Technika samochodowaTechnika silnikowa

Działanie manualnej skrzyni biegów

Manualna skrzynia biegów użytkowana jest przez wielu kierowców na całym świecie. Do tej pory te podzespoły są uznawane za najpopularniejsze przekładnie dostępne na rynku i to nie bez powodu. Zmiana przełożeń za pomocą mechanizmu pozwala na dostosowanie prędkości odpowiednio do warunków, a co najważniejsze manualne skrzynie biegów w odróżnieniu od automatycznych przynoszą większą radość z użytkowania. Czy tak jest na pewno?

W jaki sposób działa skrzynia manualna?

Tego rodzaju skrzynia biegów wymaga wprawy kierowcy, ponieważ każde przełożenie musi być uprzednio zmienione za pomocą wciśnięcia sprzęgła oraz przesunięcia drążka ze zmianą biegów. Dzięki temu pozycja drążka doprowadza do sprzęgania ze sobą odpowiednich kół zębatych, a mianowicie koła napędzającego, który jest osadzony na wałku sprzęgłowym wraz z kołem napędzanym na wałku pośrednim. Jak działa manualna skrzynia biegów? Za zmianę przełożeń są odpowiedzialne koła zębate, w których występuje:

  • przełożenie jednostopniowe. Tutaj do pracy zaangażowane są dwa koła zębate, a mianowicie koło napędzające (które przenosi moc do silnika) i koło napędzane,
  • przełożenie dwustopniowe. W tym przypadku do pracy zastosowane są dwie pary kół zębatych,
  • pięciostopniowa skrzynia biegów, jako najpopularniejszy rodzaj dostępny na rynku. Do pracy tej skrzyni wykorzystuje się sześć par kół zębatych.

Manualna skrzynia biegów- najważniejsze cechy

Jakie można wymienić zalety manualnej skrzyni biegów? Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że manualne skrzynie biegów są bardziej trwałe, a co najważniejsze sporo tańsze w naprawie w stosunku do skrzyń automatycznych. Jeżeli podczas wzmożonej eksploatacji wystąpi awaria to należy pamiętać, że w przypadku skrzyni manualnej będzie to o wiele tańszy koszt. Ten rodzaj skrzyni biegów zapewnia również dynamiczną jazdę oraz lepszą kontrolę nad pracą silnika. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę koszt samego auta, który z wyposażeniem manualnej skrzyni biegów będzie z pewnością dużo tańszy. Kierowcy, którzy dużo podróżują na terenach nierównych i pagórkowatych również będą bardziej zadowoleni z pracy skrzyni manualnej, która sprawdzi się dużo lepiej niż wersja automatyczna. Jeżeli chodzi o wytrzymałość tych dwóch podzespołów to także należy wziąć pod uwagę fakt, że skrzynia manualna będzie bardziej wytrzymałym elementem mechanicznym odpowiadającym za płynną zmianę przełożeń.

Czy manualna skrzynia biegów to dobry wybór dla kierowców?

Z pewnością tak! Szczególnie dla początkujących osób, które zaczynają dopiero swoją przygodę za kółkiem, wybór manualnej skrzyni biegów będzie najlepszym rozwiązaniem. Kierowcy, którzy nie mają dużego doświadczenia z prowadzeniem pojazdu powinni decydować się na wybór tradycyjnej skrzyni biegów, także jeżeli chodzi o lepsze wyczucie auta. Chodzi tutaj też o występujące awarie, które mogą się przytrafić szczególnie młodym kierowcom. W takiej sytuacji koszty naprawy związane z wymianą skrzyni biegów będą również znacznie tańsze. Na sam koniec nie można zapominać o tym, że komfort jazdy ze zmianą biegów manualnie jest dużo przyjemniejszy.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button