Artykuły

Skup aut – od czego zależy cena samochodu?

Sprzedaż samochodu w skupie jest najszybszym sposobem na to, by pozbyć się niechcianego samochodu. Oszczędza nam to długotrwałych poszukiwań nabywcy i wstawiania ogłoszeń do Internetu. Wystarczy jeden telefon, mail czy wysłanie zdjęć przez formularz, a już po paru dniach możemy się spodziewać pracownika, który oceni stan pojazdu i zaproponuje kwotę. Możemy też liczyć na płatność w gotówce lub przelew na konto, w zależności od preferencji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kwota, jaką możemy otrzymać, zależy od wielu czynników.

Samochód osobowy czy dostawczy

W większości przypadków za samochód osobowy otrzymamy mniejszą kwotę niż za samochód dostawczy. Dostawczaków jest mniej na rynku, przez co cieszą się większym zainteresowaniem i można się za nie spodziewać większych stawek. Pamiętajmy, że skup po odkupieniu od nas samochodu też szuka na niego nabywcy.

Marka i model

Za wszelkie marki premium, często niezależnie od stanu technicznego, możesz otrzymać większą kwotę. Znaczenie mają też konkretne modele. Lepiej wyceniane są modele, które mają dobrą renomę i cieszą się opinią niezawodnych, a także samochody, które cieszą się dużą popularnością i są na przykład dobrym wyborem na pierwszy samochód.

Rocznik

Skupy najczęściej są zainteresowane zakupem aut używanych wyprodukowanych po 1995 roku. Niektóre przyjmują także starsze modele, choć kwota będzie stosownie niższa. Na ogół im młodszy samochód, tym więcej możemy zarobić na jego sprzedaży do skupu, choć nie jest to regułą – duże znaczenie ma obiegowa opinia o modelu.

Stan techniczny

Wiele zależy też od stanu technicznego. Teoretycznie w skupie możesz zostawić samochód zarówno sprawny, jak i powypadkowy wrak. W praktyce cena może się znacznie różnić. Pracownik skupu sam oszacuje, jak kosztowna będzie naprawa bądź jak wartościowe części można wydobyć z pojazdu. Wartość samochodu zaniżać będzie więc na przykład spory przebieg czy uszkodzony silnik. Co ważne, auta sprowadzane zza granicy też osiągają niższą wartość w skupach.

Historia serwisowa

Pracownicy skupów zwracają dużą uwagę na historię serwisową. Jeśli regularnie dokonywaliśmy przeglądów i naprawialiśmy samochód i mamy na potwierdzenie poprawnie wypełnioną książkę serwisową, możemy spodziewać się bardziej satysfakcjonujących kwot.

Stan wizualny

Pierwsze, co widzi potencjalny nabywca w skupie aut, to stan wizualny pojazdu. Dlatego duże znaczenie ma to, jak prezentuje się lakier (a co za tym idzie, czy jest jednolity) i to, w jakim stanie jest tapicerka. Więcej pieniędzy możemy też dostać za samochód ze skórzaną tapicerką. Jeśli samochód jest powypadkowy (nawet po drobnych stłuczkach) wycena może być niższa ze względu na wgniecenia czy zarysowania.

Stan techniczny i wyposażenie

Po przejrzeniu stanu wizualnego samochodu, pracownik zweryfikuje też stan techniczny i wyposażenie samochodu. Istotne jest, jakie nakłady finansowe będą niezbędne, by dokonać koniecznych napraw przed puszczeniem samochodu w dalszy obieg. Jeśli pozbywasz się sprawnego samochodu, możesz liczyć na bardziej atrakcyjną kwotę. Wiele osób nie zdaje sobie jednak nawet sprawy z tego, jakie są problemy z samochodem, z którego korzystały przez długie lata. Warto przed sprzedażą przyjrzeć się pojazdowi by wiedzieć, na jakie kwoty można się nastawiać. W przypadku wyposażenia pod uwagę bierze się na przykład poduszki powietrzne, klimatyzację, czy ogrzewanie foteli i kierownicy. W przypadku starszych modeli trudno liczyć na dodatkowe pieniądze za bogate wyposażenie, ale atutem mogą być aluminiowe felgi.

Przebieg i zastosowanie

Przebieg ma ogromne znaczenie podczas sprzedaży auta. Za samochód z niższym przebiegiem otrzymamy proporcjonalnie więcej pieniędzy. Jeśli jednak chcecie cofać przebieg, nie róbcie tego nawet dla większej stawki. Skupy są w stanie to wykryć, a cofanie przebiegu jest niezgodne z polskim prawem. Liczy się także to, jakie było wcześniejsze zastosowanie pojazdu, na przykład czy był taksówką.

Skupy pojazdu sprawiają, że możesz szybko sprzedać niechciany samochód i dostać za to pieniądze od ręki. Skupy takie jak odkupieauto.pl podchodzą do każdego klienta i umożliwiają negocjowanie stawek, dzięki czemu można liczyć na wypracowanie satysfakcjonującego obie strony rozwiązania. Dużym atutem skupu jest formularz kontaktowy, dzięki któremu można uzyskać bezpłatną wycenę jeszcze przed spotkaniem z pracownikiem skupu.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button