Artykuły

Ubezpieczenie samochodu – jak sprawdzić, do kiedy ważne jest OC?

Jeżeli posiadasz samochód to w swoim kalendarzu musisz posiadać kilka dość ważnych dat. Najważniejszą z nich jest moment opłacenia składki ubezpieczenia komunikacyjnego. Jest to polisa, która jest wymagana nawet w przypadku samochodów, które stoją w garażu. Każdy samochód w naszym kraju musi mieć opłacone ubezpieczenie OC – to ubezpieczenie chroni jego posiadacza przed następstwami wypadków. Konieczne jest więc pamiętanie , do kiedy samochód ma ważną ochronę ubezpieczeniową. A jeżeli jakimś cudem zapomnimy do kiedy jest ubezpieczenie to warto wiedzieć do kiedy jest ważna polisa OC.

Sprawdzenie ważności polisy OC łatwe dzięki UFG

Polisy głównie są zawierane na cały rok. 12 miesięcy to standard ważności takiego ubezpieczenia. Są oczywiście wyjątki, bo zakłady ubezpieczeń oferują różne dostosowane do potrzeb krótsze umowy. Takie umowy mogą być zawierane na okres 30 dni lub jak ktoś woli 3 miesięcy. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie dostępnych propozycji ubezpieczenia w darmowym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych. Taki kalkulator wyświetli on najkorzystniejsze ceny dostępnych ubezpieczeń komunikacyjnych dla Twojego auta.

Nie trzeba jednak pamiętać, kiedy kończy się polisa samochodu. Lecz dobrze jest pamiętać datę zawieranych przez siebie umów i nie jest konieczne ich zapisywanie w kalendarzu. Natomiast ważność polisy OC można sprawdzić na stronie UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego)

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada wszelkie dane na temat podpisywanych polis OC w naszym kraju. Każde TU przekazuje na bieżąco informacje o zawartych polisach, przez co baza UFG jest aktualna zawsze. W tym systemie oprócz informacji o datach ważności wszystkich polisa znajdują się tam wszystkie wnioski związane z odszkodowaniami i ich wypłatami.

W jaki sposób zweryfikować ważność polisy OC za pośrednictwem UFG? Na ich stronie należy podać rejestrację pojazdu lub numer VIN – jest to numer nadwozia samochodu, który można znaleźć na podszybiu samochodu lub w dowodzie rejestracyjnym. Po wprowadzeniu tych danych na ekranie wyświetli nam się ważność ubezpieczenia OC. W ten sposób możemy sprawdzić każdy samochód stojący na parkingu, a także ważność swojej polisy.

Jest to bardzo przydatne, w szczególności gdy doszło do stłuczki parkingowej. Ponieważ przed “dogadaniem się” ze sprawcą, możemy zweryfikować czy posiada on ważne OC samochodu, a nie wpuszcza nas w przysłowiowe “maliny”.

Alternatywna droga sprawdzenia OC

Możliwość sprawdzenia ubezpieczenia OC to znacząca wygoda i ułatwienie dla kierowców. Jest to przydatne podczas weryfikowania ważności naszego ubezpieczenia, ale także podczas stłuczek parkingowych. Przydatne to jest także podczas zakupu używanego samochodu, bo w łatwy sposób możemy zweryfikować czy dany samochód posiada ważna polisę ubezpieczeniową, która musi być ważna w momencie powrotu samochodem od sprzedawcy.

Istnieją jeszcze 2 alternatywne sposoby zweryfikowania ważności ubezpieczenie oprócz UFG. Pierwszą z nich jest aplikacja mobilna UFG Kup Auto dostępna ona jest na urządzenia mobilne z iOS oraz Androidem. Ta aplikacja w szybki sposób pomaga nowemu nabywcy zweryfikować czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC.

Drugą opcją jest skorzystanie ze strony internetowej historiapojazdu.gov.pl jest to strona, która na podstawie bazy danych CEPiK umożliwia sprawdzenie czy OC danego samochodu jest ważne. Aby sprawdzić na tej stronie ważność polisy trzeba podać jeszcze dodatkowo datę pierwszej rejestracji samochodu, co nie uda się uzyskać w prosty sposób na ulicy podczas stłuczki. Ten sposób jest idealny do zweryfikowania polisy naszego samochodu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button