Artykuły

Czym dobrze umyć i wysuszyć samochód?

Auto to dla jednych hobby, dla innych zwykły środek transportu. Niektórzy nawet postrzegają go jedynie jako narzędzie pracy. Wszystkich jednak łączy chęć posiadania czystego samochodu. Każdy z nas ma pewien zmysł estetyczny i chętniej podróżuje umytym i zadbanym autem, które ładnie się prezentuje. W jaki sposób umyć brudny samochód? Jakich narzędzi użyć, aby go nie uszkodzić? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Gdzie umyć samochód?

Sposób mycia samochodu dobierzemy według naszych możliwości. Jeśli nie mamy czasu lub po prostu nie lubimy tego robić, wybierzemy myjnię automatyczną. Znajdziemy ją na jednej ze stacji benzynowych. Musimy jednak mieć na uwadze, że jest to ten z najmniej dokładnych sposobów mycia. Jest on również najbardziej agresywny dla karoserii naszych czterech kółek. Twarde szczotki mogą spowodować powstawanie mikro zarysowań na lakierze. Ponadto myjnie automatyczne mogą nie domyć karoserii z owadów, a felg z zanieczyszczeń drogowych. Mogą również doprowadzić do powstania zacieków z twardej wody czy szamponu. Ile kosztuje mycie samochodu na myjni automatycznej? W zależności od programu, który wybierzemy, ceny mogą się wahać w granicach 15 – 60 zł. Jeśli mamy trochę więcej czasu, proces mycia nie jest dla nas przymusem i chcemy zrobić to dokładniej, wybierzemy jedną z myjni samoobsługowych. Prawidłowe mycie samochodu na myjni bezdotykowej wymagać będzie od nas użycia wszystkich programów. W przypadku dużych samochodów może to spowodować, że użycie myjni automatycznej okaże się tańsze niż myjnia samoobsługowa. Jak umyć auto za 2zł lub 5zł? Jeśli chcemy umyć samochód dobrze, zapomnijmy o takich kwotach. Zatem ile kosztuje mycie samochodu na myjni bezdotykowej? Myślę, że realny koszt porządnego umycia średniej klasy hatchbacka wynosi od 10 do 15 zł. Ostatnim i preferowanym sposobem mycia samochodu jest mycie ręczne. Najlepiej wykonane metodą na dwa wiadra. Sposób zdecydowanie najdokładniejszy, pozwalający na mycie auta bez smug i bez zacieków. Niestety, obecnie możemy je wykonać praktycznie tylko pod domem, choć też nie zawsze. Z tego powodu głównym ograniczeniem mycia ręcznego jest miejsce jego wykonania. Przypomnijmy, za mycie samochodu pod blokiem możemy otrzymać mandat karny w wysokości do 500 zł. Podsumowując zatem samochód możemy umyć samodzielnie:

 • Na myjni automatycznej.
 • Na myjni bezdotykowej.
 • Ręcznie pod naszym domem.

Mycie ręczne, czyli mycie samochodu pod domem lub garażem.

Mycie ręczne samochodu nie jest trudne. Najważniejsze w nim jest jednak skompletowanie odpowiednich środków myjących. Nie mniej istotny jest dobór odpowiednich narzędzi. Rozróżnić możemy dwa rodzaje takiego mycia: detailingowe i codzienne (nazwijmy je tradycyjnym).

Detailingowe mycie wymagać będzie:

 • Dwóch wiader do mycia samochodu (mycie/płukanie).
 • Szczotki do mycia auta, gąbki lub rękawicy.
 • Pianownicy (do piany aktywnej).
 • Szamponu samochodowego.
 • Środków do dekontaminacji lakieru (np. deironizera, glinki do lakieru).
 • Mikrofibry do osuszania karoserii.

Do zwykłego, tradycyjnego mycia karoserii samochodu wystarczy:

 • Wiadro do mycia samochodu.
 • Szampon samochodowy.
 • Szczotka, gąbka lub rękawica do mycia samochodu.

Szeroki wybór szczotek i rękawic do mycia samochodu znajdziesz w sklepie Motochemia

Skupimy się na myciu codziennym, które wykonywane jest najczęściej. Do mycia możemy użyć profesjonalnego wiadra z separatorem brudu. Oferują je na przykład producenci kosmetyków samochodowych. Oczywiście możemy użyć też jednego z wiader znajdujących się w naszym domu (np. po farbie). Niestety do czyszczenia auta nie użyjemy pierwszej lepszej gąbki czy szczotki. Znane są historie ludzi, którzy porysowali lakier swojego samochodu, używając do czyszczenia gąbki do mycia naczyń czy zwykłej miotełki ze zmiotki. Z tego powodu wybór właściwego narzędzia pracy jest szalenie ważny. Oczywiście, jeśli chcemy umyć samochód bez pozostawienia zarysowań. Gąbka i szczotka do czyszczenia karoserii samochodu powinna mieć odpowiednią twardość i trwałość. Dlatego jest to element, który należy zakupić w sklepie z chemią motoryzacyjną. Przykładowo, obszerną ofertę szczotek i innych akcesoriów do mycia znajdziemy w sklepie Motochemia.pl . Ostatnim elementem układanki jest wybór odpowiedniego środka czyszczącego. Jeśli chcemy umyć samochód bez pozostawiania smug czy zacieków postawmy na sprawdzony szampon samochodowy. Najlepiej taki, który dodatkowo zmiękczy wodę. Nie należy myć samochodu płynem do mycia naczyń, płynem do okien, a nawet szamponem do mycia włosów. W najlepszym przypadku pozostawią one osad na lakierze, w najgorszym przyczynią się do jego płowienia.

Mycie samochodu krok po kroku.

Proces tradycyjnego mycia samochodu możemy zawrzeć w następujących punktach:

 • Wstępne spłukanie samochodu czystą wodą.
 • Aplikacja szamponu samochodowego do wiadra i jego napełnienie wodą.
 • Zamoczenie gąbki lub szczotki/gąbki/rękawicy w wiadrze z szamponem.
 • Stopniowe mycie samochodu od góry do dołu (myjemy samochód dookoła od dachu, a na progach i zderzakach kończąc).
 • Podczas mycia staramy się jak najczęściej moczyć gąbkę/szczotkę/rękawicę w wiadrze z szamponem.
 • Nie dopuszczamy do wyschnięcia szamponu na samochodzie.
 • Po wyczyszczeniu szamponem dokładnie spłukujemy samochód.

Osuszanie karoserii samochodu.

Po myciu samochodu warto zadbać również o właściwe osuszenie jego karoserii. Możemy oczywiście pozostawić auto do wyschnięcia na słońcu, jednak to może doprowadzić do powstania zacieków oraz zadziałać negatywnie na nasz lakier. Do osuszenia samochodu możemy użyć:

Czym dobrze umyć i wysuszyć samochód? 4Polecamy użycie ściereczek z mikrofibry. Oczywiście nie takich z supermarketów, ale tych przeznaczonych typowo dla motoryzacji. Dlaczego? Otóż ściereczki samochodowe z mikrofibry zazwyczaj posiadają dużo większy rozmiar oraz gramaturę. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim większą chłonność i miękkość. Pozwala to zatem na szybsze osuszenie karoserii bez pozostawienia jakichkolwiek zarysowań. Wykorzystanie mikrofibry do osuszenia auta pozwala też na uniknięcie zacieków po wysychającym na karoserii szamponie oraz końcowe przetarcie niedomytych miejsc.

Po wykonaniu wszystkich czynności pozostaje nam cieszyć się czystym i błyszczącym samochodem.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button