Technika samochodowa

Wahacze i sworznie wahaczy – ich znaczenie w samochodzie

Elementy takie jak wahacze, na co dzień pozostają niewidoczne, a ich znaczenie bywa niedoceniane. Niemniej jednak odgrywają one kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa, a także komfortu jazdy. Same wahacze nic by jednak nie zdziałały, gdyby nie dodatkowe części podwozia umożliwiające ich właściwą pracę. Mowa tutaj przede wszystkim o sworzniach wahaczy.

Do czego służą wahacze?

Podstawowym zadaniem wahaczy jest kontrola ruchu kół. Rzecz w tym, że to właśnie dzięki tym sztywnym, ale wykonującym obroty elementom, możliwe jest utrzymanie stałego toru jazdy. Za sprawą wahaczy koła wracają do pozycji wyjściowych po wejściu w zakręt czy też najechaniu na wyboje. Wahacze odpowiadają również za stabilizację kół, a częściowo nawet za amortyzację jazdy. Często określa się je najważniejszymi elementami łączącymi nadwozie z kołami, a tym samym również z podwoziem.

Rola sworznia w działaniu wahacza

Sworznie to niejako dodatki do wahaczy, które umożliwiają ich właściwą pracę. Są to elementy skrętne, które wkręca się do zwrotnic kół. Z drugiej strony sworzeń oczywiście jest połączony z wahaczem. Tym samym stanowi on połączenie tych dwóch elementów. Niesprawne sworznie wahaczy powodują utratę połączenia nadwozia z kołami, a więc jazda staje się całkowicie niemożliwa. Oczywiście nie zawsze awaria sworzni oznacza całkowite zerwanie połączenia. Czasami prawidłowe działanie wahaczy zostaje po prostu ograniczone, co może być bardzo niebezpieczne. W takiej sytuacji kierowca częściowo traci bowiem kontrolę nad pojazdem. Koła potrzebują więcej czasu, aby wrócić do pozycji wyjściowej oraz pogarsza się przyczepność pojazdu do jezdni.

Wybór i wymiana sworzni wahacza

Sworznie wahaczy to elementy eksploatacyjne, które ze względu na swoje położenie, a także intensywną eksploatację, prędzej czy później ulegają zużyciu. Wymianę tych części warto przeprowadzać odpowiednio wcześnie, kiedy ich zużycie nie jest jeszcze na tyle duże, aby obniżać bezpieczeństwo jazdy. Wybierając sworznie wahaczy warto szukać wśród produktów od renomowanych producentów, aby mieć pewność w kwestii jakości tych elementów. Szeroki wybór sprawdzonych sworzni wahaczy znaleźć można między innymi pod adresem https://www.ucando.pl/k/sworznie-wahaczy/U030302.

Wymiana sworznia wahacza jest relatywnie prosta. W tym celu należy odkręcić koło, a następnie przy pomocy ściągacza do sworzni wyjąć element ze zwrotnicy. Później trzeba odkręcić go od wahacza i powtórzyć wszystkie wymienione czynności w odwrotnej kolejności z nowym sworzniem.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button