Artykuły

Polerowanie samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć o renowacji lakieru

Z zazdrością patrzysz na błyszczące auto sąsiada? Sam też możesz osiągnąć taki efekt poprzez polerowanie samochodu! Nie wiesz jak? W tym artykule podpowiemy Ci, jak wypolerować auto w najprostszy możliwy sposób!

Nie od dzisiaj wiadomo, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na wygląd i wartość pojazdu jest to, w jakim stanie jest jego wierzchnia powłoka, czyli lakier. Lśniący i wypolerowany, nie tylko wzbudza spojrzenia zazdrości u innych, ale także sprawia, że my sami dobrze się czujemy w tak zadbanym pojeździe.

Na czym dokładnie polega polerowanie samochodu?

Aby wytłumaczyć, na czym polega polerowanie samochodu, trzeba wyjaśnić na początku, czym w ogóle jest lakier samochodowy. To, co zwyczajowo nazywamy bowiem lakierem, składa się w istocie z trzech warstw – podkładu, lakieru bazowego i lakieru bezbarwnego(bogaty wybór lakierów samochodów znajdziesz tutaj). Każda z tych warstw spełnia określone zadanie – podkład, jak sama nazwa wskazuje, tworzy odpowiednie podłoże pod lakier bazowy – który z kolei nadaje pojazdowi właściwy kolor. Celem lakieru bezbarwnego jest zaś ochrona i zabezpieczenie lakieru bazowego przed uszkodzeniami czy szkodliwymi działaniami warunków atmosferycznych.

Polerowanie samochodu to zatem nic innego jak ścieranie tych fragmentów lakieru bezbarwnego, które zawierają jakiekolwiek rysy czy uszkodzenia. Z tego powodu warto wiedzieć, jaką grubość ma nasz lakier – pomocne do oszacowania tej wartości mogą być specjalne mierniki lakieru. Im warstwa lakieru cieńsza, tym bardziej ostrożnie należy podchodzić do polerowania.

Czy warto samodzielnie polerować lakier?

Na rynku usług samochodowych znaleźć możemy ogromną liczbę zakładów wykonujących usługi lakiernicze. Bez wątpienia najprostszym rozwiązaniem jest więc zlecenie im renowacji lakieru na naszym aucie. Co zatem sprawia, że samodzielne polerowanie jest ostatnio coraz popularniejsze? Oczywiście – cena. Za kompleksowe wypolerowanie samochodu w zakładzie musielibyśmy zapłacić nawet do 2 tysięcy złotych! W tej sytuacji oczywiste jest, że warto poświęcić swój czas i podjąć wysiłek samodzielnego wypolerowania swojego pojazdu.

Kiedy należy rozważyć polerowanie samochodu? Powinny nas do tego skłonić widoczne rysy i uszkodzenia na karoserii. Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku poważnych uszkodzeń lakieru polerowanie może okazać się nieskuteczne.

samodzielne polerowanie auta

Zanim przystąpisz do polerowania

Gdy już podjąłeś decyzję o polerowaniu samochodu, kolejnym krokiem jest wyposażenie się we wszystkie niezbędne akcesoria. Możemy je najogólniej podzielić ze względu na charakter i przeznaczenie na dwie grupy: przybory do czyszczenia oraz preparaty czyszczące.

Do grupy przyborów do czyszczenia zaliczyć trzeba przede wszystkim polerkę mechaniczną. Najogólniej polerki możemy podzielić na rotacyjne i orbitalne. Różnią się one między sobą tym, że polerki orbitalne (zwane także Dual Actionporuszają się nie tylko wokół własnej osi, ale także na boki. Z tego powodu to polerki rotacyjne mają większą siłę ścierania lakieru, a więc są lepsze podczas pierwszego etapu polerowania, gdy zazwyczaj usuwa się największe rysy. Z kolei Dual Action bardziej sprawdzają się w końcowym etapie korekty lakieru.

Innym przyborem, w który koniecznie należy się zaopatrzyć, jest gąbka polerska, zwana też padem. W przypadku polerowania mechanicznego nakłada się ją po prostu na polerkę – za pomocą specjalnych gwintów lub rzepów. Gąbki występują w wielu wariantach. Głównym kryterium ich podziału jest poziom ścierności – od grubościennych (tzw. cuttingowych), przez średniościerne (tzw. polishingowe), po lekkościerne (tzw. finishingowe). Wybieramy je w zależności od twardości i grubości lakieru, którego używamy do polerowania, głębokości uszkodzeń, a także etapu polerowania, na jakim aktualnie jesteśmy.

Jeżeli chodzi o drugą grupę akcesoriów, czyli preparaty czyszczące, zaliczyć należy do nich przede wszystkim pastę polerską (sprawdź tutaj). Podział wewnętrzny wśród past przebiega podobnie co w przypadku padów – tu także możemy wyróżnić pasty grubo-, średnio- oraz lekkościerne. Nadrzędna zasada polerowania mówi, że do jednego pada używamy jednej pasty – obie te rzeczy powinny być do siebie dopasowane pod względem stopnia ścierności.

Jak wypolerować samochód?

Mając już potrzebne wyposażenie, możemy przystąpić do polerowania.

Zacząć należy od umycia i wysuszenia pojazdu. Kolejnym etapem – co prawda nie niezbędnym, ale jednak wartym wykonania – jest glinkowanie: pocierając powierzchnię samochodu specjalną glinką samochodową usuwamy z karoserii największe zanieczyszczenia. Po tej czynności konieczne jest ponowne umycie auta. Ważne jest także, aby na tym etapie zabezpieczyć fragmenty auta, które nie będą podlegać polerowaniu – czyli np. lampy.

Po wykonaniu tych wstępnych czynności można przejść do samego polerowania. W tym przypadku niezwykle ważną cechą jest cierpliwość – polerować należy bowiem małymi fragmentami, kolistymi ruchami delikatnie pocierając niewielkie części karoserii.

Gdy skończymy już właściwe polerowanie, nie należy zapominać o etapie wykończeniowym – czyli w istocie powtórnym polerowaniu, ale z użyciem past i padów wykończeniowych. Etap ten trwa już znacznie krócej niż poprzedni – chodzi tu bowiem jedynie o utrwalenie efektu i nadanie samochodowi ostatecznego blasku.

Aby sprawdzić, czy polerowanie przyniosło takie skutki, jak oczekiwaliśmy, należy przeprowadzić inspekcję. W tym celu spryskujemy lakier środkiem odtłuszczającym i przecieramy go ściereczką. Jeśli efekt okaże się satysfakcjonujący, możemy przystąpić do końcowego mycia auta przy użyciu specjalnych szamponów odtłuszczających lub innych preparatów usuwających nadmiar pasty.

Aby utrwalić efekt, warto pod sam koniec nawoskować auto. Pomoże nam to zabezpieczyć je przed ponownymi uszkodzeniami oraz działaniem warunków zewnętrznych.

Polerowanie samochodu wciąż stanowi dla Ciebie wyzwanie? Więcej informacji, jak robić to właściwie, znajdziesz tutaj!

polerowanie samochodu polerką i padem

Podsumowanie

Współcześnie coraz większą wagę przykłada się do wyglądu przedmiotów, które posiadamy. Jest to sygnał dla innych, czy potrafimy dbać o naszą własność, a tym samym – czy jesteśmy odpowiedzialnymi osobami. Podobnie jest z pojazdami – błyszczące auto jest naszą wizytówką jako właścicieli, warto więc zatroszczyć się o jak najbardziej efektowny jego wygląd. Polerowanie samochodu Ci w tym pomoże!

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button