Artykuły

Opony samochodowe – rozmiary i oznaczenia

Każdy kierowca co jakiś czas musi kupić nowe opony do swojego samochodu albo zmienić je na zimowe. Nie wiesz, co oznaczają poszczególne symbole albo jaki rozmiar będzie odpowiedni do Twojego auta? Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę.

Wybór właściwych opon wymaga podstawowej wiedzy, którą poniżej prezentujemy w pigułce. Poznaj rozmiary opon, a także inne parametry, które mają znaczenie w trakcie ich zakupu.

Najważniejsze oznaczenia na oponach samochodowych 

Na każdej oponie znajduje się informacja o jej rozmiarze, ale też szereg innych oznaczeń. Możemy sprawdzić, w jakim kraju została wyprodukowana, w której fabryce (ciąg liczb i liter), a także odczytać datę produkcji (dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, a dwie kolejne rok).

Często na ogumieniu jest też informacja o maksymalnym obciążeniu (MAX LOAD) lub dopuszczalnym ciśnieniu (MAX INFLATION). Z kolei oznaczenie RUN FLAT oznacza, że w razie utraty ciśnienia w oponie, można dalej jechać – najlepiej na najbliższą stację benzynową. Różni producenci stosują jednak inne symbole – można spotkać się też z takimi jak RFT, DSST, EMT, CSR czy ZP.

Dodatkowo na oponie widnieje też informacja, czy jest ona przeznaczona na sezon zimowy. Sprawdź, czy znajduje się na niej symbol śnieżynki, który oznacza, że jest to opona zimowa. 

Podstawowe oznaczenia na oponach

Wymieńmy parametry, które są najważniejsze podczas zakupu opon, jeśli chodzi o rozmiary i ich dopasowanie do auta. Dopasowanie odpowiednich opon zapewnia bezpieczną jazdę. Każde oznaczenie jest wytłaczane na bokach ogumienia i składa się z trzech części, które odnoszą się do trzech parametrów. Pierwsza to szerokość ogumienia, druga oznacza wysokość profilu, a ostatnie jest oznaczenie radialnej konstrukcji opony wraz z liczbą, która oznacza średnicę felgi. 

Inne parametry opon

Trzeba też pamiętać o indeksie nośności opony oraz indeksie prędkości. Oba oznaczenia są zamieszczane najczęściej za rozmiarami opon. 

Indeks nośności opony. Ten parametr informuje o maksymalnym możliwym obciążeniu auta (zakładamy, że jedziemy z największą dopuszczalną prędkością). 

Indeks prędkości. Ma znaczenie, jeśli potrzebujemy znać maksymalną prędkość, z jaką możemy jechać na danych oponach. Głównym wyznacznikiem tego powinna być homologacja. Dodatkowo występują wyjątki jak np. fakt, że ów indeks może być niższy w oponach zimowych bądź dojazdowych. W tej sytuacji musi pojawić się naklejka informująca o tym fakcie w widocznym miejscu.

Szczegółowe informacje na temat oznaczeń na ogumieniu samochodowym, homologacji oraz stopniu zużycia opony znajdziesz tutaj: https://qservicecastrol.eu/rozmiary-i-oznaczenia-opon-samochodowych/ 

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button