Artykuły

Kupujemy używane auto. O czym trzeba pamiętać?

Kupno używanego samochodu nie należy do najłatwiejszych. Można jednak ułatwić sobie zadanie. Z naszego nowego poradnika na naszej stronie dowiecie się, na co zwrócić uwagę, by cała transakcja odbyła się sprawnie i bez większych niespodzianek.   

Co ile wymieniać samochody osobowe? Jak stwierdzić, że przyszedł czas na wymianę samochodu?

W toku eksploatacji auta poszczególne podzespoły ulegają zużyciu. Jest to proces jak najbardziej naturalny i wymianę niektórych z nich należy wliczyć w koszty eksploatacyjne. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest opłacalne. W niektórych przypadkach awarie lub zużycie poszczególnych elementów są na tyle poważne, że usunięcie ich skutków wiąże się ze sporymi wydatkami. W skrajnych sytuacjach koszty są wyższe niż aktualna wartość pojazdu. Mowa tu przede wszystkim o rozległych ogniskach korozji, poważnych usterkach silnika lub złym stanie zawieszenia.

Czy warto zdecydować się na zakup używanego samochodu? Kiedy lepszym wyborem będzie auto z salonu?

Jeśli stwierdzicie, że pora rozstać się z dotychczasowym autem, stajecie przed niełatwym zadaniem. Pierwsze problemy mogą pojawić się już na etapie wyboru między zakupem używanego auta z ogłoszeniem, a nowym pojazdem. O samochodach z drugiej ręki krążą mrożące krew w żyłach legendy, ale większość problemów z ich eksploatacją to wynik niefrasobliwości lub braku nawet podstawowej wiedzy kupującego.

Jeśli swój wybór dobrze przemyślicie, dokładnie sprawdzając stan techniczny danego egzemplarza, na pewno uda się wam zakupić auto, z którego będziecie zadowoleni. Unikniecie też problemów związanych z kupnem nowego samochodu – szybkiej utraty wartości w pierwszych latach oraz wysokiej ceny. Jeśli nie zależy wam na konkretnym modelu i wersji, której nie ma jeszcze na rynku wtórnym, to rozwiązanie będzie na pewno najlepsze.

Jak znaleźć interesujące samochody używane? Kilka wskazówek dla szukających samochodów z drugiej ręki

W internecie znajdziecie mnóstwo interesujących ogłoszeń dotyczących samochodów. Ich znalezienie wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się niektórym – zwłaszcza początkującym – kierowcom wydawać. Klucz do sukcesu w poszukiwaniach to dokładne określenie swoich wymagań i oczekiwań. Jeśli maksymalnie zawęzicie kryteria wyboru, z pomocą wyszukiwarek serwisów bez trudu odnajdziecie interesujące was auta używane.

Używany samochód od dilera. Kup auto z drugiej ręki – wygodnie, łatwo i bez przykrych niespodzianek

Warto pamiętać, że używany samochód możecie kupić nie tylko od poprzedniego właściciela. Od kilku lat istnieje też możliwość jego zakupu w salonie dilerskim, do którego trafiają one w rozliczeniu. Zanim zostaną wystawione na sprzedaż, przechodzą gruntowny przegląd i niezbędne naprawy. Dzięki temu kupujący zyskuje pewność, że po zakupie samochodu właściciel nie będzie miał żadnych problemów.

Kupujemy samochód używany – na co zwrócić uwagę? Ogólny stan techniczny, skrzynia biegów, przebieg i nie tylko

Jeżeli jednak w ofercie dilerów nie znajdziecie interesującego was samochodu, pozostają ogłoszenia motoryzacyjne. Oczywiście dzięki nim możecie kupić auto, które bez problemów posłuży wam długie lata, ale wymaga to dokładnego sprawdzenia stanu technicznego i prawnego. Jeśli nie macie wiedzy z zakresu mechaniki samochodowej, najlepiej zrobicie, jeśli na oględziny i jazdę próbną wybierzecie się z zaufanym mechanikiem. Koniecznie poproście też sprzedającego o numer VIN pojazdu. Jeśli nie ma nic do ukrycia, udostępni wam go. Następnie użyjcie któregoś z dostępnych w sieci dekoderów, by poznać przeszłość samochodu oraz jego szczegółowe dane. Porównując je z deklaracjami sprzedawcy, zyskacie pewność, że ten niczego przed wami nie ukrywa.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button