Artykuły

Jak przechowywać quada zimą?

Quady to pojazdy odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, dlatego mogą być one z powodzeniem używane nie tylko w okresie cieplejszych miesięcy, ale i w sezonie zimowym. Kiedy na zewnątrz panują wyższe temperatury, czterokołowca można przechowywać przed domem, przykładowo pod zadaszeniem. Sprawa się jednak odrobinę komplikuje w okresie zimowym. Dowiedz się, jak przechowywać quada zimą!

Jak przygotować quada na zimę?

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy właściciele quadów powinni dokładać znaczących starań, aby zadbać o swego czterokołowca. Tym miesiącom towarzyszą niskie temperatury oraz trudne warunki atmosferyczne, co może znacząco wpłynąć na stan techniczny quada. Jeśli nie planujemy wtedy przemierzania kolejnych szlaków na maszynie, należy ją odpowiednio przygotować do zimowego odpoczynku, aby na wiosnę była ona w pełni sprawna i gotowa na kolejne przejażdżki.

Wymiana płynów

Jedną z najważniejszych czynności, o której należy pamiętać, jest wyczyszczenie układu wydechowego oraz wymiana płynów. Co istotne, wbrew wskazówkom, z którymi można się spotkać na niejednym forum internetowym, nie należy wtedy spuszczać płynu chłodniczego oraz paliwa. Może mieć to negatywny wpływ na stan naszego pojazdu, prowadząc do skrócenia żywotności niejednego elementu w maszynie.

Wyczyszczenie pojazdu

Co więcej, istotne jest dokładne wyczyszczenie pojazdu z zabrudzeń. Jeśli napotkamy trudny do wyczyszczenia brud, warto wspomóc się specjalnymi środkami. Dodatkowo, kiedy zakończymy mycie quada, warto odrobinę rozgrzać czterokołowca – dzięki temu zalegająca w szczelinach woda wyparuje.

Zabezpieczenie smarem

Po wyczyszczeniu maszyny możemy zabezpieczyć ją smarem. Preparat ten należy wykorzystać na wszystkich elementach ruchomych, takich jak m.in. łańcuch napędowy.

Przegląd stanu części do quada

Niezwykle ważne jest, aby skontrolować stan części w quadzie. Chociaż są to pojazdy odporne na wiele czynników, podczas użytkowania na ich komponentach osadza się błoto oraz woda, co wynika ze specyfiki terenu, po których się one przemieszczają – wpływa to na możliwość pojawienia się usterek. Niezauważone nieprawidłowości mogą wraz z biegiem czasu prowadzić do powstawania uszkodzeń w kolejnych podzespołach, co będzie wiązać się ze znacznie wyższymi kosztami naprawy. Jeśli zauważymy usterkę w którychś z komponentów do quada, warto je wymienić.

Aby wydobyć pełen potencjał z quada, warto wyposażyć go w wysokiej jakości części. Niezawodne komponenty znajdziesz tutaj: https://sklep.abcmotoru.com.pl/quad!

Zdemontowanie akumulatora

Jeśli nie planujemy używania maszyny zimą, nie powinniśmy zapomnieć o zdemontowaniu akumulatora. Należy go schować w ciepłym i suchym miejscu, w którym nie będzie on narażony na uszkodzenie.

Gdzie przechowywać quada zimą?

Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej jest przechowywać quada w zamkniętym pomieszczeniu – dzięki temu nie będzie mu groził ani mróz, ani deszcz. Do tego celu dobrze wykorzystać prywatny garaż. W nim warto również trzymać wspomniany już wcześniej wymontowany z czterokołowca akumulator. Wśród innych możliwości można wymienić wynajęcie garażu. Jeżeli jednak także to rozwiązanie nie jest możliwe, polecamy postawić pojazd pod zadaszeniem, a następnie zabezpieczyć go pokrowcem. Odpowiednio dobrany pokrowiec odizoluje czterokołowca od niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także wilgoci oraz kurzu.

Przechowywanie quada zimą – podsumowanie

Niskie temperatury, śnieg czy deszcz… wszystko to może mieć negatywny wpływ na stan naszego ukochanego czterokołowca. Aby przygotować quada na okres zimowy, zdecydowanie polecamy wymianę płynów, wyczyszczenie i nasmarowanie pojazdu oraz sprawdzenie stanu części w maszynie. Co więcej, ważne jest wymontowanie akumulatora i przechowywanie go w ciepłym, suchym miejscu. A jeśli chodzi o przechowywanie quada zimą, warto wybrać do tego prywatny bądź wynajmowany garaż. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, odpowiednie będzie zadaszone miejsce – wtedy wystarczy zabezpieczyć czterokołowca specjalnym pokrowcem.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button