Artykuły

Jak wygląda kurs prawa jazdy w Częstochowie?

Posiadanie własnego samochodu jest dziś celem większości młodych osób. Nie jest to zaskakujące, ponieważ przemieszczanie się za pomocą własnego pojazdu daje ogromną niezależność i pozwala na oszczędzenie czasu. Wymagania, które trzeba spełnić, zanim otrzyma się prawo jazdy, również są jednak duże. Przygotowanie do egzaminu w profesjonalnej szkole jazdy jest nieocenione i pomaga nie tylko przy zdawaniu egzaminu, ale również później, kiedy kierowca sam odpowiada za swoje bezpieczeństwo za kierownicą. Jak wygląda kurs prawa jazdy w Częstochowie? Ile kosztuje kurs prawa jazdy? Czy przed egzaminem trzeba wykonać określone badania?

Jak przebiega kurs na prawo jazdy?

Większość szkół jazdy oferuje kursy przygotowujące do zdawania egzaminów na wszystkie kategorie. Największą popularnością cieszą się jednak kursy przygotowujące do otrzymania prawa jazdy kategorii A i B. Kursy obejmują 30 godzin nauki teorii. Zajęcia trwają zazwyczaj tyle, ile lekcja w szkole, czyli 45 minut. Kursanci poznają zasady ruchu drogowego i przygotują się do jazdy za kierownicą. Ta umiejętność jest nabywana podczas 20 godzin jazdy w przypadku zdawania prawa jazdy kategorii A oraz 30 godzin w przypadku zdawania prawa jazdy kategorii B. Zajęcia praktyczne, w odróżnieniu od teoretycznych, trwają całą godzinę. Jazdy zaczynają się dopiero wtedy, kiedy kursant ukończył wszystkie zajęcia teoretyczne. Pierwsze zajęcia praktyczne zazwyczaj odbywają się na specjalnie przygotowanym placu. Początkujący kierowcy mogą w ten sposób „oswoić” się z samochodem i stopniowo rozwijać swoje umiejętności. Jazdy w ramach kursu powinni także uwzględniać na drogach o dopuszczalnej prędkości poruszania się powyżej 70 km/h i jazdę poza obszarem zabudowanym. Co ważne, nawet w przypadku kursów przyśpieszonych, pierwsze zajęcia nie mogą trwać więcej niż dwie godziny naraz. Po wyjeżdżeniu wszystkich godzin jazd, w szkole jazdy przeprowadzany jest egzamin wewnętrzny.

Prawo jazdy w Częstochowie

Co jest potrzebne do uzyskania prawa jazdy w Częstochowie?

Aby uzyskać prawa jazdy różnych kategorii, konieczne jest przejście kursu organizowanego przez szkołę jazdy, a następnie zdanie egzaminu państwowego (teoretycznego i praktycznego). Obecnie na kurs prawa jazdy można się zapisać bez wyrobionego profilu kandydata na kierowcę. Konieczne jest jednak wykonanie badań lekarskich (mogą je wykonywać tylko uprawnieni do tego lekarze). Koszt badań różni się w zależności od kategorii prawa jazdy – dla kategorii AM, A1, A2, A, B koszt wynosi 200 złotych. W przypadku zdawania egzaminów na prawo jazdy kategorii C, CE, D musimy również wykonać badania psychologiczne w cenie 150 złotych. Badania obejmują ogólny stan zdrowia oraz kontrolę wzroku, słuchu i równowagi. Lekarz wydaje terminowe lub bezterminowe orzeczenie, pozwalające na kierowanie pojazdem, zależnie od stanu zdrowia kandydata na kierowcę.

Kurs prawa jazdy Częstochowa

Kiedy można zapisać się na kurs na prawo jazdy i zdać egzamin?

Polskie prawo przewiduje możliwość rozpoczęcia kursu na prawo jazdy na trzy miesiące przed osiągnięciem pełnoletności. W takiej sytuacji konieczne jest udanie się do Urzędu Miasta lub Starostwa razem z rodzicem lub opiekunem prawnym. Urząd, do którego musi wybrać się kursant, jest zależny od miejsca zameldowania. Do Wydziału Komunikacji dostarcza się orzeczenie lekarskie, wypełniony wniosek oraz zdjęcie dowodowe. Niepełnoletni kursant może podejść do egzaminu państwowego na miesiąc przed ukończeniem 18 roku życia. Jednakże wcześniej wymagane jest przejście kursu, który w zależności od wielu czynników może trwać od 1 do 3 miesięcy. Jeżeli osoba niepełnoletnia zda egzamin przed ukończeniem 18 roku życia, dokument uprawniający do kierowania pojazdami otrzyma dopiero w dniu urodzin.

Szkoła nauki jazdy Częstochowa

Prawo jazdy Częstochowa cennik

Każda ze szkół jazdy oferuje kursy w ustalonej przez siebie cenie. Dla przedstawienia orientacyjnych cen posłużymy się więc jaka jest prawo jazdy Częstochowa cena w jednej z renomowanych szkół – Progress. Cena kursu na prawo jazdy kat. B dla uczniów wynosi 1600 złotych, natomiast dla kursantów, którzy zakończyli szkołę, cena wynosi 1900 złotych. Kurs Express (pozwalający na ukończenie kursu w 30 dni) i kurs rozszerzony kosztują 2000 złotych.  Kat. AM Szkoła progres oferuje jednak znacznie więcej kursów, które pozwalają młodym kierowcom przygotować się do egzaminów na różne kategorie prawa jazdy: kat. A (koszt 1500 złotych), kat. A1 (1300 złotych), kat. A2 (1500 złotych), kat. C (2100 złotych), kat. C E (2100 złotych), kat. C oraz C E razem (3600 złotych) i wiele więcej. Warto jednak pamiętać, że cena kursu na prawo jazdy w Częstochowie nie powinna być jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze szkoły jazdy. Kluczowe są jakość usługi, doświadczenie nauczycieli i profesjonalne przedstawianie zagadnień teoretycznych, częstotliwość kursów, długość trwania kursów, elastyczność grafiku oraz opinie innych kursantów.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button