ArtykułyPolecane

Wynajem długoterminowy vs. leasing. Co wybrać, aby zaoszczędzić?

Na pytanie, czy lepiej wybrać wynajem długoterminowy, czy też leasing trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od naszej sytuacji finansowej oraz konkretnych potrzeb związanych z użytkowaniem samochodu.

Na pytanie, czy lepiej wybrać wynajem długoterminowy, czy też leasing trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od naszej sytuacji finansowej oraz konkretnych potrzeb związanych z użytkowaniem samochodu.

Co łączy wynajem długoterminowy z leasingiem?

Z pewnością cechą wspólną wynajmu długoterminowego i leasingu jest to, że unikamy zamrożenia kapitału i możemy przeznaczyć środki na bieżące wydatki i inwestycje — w odróżnieniu do zakupu samochodu za gotówkę, kiedy zmuszeni jesteśmy wydać jednorazowo dużą sumę. Dodatkowo, zyskujemy możliwość odliczenia podatku VAT od kosztów związanych z codzienną eksploatacją i zaliczania np. comiesięcznych rat do kosztów uzyskania przychodu. Korzystanie z wynajmu długoterminowego lub leasingu nie obniża naszej zdolności kredytowej i nie wiąże się z wieloma skomplikowanymi formalnościami.

Wynajem długoterminowy vs. leasing 

Przedsiębiorcy decydują się na wynajem długoterminowy ze względu na komfort oraz przewidywalność kosztów jakie gwarantuje ten rodzaj usługi. Jeśli planujemy stosunkowo często zmieniać samochody — wynajem długoterminowy to idealna opcja. Umowa zazwyczaj podpisywana jest na krótszy czas (np. 2-3 lata) i pozwala na korzystanie z nowych pojazdów. Po zakończeniu trwania umowy przedsiębiorca oddaje samochód firmie wynajmującej, nie musi przejmować się jego sprzedażą i ma możliwość podpisania kolejnej umowy na wynajem długoterminowy nowego auta. Stałe, comiesięczne raty ustalane są przed podpisaniem umowy na podstawie przewidywanej utraty wartości samochodu oraz marży finansującego, i nie zmieniają się przez cały czas trwania wynajmu. Pełną przewidywalność kosztów można osiągnąć, jeśli Klient zdecyduje się wykupić pakiet usług, w skład którego wchodzi ubezpieczenie, opieka serwisowa, Assistance, wymiana, przechowywanie opon itp. Dzięki temu, osoba wynajmująca nie jest obciążona niespodziewanymi kosztami w trakcie użytkowania auta, np. podczas pojawienia się awarii lub usterek, i łatwiej jest jej określić plan wydatków na dany okres.

W przypadku leasingu, przedsiębiorca również opłaca comiesięczne raty, jednak ich wartość jest wyższa, niż raty za wynajem. Wynika to z faktu, że Klient przez cały czas trwania umowy spłaca wartość pojazdu, powiększoną o marżę finansującego, i ma możliwość jego wykupienia w korzystnej cenie po zakończeniu okresu leasingowego. Cena wykupu jest zazwyczaj znacznie niższa w porównaniu do wartości rynkowej auta. Ponadto, leasingobiorca sam opłaca koszta związane z posiadaniem i eksploatacją pojazdu — z jednej strony sam decyduje o wyborze usługodawcy, z drugiej strony musi liczyć się z niespodziewanymi i nieprzewidywalnymi wydatkami. W przypadku leasingu, umowa powinna być podpisana na co najmniej 40% okresu amortyzacji — zazwyczaj obejmuje to okres około 5 lat.

Wybierając pomiędzy wynajmem długoterminowym a leasingiem, zastanówmy się dokładnie jakie są nasze potrzeby i oczekiwania względem samochodu, jak wysoką ratę jesteśmy w stanie zapłacić i na jaki okres chcemy zawrzeć umowę. Jeśli interesuje nas wykupienie samochodu po okresie trwania umowy i mamy potrzebę sami zadecydować o firmie serwisującej i ubezpieczającej — wybierzmy leasing. Jeśli jednak zależy nam na płaceniu niższej raty, korzystaniu z nowych modeli znanych marek, częstej zmianie pojazdów oraz na utrzymaniu płynności finansowej dzięki stałym wydatkom na samochód — poszukajmy odpowiedniego dla siebie modelu auta i podpiszmy umowę wynajmu długoterminowego.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button