PolecaneArtykuły

Kalkulator OC bez podawania danych – czy to działa?

Internetowa porównywarka ubezpieczeń pozwala na szybkie i darmowe wyliczenie składki OC. Jednakże każdy kalkulator OC wymaga podania odpowiednich danych. Sprawdziliśmy, jakie informacje należy przygotować przed kalkulacją.

Czy można znaleźć tanie ubezpieczenie OC nie podając jakichkolwiek danych? Otóż nie. Zakres OC jest ustalony prawnie, lecz jego cena zależy od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego, jak również parametrów ubezpieczanego pojazdu czy informacji na temat kierowcy. Bez danych na temat samochodu i jego właściciela nie da się więc dokonać kalkulacji składki.

Wpływ danych na cenę OC

Dlaczego przeprowadzenie kalkulacji składki OC wymaga danych na temat pojazdu i właściciela auta? W jaki sposób informacje te wpływają na cenę ubezpieczenia? Firmy ubezpieczeniowe zbierają różnego rodzaju dane statystyczne, dzięki którym mogą oszacowanie ryzyko związane z użytkowaniem pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę na to, kto staje się uczestnikiem zdarzeń drogowych, jakim samochodem jeździ oraz jakiego rzędu szkody powoduje lub odnosi. Na bazie zgromadzonych danych statystycznych ustalane są składki ubezpieczeniowe. 

O wysokości składki OC zadecydują nawet pozornie nieistotne szczegóły. Znacznie poważniejsze szkody powodują na przykład samochody o większej mocy. W dodatku, szybsze samochody częściej biorą udział w wypadkach i kolizjach. Dla niektórych już sama okazja do prowadzenia sportowego auta staje się pretekstem do szybszej jazdy. Więcej na temat, w jaki sposób konkretne informacje mogą wpłynąć na cenę OC znajdziesz na stronie https://mubi.pl/poradniki/kalkulator-oc-bez-podawania-danych/.

Dane potrzebne do wyliczenia składki OC

Ustalając wysokość składki, firmy ubezpieczeniowe zwracają uwagę na parametry pojazdu. Ceny zależą więc między innymi od: roku produkcji, marki, modelu, rodzaju paliwa czy pojemność silnika. W końcu z perspektywy towarzystwa ubezpieczeniowego, różne pojazdy wiążą się z odmiennym ryzykiem spowodowania szkody. Istotny okazuje się także sposób wykorzystania auta. Ubezpieczycieli interesuje przebieg samochodu, czy pojazd będzie służył jako auto służbowe, czy przewozimy nim dzieci, czy podróżujemy za granicę itp. Im bowiem intensywniej uczestniczymy w ruchu drogowym, tym bardziej narażamy się na ryzyko.

Firmy ubezpieczeniowe chętnie dowiedzą się także, jakie mamy doświadczenie za kółkiem, kiedy zrobiliśmy prawo jazdy i czy spowodowaliśmy kiedykolwiek wypadek lub kolizję. Zbieranie takich informacji wydaje się w pełni uzasadnione. Nasze doświadczenie wpływa przecież na bezpieczną jazdę. Podając w formularzu porównywarki OC numer PESEL, numer rejestracyjny, imię i nazwisko, umożliwiamy ubezpieczycielowi sprawdzenie naszej historii ubezpieczenia w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Dzięki weryfikacji bazy UFG, możemy otrzymać zniżki za bezpieczną jazdę.

Ponadto, ubezpieczyciele zwracają uwagę na stabilizację życiową kierowcy. W formularzu porównywarki OC mogą pojawić się pytania o nasz stan cywilny, liczbę dzieci czy wykonywany zawód. Ma to również związek z oceną ryzyka. Firmy ubezpieczeniowe wiążą bowiem stabilny tryb życia z mniejszą skłonnością do zachowań, które mogą być niebezpieczne i prowadzić do powstania zdarzeń drogowych, a w konsekwencji szkód.

Konieczność podania danych osobowych i kontaktowych

Najwięcej wątpliwości użytkowników kalkulatorów OC budzi konieczność podawania danych osobowych oraz danych kontaktowych. Jednak nie wszystkie kalkulatory wymagają podania takich informacji. Porównywarka ubezpieczeń Mubi.pl pozwala na przeprowadzenie kalkulacji bez wprowadzenia danych osobowych. Jednakże ich podanie zwiększa liczbę prezentowanych ofert, ponieważ są to dane wymagane przez niektórych ubezpieczycieli (na przykład Generali czy Proama).

Ponadto w Mubi.pl możemy za darmo porównać ofety różnych towarzystw ubezpieczeniowych bez konieczności podania numeru telefonu czy adresu mailowego. Niemniej, podając adres e-mail możemy łatwiej odnaleźć nasze porównanie.

Bezpieczeństwo danych w kalkulatorze OC

Wiele osób boi się podawania swoich danych w internecie. Jednakże nie musimy obawiać się korzystania z internetowych porównywarek ubezpieczeń. Dane, które tam wprowadzamy są odpowiednio zaszyfrowane, a dzięki temu bezpieczne. Z kolei dobrowolnie podany numer telefonu nie będzie wykorzystywany przez inne firmy, jeśli nie wyrazimy na to naszej zgody. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych osobowych, warto pamiętać, że możemy ją w każdej chwili wycofać.

Redakcja magazyn-motoryzacyjny.pl

Pasjonat motoryzacji, od lat związany z samochodami. W wolnym czasie fan Roberta Kubicy i formuły 1. Uwielbia mocne "muscle cars" jak również nowoczesne samochody elektryczne. Ukończył Politechnikę Wrocławską na wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button