Artykuły

Ubezpieczenie szyby w samochodzie – czym jest i jakie daje korzyści?

Szyby to jedne z najdelikatniejszych elementów samochodu. Jedną z form ich ochrony przed uszkodzeniem może być ubezpieczenie. Zobacz zatem na czym polega ubezpieczenie auto szyba? 

Szyby w samochodzie są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, na przykład gradobicie,  spadające gałęzie, różne akty wandalizmu czy choćby kamyki, które odpryskują w trakcie jazdy. Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia obecnie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia chroniącego auto szyby. Gwarantuje ono zorganizowanie naprawy lub wymiany uszkodzonej szyby oraz pokrycie kosztów z tym związanych. Zobacz zatem czy warto skorzystać z tej formy ubezpieczenia komunikacyjnego?

Co obejmuje ubezpieczenie szyb samochodowych?

Ubezpieczenie szyb jest formą dobrowolnej polisy casco. Pozwala ono uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela, gdy dojdzie do uszkodzenia lub zniszczenia szyby samochodowej. Polisa auto szyba zapewnia ochronę zarówno przednich, tylnych i bocznych szyb pojazdu. Najczęściej można otrzymać ją w pakiecie OC lub osobno, za dodatkową opłatą.

Czy można jeździć samochodem z uszkodzoną szybą?

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym zabronione jest poruszanie się pojazdem, który  nie jest utrzymany w dobrym stanie technicznym. W przypadku kontroli pojazdu, który posiada uszkodzone szyby możemy zostać zatem ukarani mandatem lub może nam zostać nawet zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu. Ponadto, nawet najmniejsze uszkodzenie szyby może uniemożliwić przedłużenie ważności badania technicznego samochodu.

Ile kosztuje naprawa lub wymiana uszkodzonej szyby?

Koszt naprawy szyby w samochodzie zależy przede wszystkim od skali jej uszkodzenia. Jej  wysokość zależy bowiem od tego czy powstały ubytek można naprawić, czy konieczna będzie wymiana szyby. Jeśli szyba posiada ubytek, którego wielkość nie przekracza 4 mm można uzupełnić go żywicą. Wymiana szyby będzie konieczna, w szczególności gdy:

  • uszkodzenie znajduje się na przedniej szybie,
  • ubytek ulokowany jest w odległości 10 cm od krawędzi szyby,
  • na jednej szybie znajduje się kilka ubytków w odległości mniejszej niż 10 cm,
  • w wyniku pęknięcia szyby doszło do powstania tzw. pajęczynki,
  • doszło do całkowitego wybicia szyby.

Ceny za wymianę lub naprawę szyby zależą także od warsztatu, z którego usług korzystamy. Zasadniczo średni koszt wymiany przedniej szyby w samochodzie waha się w przedziale 130-200 zł. Cena za montaż tylnej szyby oscyluje między 110 a 160 zł, a bocznej – 90-150 zł. Naprawa uszkodzenia punktowego to koszt między 100 a 130 zł za jeden ubytek. Do kosztów samej usługi należy także doliczyć koszt samej szyby oraz części i materiałów, które są potrzebne do usunięcia powstałego uszkodzenia.

Ubezpieczenie auto szyba – czy warto je wykupić?

Szyby są jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów pojazdu. Ubezpieczenie auto szyba gwarantuje właścicielowi samochodu organizację i pokrycie kosztów całej wymiany lub naprawy w przypadku zniszczenia szyby. Ubezpieczony nie musi się o nic martwić, musi tylko zgłosić powstałą szkodę do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego!

Ponadto zaletą ubezpieczenia szyb jest to, że skorzystanie z niego nie powoduje utraty zniżek na autocasco, przy przedłużaniu umowy w tej samej firmie ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie szyb w samochodzie – ile to kosztuje?

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ochronę szyb za niewielką dopłatą do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ponieważ ubezpieczenie to jest dobrowolne, każde towarzystwo określa własne warunki i zakres ochrony Mogą się one różnić: sumą ubezpieczenia, udziałem własnym, limitem wiekowym pojazdu lub ceną polisy. Ceny ofert dostępnych na rynku oscylują w graniach  80-180 zł.

Jaką ofertę ubezpieczenia szyb wybrać?

Ubezpieczenie auto szyba powinno być dopasowane do naszych potrzeb. Dlatego warto przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Czytając ten dokument dobrze jest zwrócić uwagę, w szczególności na: zakres ochrony (na przykład czy ochrona obejmuje tylko terytorium Polski, bądź czy polisa obejmuje wynajęcie parkingu w sytuacji, gdy naprawa lub wymiana szyby na miejscu nie jest możliwa), udział własny czy wyłączenia firmy ubezpieczeniowej.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button