Artykuły

Motocykl – od czego warto zacząć swoją przygodę?

Podjęcie decyzji o zakupie motocykla nie oznacza, że wystarczy wsiąść na pojazd i ruszyć w drogę. Nawet dla kierowców z wieloletnim doświadczeniem taka zmiana może okazać się wyjątkowo trudna. Motocykle to maszyny, które wymagają nie tylko sprawności i umiejętności, ale również właściwego przygotowania. Jak rozpocząć przygodę z jednośladami, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto?

Wejdź w świat motocykli – bezpiecznie

Zainteresowanie motocyklami nie maleje, a jak pokazują najnowsze statystyki, zakończenie lockdownu przyczyniło się do wzrostu rejestracji jednośladów. Sam zakup maszyny nie stanowi problemu – znajdziemy je w salonach, komisach oraz aukcjach internetowych. Niektóre banki uruchamiają nawet specjalną, dedykowaną ofertę kredytu na motocykl. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie, sprawdźmy, jak wejść w świat motocykli. Ma być przede wszystkim bezpiecznie.

Znajdź pojazd dla siebie

Brak prawa jazdy kategorii A nie oznacza, że musimy zrezygnować z planu kupna jednośladu. Kierowcy z 3-letnim stażem mogą poruszać się motocyklami o pojemności do 125 cm3. To może determinować wybór pierwszego pojazdu. Motocykl o niewielkiej mocy może się okazać doskonałym wprowadzeniem w świat jednośladów. Z czasem, wraz ze wzrostem wiedzy i umiejętności, możemy zdecydować się na zdobycie licencji i przesiadkę na choppera, ścigacz itp.

Pamiętaj o odzieży ochronnej

Ubiór w kontekście jazdy motocyklem jest bardzo istotny – jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona podróżującego. Specjalne kombinezony dostępne w sklepach obszyte są ochraniaczami, które zabezpieczą nasze ciało podczas upadku. Konieczna jest także wygoda – podczas jazdy każdy ruch ma znaczenie, ubranie nie powinno więc uwierać lub ograniczać zakres ruchu. Nie zapominajmy także o odpowiednim obuwiu oraz kasku. Do wyboru są cztery typy: integralny, szczękowy, otwarty i crossowy.

Jak sfinansować zakup?

W użytkowaniu motocykla kluczowe jest zachowanie bezpieczeństwa – zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę. Kupując pojazd, musimy mieć pewność co do stanu technicznego. Warto skonsultować się ze specjalistą, mechanikiem lub miłośnikiem motocykli i wspólnie obejrzeć wybrany model. Unikajmy pojazdów z niepewnych źródeł – bezpieczniej wybrać pojazd, który przeszedł niezbędne przeglądy w salonie. Nie kierujmy się wyłącznie ceną, w końcu chodzi o nasze zdrowie i życie. Przy zakupie możemy posiłkować się np. kredytem na motocykl – to jedna z możliwości dostępna w ofercie kredytów samochodowych w Santander Consumer Banku – banku od kredytów.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button