Artykuły

Najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać ubezpieczając samochód

Ubezpieczenie samochodu to obowiązek każdego właściciela pojazdu, który w najbliższym roku będzie poruszał się po drogach. Co więcej, nawet w sytuacji, gdy nasz samochód stoi nieużywany, niezbędne jest wykupienie dla niego obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. O czym należy pamiętać, ubezpieczając swój samochód?

Nie masz ważnego OC? Szykuj się na wysoką karę

Kupiliśmy nowy samochód i zastanawiamy się, jakie formalności należy dopełnić, by w pełni legalnie poruszać się po drogach? Najważniejsze, co powinniśmy zrobić to wykupić ubezpieczenie OC w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli zakupiliśmy samochód używany, mamy kilka wariantów do wyboru. Możemy poczekać na korespondencję z obecnej ubezpieczalni, która poinformuje nas o warunkach kontynuacji umowy ubezpieczeniowej. Jeśli jednak są to warunki nieodpowiadające nam, równie dobrze możemy zgłosić się do agenta ubezpieczeniowego, który zaprezentuje nam aktualną ofertę. Bardzo ważne jest jednak, by pamiętać o tym obowiązku.

W przypadku braku ważnego OC na samochód osobowy nawet jeden dzień jazdy bez ważnego ubezpieczenia to koszt kary w wysokości 1200 złotych. Brak ubezpieczenia w okresie od czterech do czternastu dni to 3010 złotych. Powyżej dwóch tygodni przyjdzie nam już zapłacić 6020 złotych.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód naszego samochodu

Jak dobrze wiemy, istnieje kilka rodzajów ubezpieczeń samochodowych. Najpopularniejsze to oczywiście ubezpieczenie OC, które finansuje szkody rzeczowe i zdrowotne innych uczestników ruchu, którzy ucierpieli wskutek zdarzenia spowodowanego przez nas. Jeśli jednak w tym samym zdarzeniu ucierpiał nasz pojazd, wszelkie koszty będziemy musieli ponieść z własnej kieszeni. W takim przypadku przyda się dodatkowe ubezpieczenie AC, które może zawierać w sobie ochronę przed ponoszeniem kosztów w takiej sytuacji. To bardzo przydatna polisa, która powinna być wykupiona przede wszystkim przez wszystkich kierowców, którzy dysponują relatywnie nowymi samochodami o wysokiej wartości.

W takim przypadku potencjalne szkody, ale też kradzież i wiele innych zdarzeń zostanie zabezpieczonych przez ubezpieczyciela.

Zakres ubezpieczenia AC  w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych różni się w odróżnieniu od zakresu ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie samochodu w Gdańsku pod kątem ubezpieczenia OC nie będzie różniło się zakresem ochrony. Zawsze suma ubezpieczenia wynosi tyle samo, a nam jako kierowcom, powinno zależeć na tym, by wartość składki ubezpieczeniowej była możliwie jak najniższa. Nieco inaczej wygląda to w przypadku ubezpieczenia AC. W przypadku tego produktu ubezpieczeniowego możemy spotkać się z bardzo szerokim zakresem ochrony. Dlatego też cena AC jest bezpośrednim wynikiem usług, które oferuje nam ubezpieczyciel w ramach polisy. Ubezpieczenie szyb samochodu? Ubezpieczenie opon? Ochrona przed kradzieżą? Te i wiele innych opcji ochrony możemy dobrać do swojego samochodu i tylko od nas zależy, w jaki sposób faktycznie chcemy chronić nasz pojazd.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button