ArtykułyPolecane

Wynajem auta zastępczego – co należy wiedzieć?

Stłuczki i wypadki samochodowe nie należą do rzadkości. Według statystyk policyjnych, tylko w 2018 roku doszło do ponad 31 tysięcy tego typu zdarzeń. Zestawienie nie obejmuje typowych stłuczek, które wymagają serwisowania pojazdu i uniemożliwiają nam korzystanie z samochodu. Zwykle oddalamy od siebie myśl, że taka sytuacja mogłaby spotkać właśnie nas. Kiedy już dochodzi do stłuczki, często nie wiemy nawet, jakie prawa nam przysługują.

Wynajem aut z OC sprawcy

Wynajem auta zastępczego - co należy wiedzieć? 2Takim prawem jest m.in. wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy. Jeśli zostaliśmy poszkodowani w wyniku wypadku drogowego i nie możemy korzystać z własnego pojazdu, możemy wynająć samochód na koszt polisy OC sprawcy wypadku. OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni nas od kosztów odpowiedzialności za spowodowanie wypadków w ruchu drogowym. 

Kiedy na skutek kraksy nasz samochód wymaga naprawy lub nadaje się wyłącznie do kasacji, mamy prawo skorzystać z możliwości wynajęcia auta zastępczego na koszt polisy sprawcy zdarzenia. Ubezpieczająca go agencja może wskazać nam wypożyczalnię samochodów, z którą ma podpisaną umowę na świadczenie tego typu usługi. Coraz częściej w ramach OC sprawcy możemy sami zdecydować, z której wypożyczalni wynajmiemy samochód zastępczy. W 

Rozliczanie

Jak odbywa się płatność za wynajem aut zastępczych? Coraz częściej nie ma potrzeby oczekiwania na ocenę rzeczoznawcy i wypłatę odszkodowania. Aby ułatwić formalności i przyspieszyć skorzystanie z usługi, opłatę za wypożyczenie samochodu zastępczego realizuje się na zasadzie bezgotówkowego rozliczania najmu. Wszystkie formalności odbywają się na linii wypożyczalnia – agencja ubezpieczeniowa.

Wynajem auta zastępczego – jak długo?

Zgodnie z warunkami ubezpieczenia mamy możliwość korzystania z samochodu zastępczego przez cały okres naprawy naszego uszkodzonego pojazdu. Nie możemy jednak domagać się samochodu o większej wartości niż ten, który wymaga serwisowania. Jeśli okaże się, że naprawa będzie niemożliwa lub nieopłacalna, zwykle mamy prawo wynajmowania samochodu aż do dnia wypłacenia odszkodowania. Niekiedy termin ten zostaje jeszcze przedłużony i wynajmowany pojazd trzeba zwrócić w momencie kupna nowego samochodu. 

Czy agencja ubezpieczeniowa może odmówić wynajmu auta zastępczego

Wynajem auta z OC sprawcy to prawo, które przysługuje poszkodowanemu w wypadku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby móc z niego skorzystać, będziemy musieli udowodnić agencji (co nie powinno być zadaniem trudnym w dzisiejszych czasach), że samochód jest nam potrzebny na co dzień. Odmowy możemy się jednak spodziewać w sytuacji, kiedy dysponujemy innym pojazdem i możemy z niego bez przeszkód korzystać. Żądanie o samochód zastępczy z OC sprawcy może zostać w takiej sytuacji uznane za bezzasadne. 

Ubezpieczenie OC chroni nie tylko sprawcę wypadku przed obowiązkiem ponoszenia wysokich kosztów wypadku komunikacyjnego. Daje również poszkodowanym prawo do wynajmu samochodu zastępczego na koszt polisy sprawcy. Warto o tym pamiętać, jeśli znajdziemy się w tej trudnej sytuacji. Skorzystanie z tej możliwości znacznie przyspieszy powrót do normalnego funkcjonowania, kiedy nasze auto będzie unieruchomione. 

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Back to top button