Artykuły

Jak często należy wymieniać wycieraczki samochodowe?

Wycieraczki samochodowe są jednym z tych elementów wyposażenia auta, które narażone są na destrukcyjne działanie wielu czynników. Co istotne – są również jednym z tych elementów, które zapewniają podróżującym bezpieczeństwo i komfort jazdy. Ich regularna wymiana powinna być więc dla kierowców priorytetem. Czy jednak wiedzą oni, jak często należy taką wymianę przeprowadzać?

Kierowcy – a zwłaszcza ci doświadczeni – znają granice czasu (a raczej granice przejechanych kilometrów), po jakich należy zaplanować wymianę poszczególnych elementów wyposażenia samochodu. Eksploatacji ulegają przecież zarówno filtry, klocki hamulcowe czy tarcze. W nie innej sytuacji są również wycieraczki samochodowe, dzięki którym (gdy działają prawidłowo) w różnych warunkach pogodowych możemy cieszyć się dobrą widocznością otoczenia. Jednak czy istnieje jakaś sztywna granica czasowa, która kazałaby nam zakupić nowe pióra?

Co wpływa na częstotliwość wymiany wycieraczek?

Czynników sprzyjających niszczeniu wycieraczek w samochodach można znaleźć wiele. Na pewno istotna jest pogoda – trudna (a więc deszczowa, śnieżna, mroźna) znacznie szybciej spowoduje zużycie piór. Są one wówczas o wiele częściej używane. Znaczenie w kontekście pogody ma również to, czy nasz samochód pozostawiamy na dworze, bez żadnej ochrony przed warunkami atmosferycznymi, czy też w garażu, w którym nie grozi mu zmoczenie przez deszcz, przymarznięcia czy promienie słoneczne – promieniowanie UV.

Duże znaczenie ma w tym wypadku również to, czy kierowca używa wycieraczek w sposób prawidłowy. Włączanie ich, gdy nie są potrzebne, czyszczenie suchych szyb – mocno przyśpieszą proces eksploatacji i potrzeby zakupienia nowych wycieraczek do samochodu.

Podobnie jest w przypadku niedbania o sprzęt. Jeśli nie czyścimy co jakiś czas piór wycieraczek oraz szyby, nie kontrolujemy ich stanu technicznego, a podczas mrozów używamy siły aby oderwać przymarznięte pióro do szyby – możemy mieć pewność, że za chwilę będziemy zmuszeni do ich wymiany. Uszkodzona struktura gumy wpływa na gorszą efektywność piór, a co za tym idzie, znaczne obniżenie poziomu komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Jak często należy wymieniać wycieraczki samochodowe? 2

Obserwuj pracę wycieraczek w swoim samochodzie

Najprostszym sposobem oceny przydatności wycieraczek w aucie jest ich regularna obserwacja. Kierowca najlepiej wie, w jaki sposób pracują sprawne wycieraczki w jego samochodzie i wszelkie odejścia od tej normy z pewnością spostrzeże.

Jeśli więc zauważysz w działaniu swoich wycieraczek niepokojące symptomy – takie jak skrzypienie, chrobotanie, rozmazywanie zanieczyszczeń, tworzenie smug czy też słabe przyleganie do szyby – może to oznaczać, że ich stan nie pozwala na dalszą pracę. Wówczas konieczny będzie zakup nowych i wymiana.

Czy istnieje więc konkretny czas, gdy trzeba wymienić pióra?

Niekoniecznie. Kupić nowe wycieraczki do samochodu należy zawsze wtedy, gdy obecne nie nadają się już do użytku. Wówczas mamy pewność, że nasza inwestycja jest uzasadniona i nie podlega dyskusji.

Dobrym nawykiem wśród kierowców jest natomiast wymiana wycieraczek tuż przed trudnymi porami roku, a więc wtedy, gdy zaczyna się jesień i mamy coraz częściej do czynienia z opadami i silnym wiatrem, a następnie z mrozem i śniegiem. Specjaliści w tej dziedzinie zalecają również wymianę piór po zimie – a więc po intensywnej pracy, którą musiały wykonać, działając na pełnych obrotach przez niemalże pół roku!

Wymiana wycieraczek samochodowych jest prostą czynnością, którą można wykonać samemu bez stosowania narzędzi. Instrukcja ich wymiany jest zwykle zawarta w instrukcji obsługi pojazdu, ale można też posłużyć się informacjami i filmami instruktażowymi dostępnymi w sieci.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button