Artykuły

BMW używane jak nowe – czyli o tym jak dobrze kupić samochód

Zakup samochodu zawsze związany jest z ogromnymi przeżyciami oraz stresem. Obecnie rynek samochodów nowych oraz używanych jest bardzo duży i gwarantuje nam ogromny wybór oraz możliwość przebierania w ofertach. Jednak każdy, kto choć raz szukał odpowiedniego dla siebie samochodu z pewnością wie, że nie jest to proste zadanie. Zatem co zrobić, by jak najszybciej znaleźć idealny model BMW dla siebie? Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując używane BMW? To wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w naszym poradniku!

Określenie budżetu, potrzeb i oczekiwań

Poszukiwania wymarzonego samochodu warto zacząć od szczegółowego określenia naszych potrzeb oraz oczekiwań wobec przyszłego samochodu. Postarajmy się przede wszystkim dokładnie przemyśleć i przeanalizować własne potrzeby i unikać kierowania się emocjami. Podstawowa zasada doboru samochodu jest bardzo prosta. Jeśli posiadamy rodzinę lub planujemy jej założenie warto swoją uwagę skierować na samochody typu VAN czy posiadające nadwozie typu kombi. Większa przestrzeń bagażowa, rozwiązania ułatwiające chociażby montaż fotelika oraz bezpieczeństwo powinny być dla nas kluczową kwestią. Przeciwnie jest w przypadku, gdy kupujemy samochód używany dla singla. Tutaj z pewnością walory związane z dużą przestrzenią załadunkową zejdą na drugi plan. Dla osoby samotnej dużo lepszym rozwiązaniem będzie niewielkich rozmiarów samochodów kompaktowy czy nieco bardziej charakterne, sportowe coupe. Warto pamiętać, że szeroka gama samochodów BMW, zarówno nowych jak i używanych z pewnością zaspokoi potrzebę każdego, niezależnie czy szuka sportowych emocji, czy funkcjonalności oraz bezpieczeństwa dla rodziny.

Naturalnie oprócz wcześniej wspomnianych warunków jakie powinien spełniać nasz nowy samochód warto zwracać również uwagę na inne czynniki, takie jak nasz sposób jazdy, to do czego wykorzystujemy nasz samochód, po jakich drogach się poruszamy, czy jesteśmy gotowi na ponoszenie kosztów wyższego OC oraz dużego zużycia paliwa i wiele innych aspektów ważnych dla kierowcy. Oczywiście oprócz określenia naszych potrzeb oraz oczekiwań odnośnie samochodu warto również jednoznacznie ustalić budżet w obrębie którego będziemy poszukiwać auta, jednocześnie pamiętajmy by do ceny doliczyć koszty rejestracji samochodu oraz podstawowych, koniecznych po zakupie napraw.

BMW używane jak nowe - czyli o tym jak dobrze kupić samochód 4

Oględziny samochodu

Kiedy znajdziemy już ogłoszenie sprzedaży naszego wymarzonego pojazdu z pewnością czym prędzej wybierzemy się na oględziny. Używane BMW podobnie jak samochody innych marek należy wcześniej dokładnie obejrzeć i starannie przeanalizować ich stan techniczny. Na oględziny używanego samochodu warto wybrać się z kimś znajomym, zaufanym, kto nieco zna się na danym modelu i jednocześnie nie będzie tak emocjonalnie podchodził do samej decyzji jak my. Nie bójmy się również zabrać ze sobą takich podstawowych narzędzi jak chociażby miernik grubości lakieru oraz komputer diagnostyczny, który w razie potrzeby umożliwi nam odczytanie wszelkich błędów jednostki sterującej pojazdem.

Weryfikacja stanu oraz historii pojazdu

Oprócz wcześniej wspomnianych oględzin samochodu warto również udać się na pobliską stację diagnostyczną, w celu sprawdzenia samochodu na ścieżce przeglądu. Jeśli diagnosta nawet za drobną opłatą będzie w stanie profesjonalnie sprawdzić stan naszego pojazdu to może się to okazać dla nas zbawienne ponieważ większość wad nowoczesnych samochodów może być głęboko ukryta.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę:

  • sprawdźcie numer VIN na nadwoziu i we wszystkich dokumentach – wszędzie musi się zgadzać.
  • sprawdźcie, czy w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu nie ma wpisów o zastawach, kredytach, leasingu,
  • sprawdźcie, czy auto ma kartę pojazdu (obowiązkowa przy pierwszej rejestracji od 1999 roku),
  • sprawdźcie, czy auto ma ważną polisę OC, najlepiej wykupioną na rok (nieważna jest data jej zakończenia) – podejrzenie powinny wzbudzić polisy wykupione na miesiąc,
  • sprawdźcie dane sprzedającego, czy jest to osoba, która rzeczywiście jest właścicielem auta,
  • sprawdźcie fakturę zakupu lub umowę sprzedaży zawartą wcześniej – to jedyny dokument prawnie potwierdzający, że auto jest własnością sprzedającego.

Jeśli po sprawdzeniu wszystkich powyższych informacji na temat oglądanego przez nas pojazdu nadal będziemy pewni, że chcemy wejść w jego posiadanie to powinniśmy przejść do ewentualnej negocjacji ceny lub warunków jego nabycia. Zakup samochodu używanego czy nowego, marki BMW czy jakiejkolwiek innej związany jest z ogromnymi emocjami. Warto jednak starać się podejść do tego z „chłodną głową” by nie popełnić kosztownego błędu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również
Close
Back to top button