Artykuły

Jakie rozwiązania pneumatyki znajdziesz na stacji kontroli pojazdów

Instalacje pneumatyczne, a także urządzenia, maszyny czy narzędzia zasilane sprężonym powietrzem wykorzystuje się w wielu branżach. Jednym z miejsc, gdzie stosuje się rozwiązania pneumatyczne jest warsztat samochodowy, w tym stacja kontroli pojazdów. Zakłady napraw czy przeglądu pojazdów mechanicznych muszą spełniać wiele wymogów, przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo pracownikom. Z pewnością sprzyja temu wykorzystanie sprężonego powietrza do pracy.

W warsztatach i na stacjach kontroli pojazdów sprężone powietrze można wykorzystać do wielu aplikacji. Dlatego ważnym jest, aby źródło zasilania było niezawodne i spełniało założenia projektu. Kompresory są urządzeniami, które dostarczają gazowe medium do instalacji lub podłączonych do niego narzędzi. Oferowane są specjalne modele sprężarek, przeznaczone głównie do zakładów zajmujących się pojazdami mechanicznymi. Wyróżnia się warianty kompresorów służące do pompowania opon, zasilania kluczy pneumatycznych lub podnośników pneumatycznych. Do poprawnego dobrania kompresora do aplikacji należy określić jakie sprzęty będzie zasilał oraz czy będą one pracowały równocześnie.

Jakie rozwiązania pneumatyki znajdziesz na stacji kontroli pojazdów 2

Kompresor może zasilić wiele narzędzi. W mechanice używa się przede wszystkim kluczy pneumatycznych. Klucze pneumatyczne udarowe lub zapadkowe służą przy operacjach związanych z połączeniami śrubowymi, w tym m.in. przy odkręcaniu zapieczonych śrub i montażu elementów. Klucz łączy w sobie moment obrotowy z udarem, wpływając na większą efektywność pracy. Dostępna jest także opcja dostosowania siły do danego zastosowania. Klucze warsztatowe charakteryzują się wyjątkową ergonomią, są poręczne i łatwe w eksploatacji. Klucze udarowe są udoskonalane np. mechanizmem dwumłotkowym, który podnosi dynamikę narzędzia lub mogą być zamontowane na balanserach, co znacznie wpływa na komfort podczas pracy.

Jakie rozwiązania pneumatyki znajdziesz na stacji kontroli pojazdów 3

Narzędzia zasilane sprężonym powietrzem muszą być podłączone do kompresora bądź instalacji wytrzymałym przewodem. Aby miejsce pracy pozostawało bezpieczne, a węże pneumatyczne nie leżały na ziemi należy zastosować zwijacze. Zwijacze bębnowe umożliwiają nawinięcie węża w sposób niepowodujący jego skręcania, a wręcz zabezpieczając przewód przed potencjalnym uszkodzeniem. Zwijacze występują w modelach z mechanizmem blokującym, które można zablokować w dowolnym miejscu uzyskując niezbędny do pracy fragment węża bez konieczności całkowitego rozwijania. Zastosowanie tego rozwiązania nie tylko wydłuża żywotność przewodów, ale także chroni pracowników np. przed potknięciem.

Ważną funkcję zabezpieczającą zdrowie pracowników w zakładzie mechaniki pojazdów pełnią węże odciągowe. Jest to rodzaj przewodów ssących, których zadaniem jest odprowadzanie spalin poza miejsce pracy. Są to elementy wyjątkowo szczelne. Narzędzia warsztatowe oraz urządzenia pneumatyczne muszą działać pod określonym ciśnieniem. Z tego powodu należy dołączać do układu przyrządy takie jak manometry. Umożliwiają one sprawdzenie ciśnienia sprężonego powietrza, które w przypadku, kiedy jest na nieodpowiednim poziomie, może być przyczyną niepoprawnego działania narzędzia lub nawet awarii.

Jakie rozwiązania pneumatyki znajdziesz na stacji kontroli pojazdów 4

Pneumatyka znajduje zastosowanie w wielu aplikacjach, czego przykładem jest m.in. stacja kontroli pojazdów. Mnogość sposobów wykorzystania przy różnych, wykonywanych tam zadaniach pokazuje, jak bardzo przydatne są rozwiązania sprężonego powietrza nie tylko w przemyśle, ale i w działaniach warsztatowych.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button