ArtykułyTechnika samochodowa

Automatyczna skrzynia biegów cvt vs ecvt – poznaj różnice

Automatyczne skrzynie biegów powstały po to, aby w jak najmniejszym stopniu angażować kierowcę. Dużą popularnością cieszą się skrzynie CVT i E-CVT. Warto poznać najważniejsze różnice między nimi.

Co warto wiedzieć na temat automatycznej skrzyni biegów CVT?

Automatyczna skrzynia biegów CVT (Continuous Variable Transmission) jest to skrzynia bezstopniowa. Oznacza to, że nie jest ona ograniczona liczbą biegów. W tym przypadku modyfikacja przełożenia jest niezwykle płynna. Dlatego kierowca prowadzący samochód z taką skrzynią biegów nie odczuje żadnych szarpnięć podczas prowadzenia auta. Skrzynia CVT charakteryzuje się tym, że za przeniesienie napędu z silnika do dyferencjału odpowiedzialność ponosi pas znajdujący się między parami kół, czyli wariatorów. Elementy te zlokalizowane są na wole wejściowym i wyjściowym. W sytuacji, gdy jedna para kół stożkowych zbliża się do siebie, w następstwie dochodzi do zwiększenia promienia obrotu łańcucha wokół wału, który im odpowiada. Przez to, że łańcuch nie jest elastyczny drugie koła oddalą się od siebie i w konsekwencji pojawi się zmniejszenie promienia obrotu. Tak właśnie odbywa się modyfikacja przełożenia. Jest ona płynna i nieodczuwalna. Prezentowana skrzynia biegów wymaga odpowiedniego traktowania i spokojnej jazdy, gdyż to zmniejszy prawdopodobieństwo awarii. Gdy natomiast dojdzie do problemów technicznych z taką skrzynią koniecznie trzeba odwiedzić profesjonalny serwis automatycznych skrzyń biegów.

Jaka jest zasada działania skrzyni bezstopniowej E-CVT?

Innym rodzajem bezstopniowej automatycznej skrzyni biegów jest skrzynia E-CVT. Znajduje się ona na pokładzie samochodów hybrydowych. W szczególności występuje w pojazdach marek Toyota i Lexus. Budowa tej skrzyni biegów w dużym stopniu odbiega od konstrukcji występującej w przypadku CVT. W jej skład wchodzi układ kół zębatych. Zasadniczym elementem całej konstrukcji jest wewnętrzne koło zębate zwane inaczej koronowym, które otacza mniejsze zewnętrznie uzębione koła zębate, czyli tak zwane satelity. One z kolei zazębiają się z kołem słonecznym, które występuje w środku przekładni. Silnik przekazuje do tych kół moment obrotowy. Zaletą tej automatycznej skrzyni biegów jest bardzo duża wytrzymałość.

Jakie są zalety skrzyni CVT?

Warto także powiedzieć o mocnych stronach automatycznej skrzyni biegów CVT. W tym przypadku najważniejszym atutem jest:

  • wyjątkowo dobra płynność jazdy,
  • wysoka płynność przyspieszenia,
  • niskie zużycie paliwa w trakcie spokojnej jazdy.

Samochód z automatyczną skrzynią biegów – dla kogo?

Automatyczne skrzynie biegów niezależnie od rodzaju montuje się przede wszystkim w samochodach miejskich. Co więcej, jest to opcja idealna dla osób, które preferują i praktykują spokojną jazdę.

Na początku jazda samochodem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów, na przykład CVT może być dość specyficznym doświadczeniem. Jednakże po krótkim czasie kierowca przyzwyczaja do się jazdy takim autem. Nie oznacza to jednak, że jest to opcja, która zadowoli każdą osobę. Kierowcy, którzy zainwestują w samochód z taką skrzynią biegów powinni pamiętać o spokojnej jeździe. Co więcej, kwestią bardzo ważną jest systematyczna wymiana oleju. Takie działania zmniejszą prawdopodobieństwo awarii. Natomiast, gdy do niej dojdzie istotne jest to, aby skorzystać z usług jakie zapewnia profesjonalny serwis automatycznych skrzyń biegów, taki jak na przykład https://www.autojozefow.pl/serwis/.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button