Artykuły

Ochrona mechanika w warsztacie samochodowym

Dokonując naprawy aut, mechanicy stają się po trosze elektrykami, instalatorami oraz monterami. Mają do czynienia z instalacjami elektrycznymi, obracającymi się elementami układu napędowego, często muszą przedzierzgnąć się w kierowców. Pracę swą wykonują w najróżniejszych konfiguracjach ciała, począwszy od leżącej, poprzez skłony, na wspinaniu się skończywszy. Doprawdy, niezmiernie trudno jest dobrać odpowiednią odzież ochronną, idealnie dostosowaną do wszystkich wymienionych zadań. Jak zatem zabezpieczyć mechanika? Poszukajmy odpowiedzi w poniższym artykule.

Czynniki stwarzające niebezpieczeństwo w warsztacie samochodowym

Wielokrotne wizyty w warsztatach samochodowych utwierdzają klientów w przekonaniu, że wszystko przebiega tam w należytym porządku i spokoju. Mechanik zajrzy pod maskę, czasem przykucnie, jednym słowem nic się nie dzieje, nie ma powodów do niepokoju. Jednak ci sami klienci nie zauważają wycieku oleju, którego plama pozostaje na posadzce po ich odjeździe. Niczego nieświadomy mechanik przypadkiem następuje w śliską maź, po czym osuwa się do kanału, łamiąc w najlepszym wypadku kończynę. Przykład być może nieco brutalny, jednak ma on na celu zobrazowanie niebezpieczeństw czyhających na obsługę warsztatów mechanicznych.

Niewiele osób ma świadomość, że w autach hybrydowych i elektrycznych istnieje instalacja wysokiego napięcia. Podobnie jak w przypadku opisywanej plamy, także i tu istnieje poważne ryzyko uszkodzenia ciała poprzez porażenie prądem nawet ze skutkiem śmiertelnym.

Obracające się elementy układu napędowego z wielką łatwością chwycą i wciągną zwisające części koszuli, przyciągając do siebie człowieka.

A co z substancjami znajdującymi się w warsztacie?

Większość z nich zmienia swój stan skupienia, stając się łatwopalnymi i trującymi oparami. Inne pozostają, tworząc śliskie, tłuste plamy. Jeszcze inne stanowią poważne zagrożenie w kontakcie ze skórą, błonami śluzowymi i oczami.

Jak widać codzienna praca mechaników, tylko z pozoru jest bezpieczna, większość nawet nie zdaje sobie sprawy z liczby zagrożeń czekających na nich każdego dnia. Jednak jest ktoś, kto powinien to przewidzieć. Tym kimś jest pracodawca, i to na jego barkach spoczywa obowiązek dostarczenia swoim pracownikom odpowiedniej odzieży ochronnej wraz z akcesoriami. Jest o tym mowa także w stosownych aktach prawnych, których nieznajomość nie usprawiedliwia niefrasobliwości. Nie chroni też przed odpowiedzialnością.

Odzież ochronna, wierzchnia

Powinna być wygodna, niekrępująca ruchów i szczelnie okrywająca ciało pracownika. Ponieważ mechanicy dużą część czasu pracy spędzają na wolnym powietrzu, należy zadbać o ich komfort w dni deszczowe i mroźne. Dzięki uprzejmości obsługi sklepu internetowego POL-PAW.pl jest możliwość zobrazowania zagadnienia, poprzez wskazanie opcji wyboru odzieży ochronnej przedstawionej na stronie https://pol-paw.pl/odziez-robocza-c-1050.html.

W kontekście tego, co już zostało powiedziane, warto zwrócić uwagę na kombinezon dla mechanika, wyposażony w szereg elementów poprawiających bezpieczeństwo pracownika zakładu naprawczego.

W pierwszym rzędzie rzucają się w oczy zapięcia, chroniące całe ciało. Rękawy wyposażone zostały w rzepy, uniemożliwiające zwisanie tkaniny. Materiał na kolanach został wzmocniony warstwą ochronną, natomiast całość jest wprost przepełniona funkcjonalnymi kieszeniami.

Odzież ochronna, obuwie

Buty dla mechanika powinny zapewniać doskonałą przyczepność. Zatem podeszwa antypoślizgowa będzie doskonałym rozwiązaniem. Nie zaszkodzi, jeśli budowa butów będzie wykazywała cechy antyelektrostatyczne. Zabezpieczą mechanika obsługującego pojazdy hybrydowe i elektryczne. Warto pamiętać, że pracownik będzie spędzał w takim rynsztunku kilka do kilkunastu godzin dziennie. Zarówno odzież wierzchnia, jak i obuwie ochronne powinny być wykonane z surowców przewiewnych i w miarę lekkich.

Środki ochrony indywidualnej

Do obowiązków mechanika należy także przystosowanie elementów mechanizmów do montażu. Być może konieczne będzie zastosowanie szlifierki kątowej, niewielkiej spawarki bądź wiertarki. W takich przypadkach obowiązkiem pracodawcy jest wyposażenie personelu w gogle ochronne i maski spawalnicze. Oczy są szczególnie narażone na uszkodzenie np. wiórem metalowym oraz szkodliwym promieniowaniem świetlnym.

W kontekście wspomnianych oparów sklep POL-PAW dysponuje szerokim asortymentem masek oraz filtrów skutecznie zabezpieczających drogi oddechowe.

Przed skaleczeniami lub poparzeniami pracowników powinny chronić odpowiednie rękawice, dopasowane do rozmiarów dłoni poszczególnych osób.

Wszystkie wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na poprawę bezpieczeństwa pracowników spełniają wymogi określające koszty uzyskania przychodu. Są zatem kwotą obniżająca podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.

Jednak należy je potraktować, jako inwestycję. Nakład w bezpieczeństwo, dobrą atmosferę oraz lojalność pracowników. Mechanicy, widząc troskę przełożonych, z pewnością odwdzięczą się wydajniejszą pracą. Po prostu ludzie cenią tych, którzy cenią ludzi.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button