Artykuły

Czy jazda bez prawa jazdy jest legalna? Wielu Polaków nawet nie wie

Czy jazda bez prawa jazdy jest w Polsce legalna? Oficjalnie od 5 grudnia 2020 roku w naszym kraju osoby prowadzące samochód, do którego kierowania są uprawnione, nie muszą mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego te uprawnienia. Co ciekawe, nie tylko prawo jazdy podlega tego typu przepisom, bo od 1 października 2018 roku polscy kierowcy nie muszą mieć przy sobie również polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego auta, którym jadą.

Podkreślić tu należy, że przepisy te jednak dotyczą wyłącznie osób uprawnionych do kierowania pojazdem, którym się poruszają. Kierowcy, którzy nie posiadają wymaganej kategorii uprawnień lub nie mają w ogóle żadnych, narazić się mogą na surowe kary.

Czy jazda bez prawa jazdy jest legalna?

Wbrew powszechnej opinii, jazda bez prawa jazdy nie jest już w Polsce zabroniona. Uprawnienia kierowcy podczas kontroli policja sprawdza w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, nie ma więc potrzeby okazywania tradycyjnej formy dokumentu. Warunkiem jest to, że osoba siedząca za kierownicą ma uprawnienia do prowadzenia danego rodzaju pojazdu i robi to zgodnie z prawem.

Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy złapany kierowca ma zakaz prowadzenia pojazdów lub ma prawo jazdy kat. innej niż ta, do której należy kierowany przez niego pojazd. W tym przypadku liczyć się już musi z mandatem, a nawet skierowaniem sprawy do sądu.

Do prowadzenia pojazdów nie musisz mieć prawa jazdy w kieszeni

Brak prawa jazdy nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji, takich jak mandaty, upomnienia czy tym bardziej kary pozbawienia wolności. Inaczej skończyć się to może jednak, jeśli kierowca nigdy prawa jazdy nie posiadał.

W tym przypadku policja może wystawić mandat w wysokości 500 zł, ale sprawa może też trafić do sądu. Bezprawne kierowanie pojazdem kosztować ostatecznie może w tym przypadku nawet 5000 zł, a do tego nałożony może zostać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres do 3 lat.

Odzyskaj prawo jazdy – zaufaj specjalistom

Jeśli spotka Cię na drodze niespodziewana sytuacja i zostaniesz pozbawiony prawa jazdy, zwróć się o pomoc do specjalistów. Adwokat od wypadków drogowych będzie wspierał Cię w trudnej sytuacji. Przyjrzy się sprawie, zbada okoliczności zdarzenia i zrobi wszystko, aby pomóc Ci odzyskać uprawnienia.

Niespodziewane sytuacje drogowe zawsze są stresujące, szczególnie jeśli to Ty zostajesz ukarany. Pamiętaj, że w takich chwilach nie jesteś sam i możesz zwrócić się o pomoc do specjalistów. Nawet jeśli nie jesteś pewny, czy wina leży po Twojej stronie, pozwól, że całemu postępowaniu przyjrzą się adwokaci od wypadków drogowych. Oni dokładnie wiedzą, na co zwrócić uwagę i zrobią wszystko, by Ci pomóc.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button