Artykuły

Metody cięcia metali

Metale można ciąć na wiele sposobów. Wybór metody cięcia zależy od tego, ile mamy czasu, ile pieniędzy możemy wydać oraz jak precyzyjnie mają być cięte materiały.

Do najpopularniejszych metod cięcia metali należą: cięcie laserem firmy ciecielaser.pl, cięcie gazowe, cięcie strumieniem wody, cięcie plazmowe. Każda z tych metod ma swoje zalety.

Cięcie laserem

Jedną z zalet cięcia laserem jest prędkość. Pozwala zoptymalizować czas pracy, przyspieszyć czas produkcji i jednocześnie obniżyć jej koszty. Laser to urządzenie znane ze swojej precyzji. Za pomocą lasera można wycinać nawet bardzo skomplikowane kształty i dzięki specjalnemu oprogramowaniu można je powtarzać. Za pomocą lasera można wycinać zarówno bardzo duże, jak i  bardzo małe elementy. Cięte krawędzie są idealnie gładkie.

Cięcie gazowe

Cięcie gazowe to metoda pozwalająca na cięcie materiałów stalowych. Zaletą tej metody jest optymalizacja czasu i koszów obróbki. Ta metoda zapewnia również idealnie gładkie krawędzie.

Metoda cięcia gazowego pozwala rozdzielać stal o grubości nawet 300 mm, a praktycznie niemożliwe jest rozdzielenie cienkiej blachy o grubości poniżej 3 mm. Ze względu na niskie koszty cięcia oraz duże możliwości zakres stosowania metody cięcia gazowego jest bardzo szeroki. Metoda ta znajduje zastosowanie zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i w przydomowych warsztatach.

Cięcie wodą

Cięcie wodą to nowoczesna i unikalna metoda pozwalająca na wycinanie różnorodnych, nawet bardzo skomplikowanych kształtów nie tylko w metalu, ale też w innych materiałach. To metoda cięcia na zimno konkurująca z termicznymi metodami cięcia materiałów.

W przypadku metali strumień wody może obrabiać materiały o większej grubości niż laser. Cięcie wodą nie powoduje zmian w strukturze obrabianych materiałów, jakość ciętych krawędzi jest bardzo wysoka, nie wydzielają się pyły ani gazy.

Cięcie plazmowe

Cięcie plazmowe to metoda polegająca na topieniu i wyrzucaniu materiału ze szczeliny cięcia przy pomocy elektrycznego łuku plazmowego o dużej energii kinetycznej. Do zalet cięcia plazmą należą: duża prędkość cięcia, szeroki zakres grubości cięcia, wysoka precyzja cięcia, gładkie krawędzie, szybkie przebijanie się przez materiały, niewielkie straty materiałowe.

Gdy metale chcemy przeciąć w swoim gospodarstwie domowym, we własnym garażu, w domu czy w piwnicy, można to zrobić za pomocą pił i przecinarek do metalu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button