ArtykułyPolecane

ABC przeglądu technicznego samochodu

W Polsce, tak jak i w innych krajach, pojazd dopuszczony do ruchu drogowego musi posiadać aktualne badania techniczne. Oznacza to, że każdy pojazd musi przejść co roku określone badanie techniczne i dopiero jego wynik pozwala danemu pojazdowi poruszać się po drogach publicznych. Przegląd techniczny samochodu jest bardzo popularny i powszechnie znany właścicielom pojazdów

Co to jest badanie techniczne?

Badanie techniczne to przegląd stanu pojazdu, ma ono zadbać o bezpieczeństwo podróżujących danym pojazdem. Nigdy nie należy traktować go jako zło konieczne. Czasami użytkując pojazd nie wiemy czy ma on jakąś usterkę a poprzez cykliczne badania techniczne możemy się o tym dowiedzieć.

Badanie techniczne pojazdu co jest sprawdzane?

Podczas każdego przeglądu technicznego diagnosta sprawdza oświetlenie pojazdu. Jego stan jest bardzo istotny, zawsze musi ono działać bez zarzutu. Jeżeli samochód posiada dodatkowo halogeny, muszą one być sprawne i muszą działać. Dodatkowo sprawdzane jest też ustawienie świateł danego pojazdu.
Innym ważnym punktem kontroli jest ogumienie auta. W przypadku gdy jest ono już bardzo zużyte i pokazują to wszystkie wskaźniki umieszczone na oponach, diagnosta zleca wymianę opon. Ponadto podczas przeglądu sprawdzany jest stan szyb, karoserii, wycieki. Jeżeli pojazd ma zbyt skorodowaną karoserię, pęknięte szyby, jakiekolwiek wycieki płynu hamulcowego czy oleju, nie przejdzie przeglądu technicznego.

Przegląd techniczny samochodu to także sprawdzenie amortyzatorów pojazdu, stanu jego hamulców oraz określenie na szarpakach, wszelkich luzów układu kierowniczego czy układu zawieszenia. W razie potrzeby wymiany którejś z części, zapraszamy na Deler.pl. Dodatkowo w każdym pojeździe sprawdzana jest emisja spalin oraz gdy auto wyposażone jest w instalację LPG, na jego przegląd należy dostarczyć dokument mówiący o ważności legalizacji butli gazowej.

Co jeśli pojazd nie przejdzie przeglądu?

W przypadku gdy podczas przeglądu diagnosta znajdzie usterki pojazdu, które zagrażają użytkownikom ruchu i użytkownikom pojazdu, zostanie im odebrany dowód rejestracyjny samochodu. Dopiero po usunięciu wszelkich usterek można z powrotem zgłosić się na stację diagnostyczną. Następnie po pozytywnym przejściu drugiego badania technicznego oraz otrzymaniu stosownego zaświadczenia o tym fakcie, można zwrócić się po odbiór dowodu.
Zawsze trzeba pamiętać, że pojazd z usterkami, ustalonymi na stacji diagnostycznej jest pojazdem niesprawnym i nie może poruszać się po drogach publicznych.

ABC przeglądu technicznego samochodu 2

Co jaki czas pojazdy przechodzą badania techniczne?

Każdy pojazd przechodzi badanie techniczne raz w roku i tym samym jest samochodem dopuszczanym do jazdy na rok. Tak dzieje się z samochodami osobowymi, dostawczymi, taksówkami, pojazdami specjalistycznymi czy pojazdami do nauki jazdy. Inna sytuacja jest z pojazdami nowymi, kupowanymi w salonach samochodowych.

Kiedy pierwszy przegląd nowego samochodu?

Samochód z salonu podlega kontroli dopiero po trzech latach od jego zakupu, następny przegląd odbędzie się po dwóch latach, a potem już normalnie – corocznie. Taka sytuacja jest jednym z plusów zakupu samochodu wprost od dealera samochodowego, czyli wprost z salonu. Warto zaznaczyć, że w przypadku gdy nowo zakupiony pojazd będzie miał służyć jako taksówka lub jako pojazd do nauki jazdy, również od początku będzie obowiązywał go coroczny przegląd techniczny.

Jakie są koszty okresowych badań pojazdów?

Koszty przeglądów technicznych są, jak na razie, niezmienne i wynoszą dla poszczególnych aut:
– 99 zł dla pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony, również taksówek,
– 161 zł dla pojazdu, który wyposażony jest w instalację gazową,
– 141 zł dla samochodu Taxi, który jest badany po raz pierwszy,
– 35 zł po zamontowaniu w pojeździe haka holowniczego,
– 149 zł badanie pojazdu uprzywilejowanego.

Zawsze należy pamiętać, że badanie techniczne pojazdu to nie tylko stwierdzenie dobrego stanu pojazdu, ale także gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników dróg, kierowców i pasażerów. Dzięki temu po drogach jeżdżą bezpieczne pojazdy.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button