Artykuły

Gdzie i jak tanio kupić ubezpieczenie do licencji transportowej | poradnik

Uzyskanie przez przewoźnika licencji transportowej wiąże się z szeregiem formalności i wymagań, które trzeba spełnić. Jednym z działań jest zakup właściwego ubezpieczenia zawodowego OC. Cały ten proces może wydawać się skomplikowany, dlatego wyjaśniamy, gdzie i jak kupić najtańsze ubezpieczenie przewoźnika do licencji.

Licencja transportowa – kiedy jest potrzebna?

Licencja transportowa jest niezbędna w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej związanej z zarobkowym przewożeniem osób lub towarów. Inaczej mówiąc daje uprawnienia do czerpania korzyści majątkowych z usług transportowych. Licencje transportowe różnią się w zależności od rodzaju przewozów i wykorzystywanych pojazdów. Wyróżniamy na przykład licencje na krajowe przewozy osób albo transport towarów lub licencje międzynarodowe.  W każdym przypadku, przed podjęciem działalności transportowej, warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami prawnymi i uzyskać odpowiednie licencje oraz dokumenty, aby działać legalnie i w pełni bezpiecznie.

Czy ubezpieczenie do licencji transportowej jest niezbędne?

Ubezpieczenie do licencji transportowej jest niezbędne do legalnego wykonywania przewozów drogowych. Alternatywą jest zabezpieczenie finansowe, wynoszące 9000 euro w przypadku pierwszego pojazdu powyżej 3,5 tony lub 1800 euro w przypadku mniejszego pojazdu jak np. bus. Większość przedsiębiorców decyduje się jednak na wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia OCPDZ. To bardzo wygodna opcja, bo nie trzeba „zamrażać” finansów firmowych. Polisa OC przewoźnika chroni przed ryzykiem odpowiedzialności cywilnej, wynikającej w prowadzenia działalności transportowej. W razie wypadku, kolizji lub innych zdarzeń związanych z przewozem, ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty poszkodowanym odszkodowania.

Gdzie kupić ubezpieczenie OCPDZ?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego, czyli OCPDZ, oferowane jest przez wiele firm ubezpieczeniowych,  a każda z nich może proponować nieco inne stawki za ochronę. W tym przypadku warto postawić na oszczędność i wybrać najtańszą ochronę.  Pod względem atrakcyjnej stawki za ubezpieczenie do licencji transportowej wyróżnia się firma Rydzowski Ubezpieczenia. Co ważne, ubezpieczenie można kupić online, bez wychodzenia z domu.

Ubezpieczenie do licencji transportowej – koszt

Jak już wspominaliśmy, koszt ubezpieczenia do licencji transportowej, jest uzależniony przede wszystkim od wybranej firmy ubezpieczeniowej oraz od ilości i masy pojazdów. Jeśli będą to samochody ciężarowe, stawki za OCPDZ będą nieco wyższe niż w przypadku ubezpieczenia busa. Średnie rynkowe ceny dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony to około 210 zł/pojazd, a dla busów 150 złotych. Jednak koszt ten można znacznie obniżyć, korzystając z oferty Rydzowski Ubezpieczenia – wówczas cena 145 zł dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony oraz 85 zł dla mniejszych pojazdów jak np. busy. Cennik tego ubezpieczenia jest jawny – nie trzeba więc szukać informacji o ubezpieczeniu do licencji transportowej na forum.

ubezpieczenie do licencji transportowej bus

Flota pojazdów a ubezpieczenie do licencji transportowej

Co ważne, przewoźnicy, którzy posiadają kilkanaście lub więcej pojazdów, mogą liczyć na atrakcyjniejsze stawki. Wystarczy, że skontaktują się z brokerem ubezpieczeniowym z Viabrokers, który będzie starał się wynegocjować jak najlepszą cenę. To szczególnie ważne w przypadku rozbudowanych bądź wciąż się rozwijających firm – oszczędność na jednym pojeździe może nie być nadzwyczaj odczuwalna, ale już w przypadku kilkunastu ciągników siodłowych czy busów na koncie przedsiębiorcy pozostanie spora kwota.

Ubezpieczenie do licencji transportowej online

By wygenerować jeszcze więcej oszczędności, warto postawić na ubezpieczenie online. Dzięki temu nie będzie trzeba dojeżdżać do firmy ubezpieczeniowej i tracić czasu na korki czy kolejki. Zakupu polisy do licencji transportowej można dokonać zdalnie – taką opcję umożliwiają takie firmy jak Viabrokers czy Rydzowski Ubezpieczenia. Wystarczy wysłać formularz kontaktowy, a specjaliści skontaktują się telefonicznie lub mailowo i przygotują ofertę. A po jej akceptacji – wystawią polisę, którą będzie można opłacić internetowo.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button