Technika samochodowaArtykuły

Kiedy pora na nowe opony

Zmiana pory roku to zwykle pora na zmianę opon. Sezon jesienny za nami, a i zima zbliża się wielkimi krokami – dlatego czasem lepiej ubiec porę roku i pomyśleć o tym, żeby kupić nowe opony. Mimo, że taka zakup nowych opon to często dodatkowy i spory wydatek, to nie warto się nad tym zastanawiać. Kilkaset złotych inwestycji pozwoli nam uniknąć poważnych konsekwencji w przyszłości. Dlatego lepiej wymienić opony na nowe, kiedy widzimy, że powinniśmy, bez przeciągania o kolejne miesiące.

Kiedy opony są zużyte?

Decyzja o wymianie opon na nowe powinna zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim należy sprawdzić stare opony, dokładnie je obejrzeć i ocenić ich stan:

  • Minimalna głębokość bieżnika dla aut osobowych to 1,6 milimetra. Nowe opony mają bieżnik o głębokości 8 milimetrów. Im mniejszy bieżnik, tym trudniejsze hamowanie, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni.
  • Tak, opony też mają swój czas. Okres używania opony nie powinien wynosić więcej niż 10 lat od momentu wyprodukowania i po takim czasie niezwłocznie należy je wymienić – nawet jeśli są w świetnym stanie, a bieżnik wciąż jest głęboki.
  • Sprawdzić gładkość opon. Jeśli ma ona jakieś nieregularności bądź odkształcenia, czy nawet pęknięcia – to oznaka, że powinno się je już wymienić na lepszy model. Pr
  • Średni dystans, który mogą przejechać opony to od około 25 tysięcy do 50 tysięcy kilometrów. Taka ilość kilometrów to limit dla osób, które starają się nie szarżować na drogach. W sytuacji, gdy kierowca jeździ bardziej brawurowo lub porusza się po niejednorodnym terenie – ten dystans jest nawet krótszy.

Dlaczego nowe opony?

Opony powinno wymienić się na nowe, gdyż przede wszystkim ma to wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zużyte opony mają duży wpływ na przyczepność auta do drogi oraz na dystans hamowania. Niewłaściwa wartość bieżnika wpływa również na stabilność auta i łatwość prowadzenia samochodu. Łatwo można sprawdzić takie opony na mokrej nawierzchni – jeśli bieżnik będzie zbyt mały auto zacznie płynąć i straci przyczepność do drogi, bo opony nie będą mogły odprowadzić  znajdującej się tam wody. Na starych oponach bardzo często odklejają się felgi, występują pęknięcia bieżnika, a także mogą się pojawić różne niekontrolowane niespodzianki. Wymiana opon na nowe pomoże tego uniknąć. Ciekawą  ofertę przygotowały noweopony.

Jak wybrać nowe opony?

Przy wyborze nowych opon trzeba pamiętać, że data produkcji nie wpływa na ich trwałość, jeśli są odpowiednio zabezpieczone i przechowywane.  Zmiany w trwałości materiału zachodzą głównie podczas używania samochodu w trakcie jazdy. Powinno się sprawdzić czy opony nie były przechowywane w bezpośrednich promieniach słonecznych lub przy silnym sztucznym świetle. Negatywnie na właściwości ogumienia wpływają również różne materiały chemiczne, źródła ciepła czy paliwa. Temperatura składowania powinna wynosi od 5 do 25 stopni. Opony powinny być wcześniej suche i czyste. I trzeba również sprawdzić wcześniej umiejscowienie na osiach każdej ze zdejmowanych opon.

Nie powinno się kupować starych opon lub odkupować ich od kogoś. To oszczędność pieniędzy na krótki czas. Nowe opony dużo lepiej sprawdzają się na jezdni, mamy pewność w jaki sposób były eksploatowane. Ma na to wpływ również niskie ciśnienie w oponach oraz jednorazowa jazda na długie dystanse. Trzeba również sprawdzić producenta opon oraz ich wielkość. Każdy model samochodu ma konkretny rodzaj opon. Nie mogą być używane ich zamienniki. Każda opona ma umieszczony specjalny kod, który oznacza jej model i który, trzeba wcześniej sprawdzić.

 

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button