Artykuły

Skup aut, czyli gdzie można sprzedać stary lub powypadkowy samochód?

Sprzedaż starego samochodu z założenia bywa niemałym problemem. To często auta, w przypadku których trudno o korzystną finansowo transakcję standardową – klienci np. szukają młodszych modeli.

– W takiej sytuacji warto zdecydować się na sprzedaż auta na części, co pozwala na szybką transakcję, a jednocześnie wycenę korzystną dla obu stron – zauważa Marcin Wyka, właściciel skupu samochodowego AutoWyka.pl pod Toruniem.

Skupy samochodowe to miejsca, gdzie można na zaskakująco dobrych warunkach sprzedać samochód, gdy ten np. raczej nie będzie cieszył się zainteresowaniem potencjalnych klientów. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy samochód jest:

  • przestarzały, np. niezgodny z obowiązującymi obecnie standardami
  • uszkodzony, a koszt serwisu może zdecydowanie przewyższyć jego aktualną wartość
  • powypadkowy, co wyklucza np. jego użytkowanie, a pozwala wyłącznie na sprzedaż na części.

W takich sytuacjach warto sprzedać samochód do punktu, który przyjmuje tego rodzaju pojazdy praktycznie niezależnie od jego stanu. – Jak pokazują nasze doświadczenia, to bardzo korzystne dla klientów. Często bywa tak, że cena, jaką może zaproponować kupujący okazuje się zaskakująco dobra wobec tego, że wcześniej autem nikt się nie interesował – zauważa właściciel AutoWyka.pl.

Wycena samochodu przez skup aut możliwa jest pod:

Za ile można sprzedać samochód w skupie aut?

Skup aut, czyli gdzie można sprzedać stary lub powypadkowy samochód? 2

Kwota, którą można zarobić przy sprzedaży samochodu zależy od wielu czynników. Wpływ mają na to m.in.:

  • marka auta
  • stan części zamiennych

dodatkowe kwestie: np. to czy auto trzeba odebrać od klienta, czy może być dostarczone do punktu.

AutoWyka.pl, skup aut w Toruniu (zdjęcie powyżej) działający w całym regionie kujawsko-pomorskim – a także ościennych województwach – działa tak, by maksymalnie zadbać o komfort klienta. Z jednej strony można dostarczyć samochód do punktu, który znajduje się w podtoruńskich Wytrębowicach koło Łysomic. Z drugiej – na podstawie indywidualnych ustaleń możliwe jest również zlecenie odbioru auta z miejsca, w którym się znajduje.

To ważne dla potencjalnych klientów ze względu na wygodę oraz dbałość o przepisy. Należy bowiem pamiętać, że np. uszkodzone samochody o statusie wraków należy oddać do legalnej kasacji – nie ma możliwości, by zgodnie z prawem pozbyć się auta w inny sposób. Nachodzi na to też kwestia np. ubezpieczeń. W takiej sytuacji ograniczenie formalności, jakie zapewnia np. skup aut AutoWyka.pl staje się w naturalny sposób bardzo korzystne.

Kasacja, złomowanie i skup aut a formalności

Na co należy zwrócić uwagę posiadając stary lub powypadkowy samochód? Bardzo istotne są przepisy regulujące obowiązki właściciela.

Nie może on – co zdarza się niestety często – odstawić samochód na parking, a co w następnym etapie zakończyć opłacanie OC. Niezbędne jest w pierwszym etapie wyrejestrowanie samochodu.

Jak pokazuje art. 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r., do wyrejestrowania samochodu dochodzi w konkretnej lokalizacji. Formalnie musi ten proces przeprowadzić organ właściwy dla miejsca ostatniej rejestracji auta. Dzieje się tak w kilku sytuacjach:

  • fizycznego oddania pojazdu do podmiotu, który oferuje usługi demontażu lub kasacji aut,
  • utraty auta np. na skutek kradzieży,
  • innej formy stałej utraty pojazdu bez zmiany własności,

Jak działa złomowanie samochodu?

Jeśli auto jest przestarzałe, uszkodzone czy powypadkowe, warto skorzystać z możliwości, jakie daje skup samochodowy oferujący usługi autozłomowania. Wcześniej trzeba się upewnić, że punkt działa legalnie. Musi posiadać np. komplet zezwoleń do takich prac od urzędu marszałkowskiego.

Aby dokonać demontażu pojazdu należy mieć dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Niezbędny będzie także dowód rejestracyjny pojazdu oraz karta pojazdu jeśli była wydana.

Złomowanie auta możliwe jest wtedy, gdy samochód ma numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button