej ładowarki domowej, zawsze możemy polegać na coraz większej sieci ładowarek publicznych dostarczanych przez popularnych operatorów, takich jak GreenWay, Tauron, PGE czy znane w Polsce stacje paliw. W większości ładowarek publicznych, które oferuje dany producent stacji ładowania samochodów elektrycznych, mamy do dyspozycji kilka mocy ładowarek, które różnią się opłatą za czas ładowania.

To właśnie czas ładowania stanowi główny czynnik determinujący opłatę za korzystanie z ładowarki. Uśrednione ceny za korzystanie z ładowarki to 1.29 PLN za 180 minut ładowania o mocy 25KW, 2.09 PLN za 60 minut ładowania o mocy do 70 KW, 2.39 PLN za 60 minut ładowania do mocy 140 KW oraz 2.59 za 60 minut ładowania o mocy wyższej niż 140 KW. W przypadku wszystkich ładowarek publicznych znacznie wygodniejszą i tańszą opcją jest możliwość zakupienia miesięcznego abonamentu, który znacznie obniży jednostkową ceną ładowania.

A może połączenie fotowoltaiki i ładowarki elektrycznej?

Własna, indywidualna stacja ładowania pojazdów elektrycznych to ogromna wygoda i komfort użytkowania samochodu elektrycznego. Nie musimy już spędzać wielu godzin przy publicznych ładowarkach, a w skale roku oszczędności będą znaczne. Jeśli dodatkowo wyposażyliśmy gospodarstwo domowe w odpowiedni system fotowoltaiczny, może się okazać, że pobór energii elektrycznej do naładowania naszego samochodu jest zaskakująco niski. Połączenie fotowoltaiki i ładowarki do samochodu elektrycznego? Strzał w dziesiątkę.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button