ArtykułyTechnika samochodowa

Nowe części zamienne do samochodów czy oryginalne?

Rynek części samochodowych w ostatnich latach stał się wyjątkowo różnorodny. Kupując auto części nie musimy więc decydować się już wyłącznie na zakup oryginalnych części przeznaczonych do pierwszego montażu. Możemy bowiem również skorzystać z oferty wiodących producentów, którzy zajmują się także produkcją części zamiennych. Sprawdź, czy warto decydować się na zamienniki, czy też koniecznie trzeba zawsze montować oryginalne części, dostępne w autoryzowanych serwisach i stacjach obsługi. Dowiedz się też jak i gdzie kupować części zamienne, tak abyś w przyszłości nie żałował swojej decyzji.

Części samochodowe – zamienniki czy oryginały?

Oryginalne części samochodowe, czyli te które przeznaczone są do pierwszego montażu, to najdroższe propozycje, jakie obecnie dostępne są na rynku. Ich ceny wynikają w głównej mierze z faktu, iż części te dedykowane są do konkretnych marek samochodów i są one oznaczone adekwatnymi logotypami. Fakt ten przede wszystkim podnosi prestiż, ale niestety winduje również w sposób znaczny ceny do góry. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy niejednokrotnie nie chcieli przepłacać za poszczególne komponenty, producenci części samochodowych rozpoczęli produkcję zamienników na szeroką skalę. Powszechnie panuje jeszcze jednak przekonanie, iż tanie części samochodowe są gorszej jakości, a niska cena równa się krótki czas eksploatacji i częste wymiany. Opinia ta okazuje się jednak być wysoce krzywdząca. Wystarczy jedynie poznać wszystkie kategorie zamienników. Wiedza ta pozwoli w przyszłości wybierać mądrze, tak aby później nie żałować. Warto również podkreślić, że na mocy rozporządzenia Unii Europejskiej, od 2004 roku w Polsce obowiązują przepisy GVO. Co to oznacza w praktyce? Dzięki temu rozporządzeniu właścicielom pojazdów przysługuje pełna gwarancja na samochód, nawet jeśli zdecydują się oni wymienić części nieoryginalne. Warunkiem wspomnianych przepisów jest jedynie konieczność dostarczenia części o porównywalnej jakości i wysokim standardzie, z zastrzeżeniem iż nie mogą być to komponenty wadliwe, wątpliwej jakości i niewiadomego pochodzenia.

Klasyfikacja zamienników 

Zamienne części samochodowe można odpowiednio pogrupować, co pozwoli wskazać, które propozycje są warte uwagi, a które nie. Pierwszą kategorią są zamienniki, które wychodzą spod ręki tych samych producentów, którzy specjalizują się w produkcji części do pierwszego montażu. Różnica w tym przypadku objawia się jedynie w braku logotypów marek i znacznie niższej cenie. Części te jednak w niczym nie odbiegają jakością od pierwszomontażowych propozycji. Kolejna grupa zamienników wartych zainteresowania, to tanie części samochodowe, które produkują firmy znane i cenione, o bogatej historii, które na rynku motoryzacyjnym są obecne od lat. Nie są to jednak producenci, którzy zajmują się tworzeniem części fabrycznych. Ich produkty spełniają jednak wszystkie normy i posiadają stosowne certyfikaty, dlatego wybór tych części to również dobra opcja, zwłaszcza w przypadku kierowców szukających niskobudżetowych rozwiązań.

Jak wybrać części zamienne adekwatnie do swojego pojazdu?

Wybór części adekwatnie do posiadanego pojazdu nie zawsze musi być łatwym zadaniem. Bardzo często okazuje się bowiem, że podstawowa wiedza o silniku czy rodzaju nadwozia nie jest wystarczająca do zakupu odpowiednich komponentów. Wiele sklepów internetowych oferuje swoim klientom dodatkową możliwość weryfikacji po numerze VIN. Takie rozwiązanie sprawia, że kupując części on-line wystarczy na etapie dokonywania zakupów wpisać siedemnastoznakowy ciąg liter i cyfr, który pozwoli dookreślić numer fabryczny części, jaka jest dedykowana dla konkretnego modelu samochodu.

Gdzie kupować części zamienne? 

Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo prosta. Przede wszystkim należy sięgać po części samochodowe dostępne u wysokiej klasy dystrybutorów. W sieci dostępnych jest wiele ofert sklepów niewiadomego pochodzenia. Oferują oni wysoce atrakcyjne ceny, które w rzeczywistości mają swoje odzwierciedlenie w wysoce niskiej jakości. Takich sprzedawców należy unikać i nie korzystać z ich usług. W kwestii zakupu zamiennych części samochodowych warto korzystać z usług jedynie renomowanych dystrybutorów. Przed skorzystaniem z oferty konkretnego sprzedawcy warto przeczytać opinie na jego temat, aby sprawdzić, czy cieszy się on nieposzlakowaną opinią i zaufaniem klientów. Wybierając zamienne części samochodowe trzeba bowiem zachować czujność na każdym etapie dokonywania zakupów. Warto więc decydować się na zakup produktów od dostawcy, który zna swoją ofertę i gwarantuje poprawną, bezpieczną i długotrwałą eksploatację.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button