Artykuły

Warto kupić samochód z poprzedniego rocznika?

A może lepiej dopłacić do aktualnego rocznika?

Choć obecny rok powoli chyli się ku końcowi, to w dalszym ciągu możemy obserwować liczne wyprzedaże aut z poprzedniego rocznika – nie tylko samochodów marek popularnych, ale również pojazdów sygnowanych markami premium, które oferowane są taniej nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czy warto kupić samochód na wyprzedaży rocznika, czy lepszym pomysłem jest dozbieranie do najnowszego modelu auta?

Wyprzedaże roczników kołem się toczą

Kampanie promocyjne i wyprzedaże roczników znane są konsumentom od wielu już lat. Rynek samochodowy przyzwyczaił nas do regularnego zachęcania wyprzedażami, rabatami i promocjami na nowe oraz używane auta oferowane przez autoryzowanych dealerów.

Zgodnie z niepisaną już tradycją to właśnie przez dwa ostatnie kwartały roku salony samochodowe oferują najatrakcyjniejsze oferty na kupno samochodów z poprzednich roczników. Rabaty na małe i miejskie auta popularnych marek zwykle oscylują w granicach do kilku tysięcy złotych. Jednak przy zakupie kilkukrotnie droższych samochodów marek premium konsumenci zwiedzeni atrakcyjną ofertą sprzedażową są w stanie upolować okazje sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Kupno nowego Audi czy Mercedesa podczas wyprzedaży rocznika jest zatem jedną z najkorzystniejszych okazji na pierwotnym rynku motoryzacyjnym, czego doskonałym przykładem jest oferta salonu Audi Krotoski Warszawa Wolica.

Czy to się opłaca?

No pewnie, że się opłaca! Należy jednak być świadomym pewnych wad kupowania samochodu premium podczas wyprzedaży rocznika.

Zakup rocznego, nowego auta premium determinuje problem nieco niższej wartości samochodu podczas jego późniejszej odsprzedaży – zwłaszcza po krótkim okresie eksploatacji, w którego czasie samochód nie uległ dostatecznej amortyzacji.

Rocznik samochodu ma fundamentalny wpływ na jego cenę odsprzedaży głównie, gdy pojazd będzie sprzedawany tuż po roku, dwóch lub trzech latach od zakupu. Jednak im dłużej samochód będzie w rękach pierwszego właściciela, tym różnica przy odsprzedaży auta z wyprzedaży rocznika samochodu z aktualnego rocznika będzie coraz bardziej zatarta.

Pomówmy teraz nieco o opłacalności takiej inwestycji. Nabywając luksusowe auto w ramach akcji wyprzedaży rocznika, jesteś w stanie oszczędzić nawet ¼ jego ceny, jednocześnie nie rezygnując z zakupu fabrycznie nowego samochodu z czystą kartą i opatrzonego odpowiednią gwarancją producenta oraz dealera.

Według rynkowych ekspertów średni spadek wartości samochodu klasy premium wynosi 20-25% jego pierwotnej wartości po pierwszym roku i 10% po kolejnych dwóch latach.

Kupując samochód podczas wyprzedaży rocznika z rabatem sięgającym kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych i biorąc pod uwagę wysokość utraty wartości rezydualnej po pierwszych trzech latach eksploatacji, nabywca auta odsprzeda swój samochód nieco taniej, niemniej w ogólnym rozrachunku i tak oszczędzi na transakcji kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button