Artykuły

Pożyczka leasingowa – czym się różni od leasingu?

Aktualnie na rynku jest ogromna liczba produktów przeznaczona dla przedsiębiorców, dzięki którym mogą polepszyć sytuację finansową. Bardzo szeroka gama kredytów i pożyczek pozwala na finansowanie aktualnych inwestycji. Natomiast leasing pozwala na użytkowanie maszyn oraz samochodów bez konieczności ich kupowania. Łącząc opcję kredytu dla firm oraz leasingu, uzyskamy pożyczkę leasingową.

Czym jest pożyczka leasingowa?

Nie jesteś płatnikiem VAT? Pożyczka leasingowa jest produktem finansowym stworzonym dla Ciebie.

Pożyczka leasingowa stanowi pośrednie rozwiązanie pomiędzy kredytem dla firm a leasingiem. Produkt został stworzony z myślą o przedsiębiorcach, którzy otrzymują dotacje unijne, przez co mają problem z uzyskaniem zgody na leasing.Jeżeli chcesz kupić używany pojazd od indywidualnych sprzedawców, pożyczka leasingowa jak najbardziej znajdzie tu swoje zastosowanie. Pożyczkę leasingową wrzucamy w koszty prowadzenia działalności, bez konieczności obejmowania jej podatkiem od towarów i usług. Do raty miesięcznej wliczony jest podatek VAT.

Jeśli poszukujesz nowego samochodu, sprawdź ofertę na stronie MyLease.pl – Leasing samochodu.

Czym pożyczka leasingowa różni się od leasingu?

Opcje finansowania jak pożyczka leasingowa, przypominające bardziej kredyt oraz leasing są podobne, lecz występują między nimi różnice.

Poniżej przedstawię dość widoczne rozbieżności pomiędzy leasingiem a pożyczką.

  • Właścicielem przedmiotu w pożyczce leasingowej jest przedsiębiorca korzystający z przedmiotu finansowanego, a nie bank jak w przypadku leasingu. Dotyczy to pojazdów samochodowych oraz urządzeń i maszyn.
  • W obu przypadkach finansowa występuje procedura uproszczona, lecz w pożyczce jest ona znacznie prostsze. Często opłata wstępna/początkowa w przypadku pożyczki nie jest wymagana.
  • Okres obowiązywania umowy leasingowej z firmą finansującą jest zupełnie inny niż okres w pożyczce leasingowej.W leasingu okres minimalny odpowiada 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu. Okres umowy, jaki będzie obowiązywał w takim przypadku to 2-3 lata. Większa elastyczność jest zauważalna w pożyczce leasingowej, w której umowa może zostać podpisana na okres od kilku miesięcy do kilku lat. Zależne jest to od warunków, które zostały zawarte z firmą, która udzieliła finansowania

Firmy leasingowe świadczą oba rodzaje usług finansowych- leasing oraz pożyczkę leasingową.

Jeżeli nie masz wystarczającej zdolności kredytowej na opcję finansowania, jaką jest leasing nie wszystko stracone. W przypadku pożyczki leasingowej firmy udzielające zobowiązania akceptują mniejsza zdolność pożyczkobiorcy.

Pożyczka oraz leasing mogą być wykorzystane do celu zakupu środków trwałych.

Do kogo skierowana jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa to produkt finansowy skierowany do:

  • przedsiębiorców, którzy ubiegają się o dotacje z Unii Europejskiej,
  • firm niebędących płatnikami VAT,
  • firm, które poszukują finansowania środków trwałych objętych 8% stawką VAT (np. sprzęt medyczny),
  • rolników

Im mniejsza kwota pożyczki, tym łatwiej uzyskać zgodę na finansowanie w firmie leasingowej, gdzie formalności będą sprowadzone do minimum. Procedura uproszczona charakteryzuje się tym, że pożyczkobiorca ma za zadanie dostarczyć tylko odpis dowodu osobistego oraz przychód, jaki był w roku minionym. Oznacza to brak konieczności wyciągania z księgowości dokumentów finansowych.

Na podstawie wymienionych dokumentów firma finansująca, a dokładnie departament ryzyka oceni zdolność przedsiębiorcy. Warunki, które klient zaakceptuje, nie zawsze zostaną zaakceptowane przez analityka, dlatego też warto posłuchać rady handlowca, który nas obsługuje. Takie osoby mają codziennie styczność z tematem i są w stanie przybliżyć nam warunki, które są bardziej realne do spełnienia.

Pożyczka leasingowa a zdolność kredytowa.

W przypadku leasingu, wnioskowanie nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorcy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pożyczki leasingowej. Znaczna ilość pożyczkodawców wpisuje pożyczki do baz BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Jeżeli planujesz zaciągnąć kolejne zobowiązania kredytowe, warto wziąć to pod uwagę, gdyż pożyczka leasingowa zaciągnięta na pożyczkobiorcę obniża zdolność kredytową.

Zabezpieczenie pożyczki leasingowej.

W przypadku ryzyka związanego ze zdolnością kredytową klienta pożyczkodawca stosuje zabezpieczenia. W przypadku dużych kwot/wartości przedmiotu jest to obligatoryjny zabieg, który charakteryzuje się następującymi sposobami:

  • weksel,
  • cesja z dotacji,
  • weksel z ubezpieczenia

Oprocentowanie pożyczki leasingowej

Kalkulację pożyczki leasingowej można wyliczyć bardzo często on-line na stronie MyLease.pl – Kalkulator leasingowy. Kalkulatory są dostępne na różnych stronach firm leasingowych. Dzięki nim można w łatwy sposób wyliczyć ratę leasingową.

Potrzebne parametry do wprowadzenia w kalkulator:

  • Wartość samochodu
  • Kwotę wkładu własnego – OW (opłata wstępna)
  • Proponowaną stopę oprocentowania
  • Okres pożyczki w latach

Kalkulator pożyczki leasingowej przeliczy wprowadzone parametry i przedstawi kwotę miesięcznej raty pożyczki, sumę opłat proc., harmonogram spłat oraz odsetki.

Pamiętaj, że jest to tylko poglądowa oferta wygenerowana przez kalkulator. Jeżeli chcesz otrzymać wiarygodną ofertę, sugeruję wypełnić formularz kontaktowy. Kolejnym etapem będzie kontakt handlowca/doradcy, który przeprowadzi Cię przez cały proces uzyskania pożyczki.

Kiedy warto skorzystać z pożyczki leasingowej?

Jeżeli planujesz sfinalizować w ramach pożyczki zakup środków trwałych na okres dłuższy niż rok, pożyczkę leasingową możesz przeznaczyć na zakup:

  • samochodów osobowych i dostawczych,
  • nieruchomości,
  • sprzętu IT, rolniczego oraz medycznego,
  • pojazdów ciężarowych,
  • maszyn i urządzeń (maszyn rolniczych także).

Reasumując, pożyczka leasingowa przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy nie są podatnikami VAT oraz korzystają z unijnych dotacji. Jeżeli leasingodawca nie wyraził zgody na finansowanie, pożyczka leasingowa może być jednym z lepszych rozwiązań.

Zdecydowanie jest to produkt, który powstał z myślą o przedsiębiorcach, którzy w mniejszym lub większym stopniu nie mogą liczyć na dofinansowanie z banku. Minimum formalności ubiegającego się o finansowanie będzie kolejnym atutem, który wpływa na decyzję. Brak konieczności wykupu przedmiotu finansowania, ponieważ podczas uruchomienia pożyczki przedmiot staje się naszą własnością.

W leasingu przedmiot jest własnością udzielającego finansowania.

Mam nadzieję, że powyższy tekst wyjaśnił, na czym polega pożyczka leasingowa, jakie są różnice między leasingiem a pożyczką oraz dla kogo przeznaczony jest ten produkt finansowy. Jeśli poszukujesz zaufanych doradców, warto skontaktować się z specjalistami na stronie MyLease.pl.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button