Artykuły

Jak szybko starzeją się opony i kiedy trzeba je wymienić

Opony, to jeden z kluczowych elementów w samochodzie. To one jako jedyne mają styczność z nawierzchnią. Dlatego tak istotne jest wiedzieć, kiedy opony nie nadają się już do użytku i czas je wymienić. Przeczytaj poniższy artykuł, a następnie sprawdź czy nie jeździsz na za starym ogumieniu.

Wymiana opon – konieczność czy wybór?

Krótko i na temat, wymiana starych opon na nowe to ostateczność. Tak naprawdę najlepszy model samochodu nie poradzi sobie z mokrą lub oblodzoną drogą, kiedy aktualnie założone opony są zużyte. Stare ogumienie niweluje skuteczność podczas podstawowych czynności m.in. ruszania. Zużyte opony:

  • nie będą utrzymywać określonej przez producenta przyczepności,
  • wydłużają drogę hamowania.

Do każdego z wymienionych czynników przykłada się starty bieżnik. Im jest on niższy, tym lamele nie są w stanie dobrze wykonać swojej pracy. W dodatku mniejsza wartości bieżnika powoduje gorsze odprowadzanie wody i pośniegowego błota. Co tylko zwiększa ryzyko poślizgu.

Co, ile powinno się wymieniać opony?

Na szczęście wymiana starego ogumienia na nowe jest uregulowana prawnie. Polskie prawo przyjęło, że poniżej 1.6 mm wysokości bieżnika, opona nie może być dalej używana. Co oznacza, że w przypadku kontroli policji możemy zostać obciążeni mandatem za stare opony, a nawet więcej. Istnieje ryzyko, że zostanie zatrzymany nasz dowód rejestracyjny.

Aktualny stan bieżnika można sprawdzić za pomocą monety, linijki, suwmiarki lub wskaźnika zużycia opony – TWI. Ostatecznie warto się umówić na wizytę u wulkanizatora.

Co, ile lat wymienia się opony?

Oprócz wysokości bieżnika producenci podają, ile lat można przejechać na danym ogumieniu. Najczęściej czas użytkowania opony nie powinien przekraczać 10 lat. Dotyczy to także tych gum, których bieżnik jest w porządku, a cała konstrukcja wydaje się być w dobrym stanie. Starzenie się opony wynika ze zmian jakie zachodzą w mieszance gumowej, która traci swoje właściwości i wpływa na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Co, ile km wymienia się opony?

inną wartością określająca co ile zmienia się zużyte opony są pokonane km. Przyjmuje się, że przy prawidłowej jeździe samochodem ten odcinek wynosi od 50 do 80 tys. km na jednym komplecie opon. Wiele tu zależy od stylu jazdy i dystansu jaki kierowca jest w stanie przejechać w ciągu roku.

Co, ile wymienia się opony wielosezonowe?

Umownie przyjęło się, że opony wielosezonowe przetrwają około 5 lat. Jednak nie oznacza to, że na pięcioletnich oponach wielosezonowych nie można jeździć. Tak naprawdę duży wpływ ma na to stan ogumienia, w tym uszkodzenia. Warto pamiętać, że niektóre usterki od razu całkowicie dyskwalifikują każdą oponę z dalszego używania. Są to między innymi:

  1. Pęknięcia, wybrzuszenia.
  2. Zadrapania, draśnięcia po bokach opony.
  3. Plamy wewnątrz opony.
  4. Zdeformowanie lub odkrycie drutówki.
  5. Odklejone, rozerwane warstwy gumy.

Najlepiej naocznie sprawdzić stan ogumienia, a następnie, jeśli coś nas niepokoi umówić się do specjalisty. Dobrze też wybierać opony, które są stworzone z dużą dokładnością oraz z wysokiej jakości gumy. Dlatego najlepiej kupić nowe ogumienie w sklepie internetowym Autobuty.pl, gdzie opony pochodzą od sprawdzonych producentów, a my jako klienci otrzymujemy fachową pomoc w doborze ogumienia.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button