Artykuły

Transport pogrzebowy – czy w branży funeralnej nastąpią zmiany w 2024 roku?

Trudno mówić o zmieniających się trendach w kontekście branży funeralnej. Jest to specyficzna branża, w której pewne rozwiązania są uniwersalne i ponadczasowe. Mimo wszystko można zauważyć różne zmiany, które zachodzą w związku z rozwojem technologii. Kompleksowe usługi pogrzebowe obejmują również transport. W poniższym artykule opowiemy zatem, jakie najnowsze rozwiązania motoryzacyjne można zaobserwować w branży funeralnej.

Kompleksowe usługi pogrzebowe – co obejmują?

Profesjonalne usługi pogrzebowe obejmują wiele czynności, związanych z pochówkiem. Jak wspomnieliśmy – branża funeralna jest wyjątkowa. Personel musi się wykazać profesjonalizmem i postępować według najwyższych standardów obsługi, a ponadto wykazać się człowieczeństwem i empatią.

Przykładem mogą posłużyć usługi https://www.memento-mori.com.pl/ Memento Mori. Dom pogrzebowy z wieloletnim doświadczeniem na rynku funeralnym, wyróżniony certyfikatem Wielkopolskiej Izby Jakości. Dysponuje także certyfikatem Polskiej Izby Pogrzebowej (PIP) i od 19.07.2006 r., a ponadto jest współzałożycielem Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.

Usługi pogrzebowe (Poznań i okolice)

Klienci zakładu pogrzebowego to przede wszystkim najbliżsi zmarłego, którzy przeżywają trudne chwile. Zakład pogrzebowy oferuje takie usługi jak:

  • Odbiór i transport zwłok – dom pogrzebowy odbiera ciało zmarłego z miejsca zgonu (dom, szpital, hospicjum). Następnie bezpiecznie przewozi zwłoki do chłodni zakładu pogrzebowego, a w dniu ceremonii pogrzebowej na miejsce pochówku. Transport zwłok odbywa się na terenie Polski, ale możliwe jest także sprowadzenie ciała z zagranicy.
  • Sprzedaż trumien i urn – na miejscu można kupić trumnę lub urnę w przystępnej cenie. Zakład pogrzebowy współpracuje bezpośrednio z producentami. Ponadto zakład prowadzi sprzedaż innych akcesoriów pogrzebowych (krzyże, tabliczki, nagrobki).
  • Przygotowanie zmarłego do pochówku – z organizacją pogrzebu ściśle wiąże się przygotowanie zmarłego do pochówku. Personel zakładu pogrzebowego z należytym szacunkiem przygotowuje osobę zmarłą – ubiera i przeprowadza niezbędne zabiegi kosmetyczne (tanatokosmetyka). Wszystko to oczywiście w porozumieniu z bliskimi.
  • Organizacja ceremonii pogrzebowej – wieloletnie doświadczenie i siatka kontaktów z podwykonawcami pozwalają na perfekcyjne zorganizowanie uroczystości. Mogą to być ceremonie pogrzebowe w obrządku religijnym, ale także pogrzeby świeckie. Dom pogrzebowy organizuje zarówno pogrzeby tradycyjne, jak i połączone z kremacją. Pochówki odbywają się na cmentarzach komunalnych i parafialnych.
  • Załatwienie formalności – śmierć bliskiej osoby to trudna i emocjonująca sytuacja. W tym czasie warto skorzystać ze wsparcia w zakresie dopełnienia formalności. Dom pogrzebowy pomaga załatwić formalności związane z wystawieniem aktu zgonu, dopełnieniem formalności cmentarnych czy zleceniem kremacji . Zapewnia również pełne rozliczenie zasiłku ZUS i KRUS.
  • Doradztwo – klienci mogą liczyć na wsparcie emocjonalne i doradztwo na każdym etapie planowania ceremonii. Personel chętnie pomoże wybrać trumnę lub urnę, miejsce pochówku czy wzór klepsydry oraz nekrologu. Za pośrednictwem zakładu można też zamówić kwiaty i wieńce oraz oprawę muzyczną ceremonii. Z domem pogrzebowym współpracują także zaufani grabarze czy mistrzowie ceremonii.

Jak zatem widać – zakres usług pogrzebowych jest bardzo szeroki. Trzeba pamiętać, że obsługa zapewnia indywidualne podejście. Oferowane rozwiązania są zawsze dopasowane do państwa potrzeb. W efekcie ceremonia pogrzebowa staje się pięknym i emocjonalnym pożegnaniem, zorganizowanym z dbałością o każdy szczegół.

Zakład pogrzebowy a motoryzacja – jakie trendy przynosi rok 2024?

Zmian oraz innowacyjnych rozwiązań nie można rozpatrywać w oderwaniu od przepisów prawa. Standardy transportu zwłok są ściśle określone w aktach prawnych. Podstawowym pojazdem, jakim dysponuje każdy dom pogrzebowy, jest oczywiście karawan przystosowany do przewozu trumien. Pozostanie to niezmienne, ponieważ karawan jest pojazdem niezwykle eleganckim, a co za tym idzie – pozwala przetransportować ciało z należytym szacunkiem.

Karawan musi spełniać następujące wymagania prawne:

  • Musi być oznakowany jako pojazd specjalny.
  • Musi mieć oddzieloną kabinę dla kierowcy od części przeznaczonej na transport zwłok.
  • Część pojazdu przeznaczona na transport zwłok musi być wyposażona w zabezpieczenia, uniemożliwiające przemieszczanie się trumny lub urny podczas jazdy.
  • Niezbędna jest dezynfekcja pojazdu po każdym transporcie.

Na zmiany w zakresie transportu mają wpływ takie trendy jak: wzrost świadomości ekologicznej i coraz większa popularność kremacji. Klienci będą więc zwracać większą uwagę na zasilanie pojazdu. Z pewnością warto inwestować w karawany elektryczne, które są przyjazne środowisku, a ponadto potrafią się cicho poruszać. Jest to bardzo ważne w czasie ceremonii pogrzebowej.

Ponadto wnętrze karawanu musi być przystosowane do przewożenia urny na miejsce pochówku. Jest to bowiem coraz częściej wybierana forma przygotowania zmarłego do pogrzebu. Nowoczesne pojazdy muszą być wyposażone w systemy mocowania i bezpiecznego przenoszenia urn.

Można rozważyć także dodatkowe wyposażenie pojazdu, takie jak podświetlana przestrzeń na trumnę, system nagłośnienia czy specjalny uchwyt na fotografię zmarłego. Dzisiejszy świat motoryzacji oferuje naprawdę wiele możliwości.

Istnieją profesjonalne firmy, które zajmują się modyfikacją pojazdów funeralnych. Zakład pogrzebowy powinien zadbać o uniwersalny charakter pojazdów, tak aby dopasować je do oczekiwań każdego klienta.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button