Artykuły

Marka samochodu a koszt ubezpieczenia OC

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC bywają różne u poszczególnych ubezpieczycieli. Wpływa na to wiele czynników. Okazuje się, że jednym z nich jest marka samochodu. Dla ubezpieczyciela nie jest bez znaczenia, jakim autem jeździmy.

W Polsce ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Jednocześnie zakres tego ubezpieczenia jest regulowany przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że wszystkie zakłady ubezpieczeń sprzedają dokładnie taki sam produkt. Okazuje się jednak, że w różnych cenach. Ile kosztuje OC i jakie czynniki mają na to wpływ?

Co wpływa na cenę polisy OC?

Im wyższe ryzyko szkody, tym droższa polisa. Ta zasada dotyczy tak naprawdę każdego rodzaju ubezpieczenia, również OC komunikacyjnego. Jak zatem ubezpieczyciele szacują ryzyko? W przypadku OC branych jest pod uwagę bardzo wiele czynników. Najczęściej to:

 • wiek kierowcy,
 • doświadczenie – od ilu lat kierowca ma prawo jazdy,
 • miejsce zamieszkania – w dużych miastach jest większy ruch, a więc jest większe zagrożenie wypadkiem lub kolizją,
 • posiadane zniżki – nawet do 60-70%,
 • wiek samochodu,
 • pojemność silnika,
 • marka samochodu.

W tym artykule koncentrujemy się na ostatniej kwestii.

Marka samochodu a koszt OC

Dlaczego jedne marki samochodów sprawiają, że płacimy za OC więcej, a inne nie zwiększają tak bardzo ceny ubezpieczenia? Na taki stan rzeczy wpływa ocena, jakiej dokonują ubezpieczyciele. Niektóre marki są częściej wybierane przez kierowców należących do grupy ryzyka dla ubezpieczycieli. To zwykle młodzi kierowcy, niejednokrotnie mający prawo jazdy od niedawna. Takim osobom proponowane są najwyższe składki OC. Niektóre marki preferują również silniki o dużych pojemnościach, a to także przyczynia się do wyższej ceny ubezpieczenia. Większa pojemność silnika to możliwość rozwijania wyższych prędkości, a to z kolei większe prawdopodobieństwo kolizji lub wypadku.

Za jakie marki aut zapłacisz najwyższe OC?

Korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl, sprawdziliśmy, za jakie marki aut trzeba zapłacić najwyższe OC. Przyjęliśmy, że mamy maksymalny poziom zniżek – 60%. Okazuje się, że najdroższe pod względem OC są następujące samochody:

 • Volvo – 2660 zł,
 • BMW – 2379 zł,
 • Mazda – 2288 zł,
 • Mercedes-Benz – 1303 zł,
 • Audi – 955 zł,
 • Lexus – 918 zł.

Jakie marki aut mają najtańsze OC?

Skorzystaliśmy również z tej samej porównywarki ubezpieczeń, żeby znaleźć marki samochodów, dla których OC jest najtańsze. Również w tym przypadku przyjęliśmy poziom zniżek 60%. Otrzymaliśmy następujący wynik:

 • Dacia – 380 zł,
 • Suzuki – 398 zł,
 • Skoda – 436 zł,
 • KIA – 439 zł,
 • Fiat – 450 zł,
 • Seat – 453 zł,
 • Renault – 458 zł.

Gdzie szukać taniego ubezpieczenia OC?

Jeśli mamy samochód marki, która jest uważana za ryzykowną, nie uciekniemy od wyższego w porównaniu do innych marek OC. Możemy jednak zmniejszyć koszt takiej polisy. Trzeba po prostu znaleźć najtańsze OC. Jak to zrobić, podpowie nam ekspert.

– Aby znaleźć najkorzystniejsze – a więc najtańsze – OC, trzeba przeanalizować jak najwięcej ofert takich polis dostępnych na rynku. Gdybyśmy chcieli robić to w tradycyjny sposób, a więc prosić o kalkulację składki u każdego ubezpieczyciela po kolei, zajęłoby to bardzo wiele czasu. Na szczęście jest sposób dużo łatwiejszy i szybszy – zwraca uwagę ekspert Punkta. – Z pomocą przychodzi Internet. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby znaleźć najtańsze OC. Wystarczy skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Wpisujemy nasze dane oraz dane samochodu, a narzędzie błyskawicznie wyszuka dla nas odpowiednie oferty OC. W ten sposób można łatwo porównać składki u różnych ubezpieczycieli i wybrać najtańszą polisę – podkreśla ekspert.

Jak jeszcze obniżyć koszt OC?

Gdy jesteśmy właścicielem samochodu, którego marka jest zaliczana do jednej z droższych przy kalkulacji składki OC, warto spróbować w maksymalny sposób obniżyć koszt takiego ubezpieczenia. Jednym z rozwiązań jest znalezienie najtańszej oferty dzięki wspomnianej już internetowej porównywarce ubezpieczeń. Można również podjąć dodatkowe działania. Jeśli nie mamy wypracowanych maksymalnych zniżek OC, warto uczynić współwłaścicielem auta osobę mającą takie zniżki. Takie rozwiązanie przyda się również, gdy ubezpieczyciel stosuje zwyżki z powodu naszego młodego wieku lub braku doświadczenia za kierownicą.

Warto jeździć ostrożnie i gromadzić z roku na rok coraz wyższe zniżki, co przełoży się na tańsze OC. Jeśli wybierzemy składkę opłaconą jednorazowo, polisa będzie również nieco tańsza niż przy składce płaconej w dwóch ratach. Opłaca się także kupić OC w pakiecie z innymi ubezpieczeniami. Najlepiej jednak planować niższe koszty OC jeszcze przed zakupem samochodu i postawić na markę, dla której znajdziemy tańszą polisę.

Na cenę OC wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest marka samochodu. Warto sprawdzić jeszcze przed zakupem auta, jak jego parametry wpłyną na wysokość składki OC. Przede wszystkim jednak należy porównywać oferty różnych ubezpieczycieli, ponieważ wtedy mamy największą szansę na znalezienie najtańszej polisy.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button